Kiedy pracodawca może odrzucić wniosek pracownika o obniżenie wymiaru czasu pracy

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 21 czerwca 2022 r. (II PSKP 97/21): żądanie obniżenia wymiaru czasu pracy na podstawie art. 1867 § 1 kp w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.

Dlaczego zatrudnionemu emerytowi nie przysługuje zwrot opłaconych za niego składek emerytalnych

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 21 czerwca 2022 r. (II USKP 181/21): żądanie zwrotu składek od ZUS. 

Czy trzeba odprowadzać składki ZUS od odszkodowania z „cywilnej” umowy o zakazie konkurencji

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 13 lipca 2022 r. (II USKP 228/21): składki ZUS od odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji ze zleceniobiorcą.

Nowelizacja Kodeksu pracy podpisana – sprawdź 23 nowe obowiązki pracodawców

Nowelizacja Kodeksu pracy, wdrażająca szereg zmian wynikających z dyrektyw unijnych (tzw. dyrektywa work-life balance i dyrektywa o przejrzystych warunkach zatrudnienia), zacznie obowiązywać po upływie 21 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw (26 kwietnia 2023 r.). Sprawdź praktyczne zestawienie kluczowych dla pracodawców 23 zmian w Kodeksie pracy.

Kontrola zwolnień lekarskich: W jaki sposób pracodawca może sprawdzić, czy podwładny faktycznie jest chory

Jeśli pracodawca podejrzewa, że nieobecny w pracy z powodu choroby pracownik wykorzystuje udzielone mu zwolnienie lekarskie do innych celów, może go skontrolować samodzielnie lub zawiadomić o tym ZUS. W jaki sposób powinien to zrobić zgodnie z prawem i jakie konsekwencje może wyciągnąć wobec pracownika, który niewłaściwie korzysta ze zwolnienia lekarskiego? Sprawdź odpowiedzi eksperta na 11 pytań pracodawców.

Zmiany w KP wejdą w czasie urlopu macierzyńskiego. Jak liczyć zasiłek na późniejszym urlopie rodzicielskim?

PYTANIE: Załóżmy, że pracownicy będą przysługiwały następujące świadczenia: · urlop macierzyński: od 8 maja 2023 do: 24 września 2023 r., · urlop rodzicielski: 25 września 2023 r. do 5 maja 2024 r. W międzyczasie wejdą w życie nowe przepisy o zasiłkach macierzyńskich. Jaki zatem należy ustalić zasiłek przy takich datach? Czy mimo, iż dana osoba jest zatrudniona na podstawie powołania a nie umowy o pracę, przysługują jej świadczenia jak pozostałym pracowniom?

Zmiany w Kodeksie pracy: obowiązki pracodawcy w okresie przejściowym

Już niewiele czasu dzieli nas od wejścia w życie wielkiej nowelizacji Kodeksu pracy work life-balance (która dotyczy m.in. umów, informacji o warunkach zatrudnienia i przepisów rodzicielsko opiekuńczych). Przyjrzyjmy się więc, jakie obowiązki będzie miał pracodawca w związku z wdrożeniem nowych przepisów. Czy w związku ze zmianami konieczna będzie np. aktualizacja informacji o warunkach zatrudnienia? Od kiedy pracownicy-rodzice skorzystają z nowych uprawnień określonych ustawą? Sprawdź.

Ukończenie studiów podyplomowych a kategoria zaszeregowania

PYTANIE: Pracownica posiada wyższe wykształcenie na kierunku administracja. Pracuje na stanowisku pomoc biurowa. Obecnie ukończyła studia podyplomowe w zakresie dietetyki. Czy można zmienić jej stanowisko na dietetyka? Jeśli tak, to jaka grupa zaszeregowania przysługuje XI czy XII - zgodnie z Rozporządzeniem RM w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych?

Rozliczenie podatku od ukraińskiego zleceniobiorcy

PYTANIE: Spółka zatrudniła w marcu, maju i czerwcu 2022 roku  3 osoby z Ukrainy na umowy zlecenia. Osoby te nie mają certyfikatu rezydencji podatkowej ale mają PESEL i zostały zgłoszone do ubezpieczeń. Z tytułu wypłaconego wynagrodzenia zastosowaliśmy koszty uzyskania przychodu 20% oraz pobraliśmy zaliczkę na PIT 17% a potem 12%. Praca była wykonywana przez 3 miesiące. Czy na podstawie oświadczenia o przeniesieniu interesów życiowych do Polski można uznać, że osoby z Ukrainy mają polską rezydencję? Czy nie należało naliczyć zryczałtowanego podatku 20%? Który urząd skarbowy jest właściwy dla rozliczenia wynagrodzeń ukraińskich zleceniobiorców. Jakie formularze należy złożyć: czy PIT-11, czy PIT-8AR, czy również należy złożyć informację IFT1-R? Jedna z tych osób wróciła na Ukrainę. Co w takim przypadku?

RODO w kadrach – obowiązki pracodawcy (cz. 3 – kopiowanie dokumentów do akt, przeglądy danych, dane z ZFŚS i monitoringu)

Czy kopiujemy dokumenty do akt, czy pobieramy oświadczenie i potwierdzamy za zgodność? A jeśli  wolno skopiować dokument do akt, to jak to zrobić i w której części go przechowywać? Czy raz na jakiś czas trzeba dokonywać przeglądu danych i dokumentów gromadzonych w dokumentacji pracowniczej? I wreszcie: jak przetwarzać dane zgromadzone w związku z ZFŚS lub dane pozyskane w wyniku monitoringu? Przedstawiamy trzecią i ostatnią część o obowiązkach pracodawcy związanych z RODO w kadrach (poprzednie były w dwóch wcześniejszych wydaniach, są też dostępne dla Czytelników na www.doradcakadrowego.pl).