313

Jakie naruszenie obowiązków służbowych nie może być przyczyną zwolnienia dyscyplinarnego

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 6 czerwca 2023 r. (II PSKP 61/22).

Co uzasadnia przywrócenie terminu niedotrzymanego w postępowaniu przed sądem

Czynności procesowe podejmowane w postępowaniu sądowym przez pracodawców muszą być dokonane w określonych terminach. Pracodawcom działającym przed sądem bez adwokata lub radcy prawnego zdarza się uchybić niektórym terminom, co skutkuje negatywnymi konsekwencjami. Po spełnieniu pewnych warunków negatywne skutki opóźnień można jednak cofnąć. Sprawdź, co uzasadnia przywrócenie terminu procesowego i co musi zrobić pracodawca, by dostać nowy termin.

Praca przy komputerze – od 17 listopada nowe obowiązki pracodawców

Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku stosowania przez pracowników komputerów przenośnych (laptopów) przeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy pracodawca ma obowiązek wyposażyć pracowników pracujących na laptopach w monitory ekranowe albo podstawki, przenośne klawiatury i myszki. Przepisy wprowadzające zmiany weszły w życie 17 listopada 2023 r., ale pracodawcy mają 6 miesięcy od tej daty na dostosowanie stanowisk pracy do nowych wymogów.

312

Sztuczna inteligencja w pracy – czy może być powodem zwolnienia

Co się stanie, jeśli pracownik bez wiedzy i zgody pracodawcy przedstawi pracodawcy jako własny wynik pracy narzędzia AI? Jeśli sprawa się wyda pracodawca poniesie konsekwencje takiej sytuacji. Może jednak następnie dochodzić odszkodowania od pracownika na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Sprawdźmy, kiedy można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który nieprawidłowo korzysta w pracy z pomocy sztucznej inteligencji.

Stanowisko PIP: czy ryczałt za pracę zdalną pomniejszamy w przypadku nieobecności?

Jeśli pracownik wykonuje pracę zdalną, pracodawca musi pokryć mu koszty takiej pracy np. koszty energii, usług internetowych i inne niezbędne (obowiązek ten nie dotyczy jedynie pracy zdalnej okazjonalnej). W ramach tego obowiązku można wypłacać pracownikowi ekwiwalent, ale zwykle pracodawcy wolą ryczałt. Powstał jednak dylemat: czy ryczałt pomniejsza się za czas nieobecności pracownika w pracy? Niedawno inspekcja pracy zajęła stanowisko w tej kwestii. 

311

MRiPS: Jeśli już zgodzimy się na elastyczną organizację pracy, nie odwołamy jej

W przypadku, gdy rodzic małego dziecka (lub osoba uprawniona do urlopu opiekuńczego) wnioskuje o tzw. elastyczną organizację pracy na podstawie art. 188[1] kp, to lepiej nie pozwalać mu na zbyt długie korzystanie z tych rozwiązań. Okazuje się bowiem, że pracodawca nie ma możliwości odwołać pracownika przed czasem z tzw. elastycznej organizacji pracy. Tak wynika z nowego stanowiska resortu pracy.

Jeśli pracownik przynosi orzeczenie o niepełnosprawności, musimy mu zmienić informację o warunkach zatrudnienia

Załóżmy, że pracownik dostarcza nam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Oznacza to, że w kilku punktach musimy mu obecnie zmienić informację o warunkach zatrudnienia. Inne zmiany wprowadzimy w przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności, a inne – w przypadku znacznego czy umiarkowanego stopnia. Co dokładnie trzeba zmienić w poszczególnych przypadkach? Jak to zapisać? Przedstawiają to poniższe tabele

Jak zapisać w informacji o warunkach zatrudnienia zasady przemieszczania się?

Jeśli pracownik ma co najmniej dwa miejsca pracy, to w jego informacji o warunkach zatrudnienia trzeba obecnie wskazać zasady przemieszczania się między tymi miejscami. Ale pojawiła się wątpliwość: czy w ramach tych zasad rozstrzygamy też o kosztach. I czy musimy opisywać te zasady, gdy miejsce pracy wprawdzie jest tylko jedno – ale jest nim obszar? Inspekcja pracy w swoim stanowisku udzieliła odpowiedzi na oba te pytania.

310

Dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego ojca w sytuacji przejściowej – czy od razu czy po przerwie

PYTANIE: Żona pracownika urodziła dziecko w kwietniu 2022 r. i wykorzystała pełny urlop macierzyński, a następnie pełny urlop rodzicielski, który skończyła 22 kwietnia 2023 r., tuż przed wejściem w życie nowelizacji. Ponieważ miała prawo do tych urlopów w przedziale 2 sierpnia 2022 r. – 25 kwietnia 2023 r., to wiem, że ojciec dziecka (czyli nasz pracownik) ma prawo do dodatkowych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, wprowadzonych ostatnią nowelizacją. Ale czy te dodatkowe 9 tygodni musiał wziąć już w kwietniu (ciągiem), czy też może z nich skorzystać obecnie, czyli po przerwie od zakończenia przez matkę urlopu rodzicielskiego?

Pracodawca ponosi odpowiedzialność także za nieumyślny mobbing wobec pracownika

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 22 lutego 2023 r. (I PSKP 8/22).

Utrata zaufania do pracownika nie zawsze uzasadni wypowiedzenie mu umowy o pracę

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 18 kwietnia 2023 r. (I PSKP 37/22).

309

W jakim przypadku ZUS obniży podstawę wymiaru składek do równowartości pensji minimalnej

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 14 lutego 2023 r. (II USKP 194/21).

Od 1 września wzrosła kwota zwolnienia ze składek ZUS dofinansowania posiłków dla pracowników

Od 1 września 2023 r. wzrosła kwota wyłączenia z podstawy wymiaru składek ZUS wartości finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu. Kwota ta wynosi aktualnie maksymalnie 450 zł na miesiąc.

Nowa umowa – nowa informacja o warunkach zatrudnienia?

Czy w przypadku gdy niedługo po zakończeniu jednej umowy o pracę zawieramy z pracownikiem kolejną i warunki jego zatrudnienia nie zmieniają się, to mimo wszystko powinniśmy wydać mu nową informację o warunkach zatrudnienia? O wyjaśnienie tych wątpliwości zwróciliśmy się do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

308

Warunkiem wypłaty jednorazowego odszkodowania po zmarłym pracowniku nie jest pobieranie renty wypadkowej

Komentarz eksperta do uchwały Sądu Najwyższego z 14 grudnia 2022 r. (III UZP 4/22).

Rząd przyjął propozycję minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku

Przypomnijmy, że do 15 czerwca każdego roku Rada Ministrów powinna przedstawić Radzie Dialogu Społecznego (RDS) propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej. Rada Ministrów przyjęła już propozycję podniesienia płacy minimalnej oraz założenia budżetowe na przyszły rok.

Legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce – wydłużenie okresów

Legalny pobyt obywateli Ukrainy (i określonych członków ich rodzin), którzy w okresie od 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, został przedłużony do 4 marca 2024 r. W niektórych przypadkach okres legalizacji pobytu wydłużono nawet do 31 sierpnia lub 30 września 2024 r. Sprawdź szczegóły.

307

Od czego zależy wysokość wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy dla pracownika przywróconego do pracy

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 26 października 2022 r. (II PSKP 38/22).

Czy samo orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do pracy uprawnia do wypowiedzenia umowy

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 20 października 2022 r. (II PSKP 32/22).

Co świadczy o tym, że umowa jest dziełem i nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 25 października 2022 r. (I USKP 125/21).

306

Zwolnienie pracodawcy od kosztów sądowych – wyjątkowo, ale możliwe

Pracodawca jest, co do zasady, silniejszą niż pracownik stroną procesu przed sądem pracy. Natomiast pracownicy są uprzywilejowani ustawowo w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych. W określonych okolicznościach nie można jednak wykluczyć, że ze zwolnienia od kosztów sadowych skorzysta także pracodawca, chociaż trzeba uczciwie zaznaczyć, że przypadki, w których wniosek pracodawcy o zwolnienie z kosztów zostanie uwzględniony, będą raczej wyjątkiem niż regułą.

Zmiana treści układu zbiorowego na niekorzyść pracowników – czy uprawnia pracodawcę do wypłaty jubileuszówki w niższej wysokości

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 18 października 2022 r. (I PSKP 6/22).

Zmiana indywidualnego rozkładu czasu pracy – czy wymaga wypowiedzenia zmieniającego

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 12 października 2022 r. (III PSKP 77/21).

305

Umowa o pracę po zmianach z kwietnia 2023 r. – co powinna zawierać

Nowelizacja Kodeksu pracy obowiązująca od 26 kwietnia 2023 r. wprowadziła kilka zmian w treści umowy o pracę. Najwięcej ich dotyczy umowy na okres próbny, ale niektóre nowości odnoszą się także pozostałych umów. Co zatem powinna zawierać umowa o pracę po zmianach? Jak to zapisać? Na co przy okazji uważać? I w jaki sposób zawieramy umowę o pracę?

Pomniejszenie odszkodowania od pracodawcy o odszkodowanie wypadkowe wypłacone przez ZUS – kiedy dopuszczalne

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 4 października 2022 r. (I PSKP 81/21).

Od 17 maja nowe dokumenty w aktach osobowych i ewidencji czasu pracy

Od 17 maja 2023 r. pracodawcy muszą gromadzić w aktach osobowych nowe dokumenty. Katalog dokumentów zamieszczanych w aktach osobowych, a także dołączanych do dokumentacji związanej z ewidencjonowaniem czasu pracy został poszerzony w związku z najnowszą nowelizacją Kodeksu pracy, która obowiązuje od 26 kwietnia 2023 r. Zobacz, jakie nowe dokumenty trzeba teraz przechowywać w części B akt osobowych, a jakie w dokumentacji dotyczącej czasu pracy.

304

Zwolnienie pracownika mimo nieistnienia przyczyny uzasadniającej „dyscyplinarkę” – jaką odpowiedzialność poniesie pracodawca

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 23 sierpnia 2022 r. (II PSKP 119/21).

Wypowiedzenie zmieniające w okresie ochrony przedemerytalnej nie zawsze uprawnia pracownika do przywrócenia pracy na poprzednich warunkach

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 10 sierpnia 2022 r. (III PSKP 80/21).

Jakich procedur powinien dochować pracodawca, wymierzając pracownikowi karę porządkową – sprawdź 20 wskazówek eksperta

Sankcjonowaniu przewinień pracowników służą kary porządkowe. Pracodawca, który nie chce narazić się na podważenie swojej decyzji o wymierzeniu pracownikowi kary porządkowej, powinien dochować określonych wymogów formalnych. Bardzo istotne jest również przestrzeganie wymaganych terminów, ponieważ kara porządkowa może zostać wymierzona pracownikowi tylko w ściśle określonym czasie. Poza tym pracownik ma prawo zakwestionować przed sądem decyzję szefa o ukaraniu go, a wtedy naruszenie procedur w zakresie wymierzania kar porządkowych może skutkować uchyleniem takiej kary przez sąd pracy.

303

Kiedy pracodawca może odrzucić wniosek pracownika o obniżenie wymiaru czasu pracy

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 21 czerwca 2022 r. (II PSKP 97/21): żądanie obniżenia wymiaru czasu pracy na podstawie art. 1867 § 1 kp w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.

Dlaczego zatrudnionemu emerytowi nie przysługuje zwrot opłaconych za niego składek emerytalnych

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 21 czerwca 2022 r. (II USKP 181/21): żądanie zwrotu składek od ZUS. 

Czy trzeba odprowadzać składki ZUS od odszkodowania z „cywilnej” umowy o zakazie konkurencji

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 13 lipca 2022 r. (II USKP 228/21): składki ZUS od odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji ze zleceniobiorcą.

302

Nie mamy regulaminu pracy zdalnej? I tak możemy ją wprowadzić – pod dodatkowym warunkiem

Zasadniczo, jeśli chcemy stosować pracę zdalną, musimy uregulować ją w porozumieniu ze związkami, a jeśli nie ma związków (lub nie dało się z nimi uzgodnić) – w regulaminie pracy zdalnej. Jeśli jednak nie mamy tych dokumentów, a pracownik składa mu wniosek o pracę zdalną, też możemy wyrazić zgodę. Jednak w takim przypadku zasady pracy zdalnej musimy wskazać w indywidualnym porozumieniu z pracownikiem.

Uprawnienia rodzicielskie i warunki pracy – co się zmieni

9 marca 2003 r. Sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy, której celem jest wdrożenie do polskich przepisów dwóch unijnych dyrektyw: dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w UE i tzw. dyrektywy rodzicielskiej. Sprawdźmy, jakie nowe uprawnienia zyskają pracownicy i jakie nowe obowiązki oznacza to dla pracodawców.

301

Uprawnienia rodzicielskie przy adopcji – co nowego od 1 lutego

Od 1 lutego 2023 r. do Kodeksu pracy, w wyniku nowelizacji przepisów o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, zostały wprowadzone nowe rozwiązania w zakresie korzystania z uprawnień rodzicielskich przez rodziców adopcyjnych. Sprawdźmy, na czym polegają zmiany.

Szefa można krytykować, ale nie zniesławiać

Pracownik może wypowiadać się na temat działań pracodawcy czy przełożonych, jeśli jednak przekroczy granice dozwolonej krytyki szefa, skończyć się to może nawet „dyscyplinarką”. Zapoznaj się z 14 wskazówkami naszego eksperta, jak postępować z krytycznym podwładnym.

Pracownik wynagradzany gorzej niż pracownicy wykonujący te same obowiązki może domagać się zapłaty odszkodowania

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 7 czerwca 2022 r. (II PSKP 110/21).

300

Wynagrodzenie po przywróceniu do pracy należy się tylko temu pracownikowi, który rzeczywiście chce do niej wrócić

Skutkiem bezzasadnego lub naruszającego przepisy prawa rozwiązania umowy z pracownikiem może być przywrócenie go do pracy przez sąd. Zwolniony bezpodstawnie pracownik może dodatkowo żądać wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Pracodawca jednak nie zawsze będzie musiał je zapłacić, nawet jeśli zostało zasądzone w wyroku.

Odmowa poddania się badaniu trzeźwości nie zawsze uprawnia do rozwiązania umowy w trybie dyscyplinarnym

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 13 kwietnia 2022 r., II PSKP 87/21.

Nowa wersja projektu ustawy o sygnalistach – przyznaje nowe zadania PIP

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. W porównaniu do poprzedniej wersji projektu zmiany dotyczą m.in. procedury tzw. zgłoszenia zewnętrznego. Istotną rolę przypisano w niej inspekcji pracy. Sprawdźmy, przyznanie jakich zadań inspekcji pracy przewiduje nowa wersja projektu ustawy o sygnalistach.

299

Kiedy związek wypadku z pracą zostaje zerwany i pracownik nie ma prawa do odszkodowania

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 6 kwietnia 2022 r., I USKP 105/21. 

Jakie warunki muszą być spełnione, żeby pracownik otrzymał odprawę rentową po rozwiązaniu umowy o pracę

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 12 kwietnia 2022 r., I PSKP 60/21.

Zmiany w Kodeksie pracy: kolejne prace sejmowe w 2023 roku

15 grudnia 2022 r. Senat przyjął z poprawkami nowelizację przepisów Kodeksu pracy. Przypomnijmy, że nowe przepisy mają na stałe wprowadzić do kodeksu pracę zdalną i umożliwić samodzielną kontrolę trzeźwości pracowników przez pracodawców. Sejm ponownie zajmie się nowelizacją Kodeksu pracy w dniach od 11 do 13 stycznia 2023 r. Tymczasem sprawdźmy, jakie poprawki do nowych przepisów o pracy zdalnej zaproponował Senat.