WYDANIE ONLINE

Jeśli kończy się umowa o pracę ale strony chcą nadal współpracować, to mają dwie możliwości. Mogą zawrzeć kolejną umowę o pracę albo podpisać porozumienie (aneks) przedłużające dotychczasową umowę. Każdy z tych przypadków niesie ze sobą inne uprawnienia. Jak wówczas będą działały limity umów terminowych? Jak rozliczać urlopy? Co ze świadectwami pracy, przesuwaniem urlopu i okresami przechowywania dokumentacji?

czytaj więcej »

Jeśli pracodawca podejrzewa, że pracownik nieprawidłowo korzysta ze zwolnienia lekarskiego, a nie jest płatnikiem zasiłków – może złożyć wniosek do ZUS, aby ten ostatni skontrolował pracownika w tym zakresie. Jeżeli jednak pracodawca jest płatnikiem, wówczas może jedynie sam przeprowadza taką kontrolę. Jednocześnie niezależnie od tego, każdy pracodawca może domagać się, aby ZUS sprawdził, czy pracownik w ogóle powinien mieć wystawione zwolnienie lekarskie. Oto tabela, która podsumowuje uprawnienia mniejszych i większych pracodawców w tym zakresie.

czytaj więcej »

Zasada kodeksowa jest taka: pracodawca musi tworzyć cykliczne rozkłady (harmonogramy) czasu pracy obejmujące minimum miesiąc i ogłaszane z tygodniowym wyprzedzeniem. Jest jednak kilka ważnych wyjątków, gdy nie trzeba tworzyć takich cyklicznych rozkładów. Kiedy będą one potrzebne, a kiedy nie? Jak tworzyć i ustalać rozkłady? Co mają zawierać? I wreszcie: w czym może pomóc pracodawcy tzw. rozkład roboczy?

czytaj więcej »

Pracodawcy ze sfery budżetowej mają czas do końca marca 2024 r. na wypłacenie tzw. trzynastek (dodatkowego wynagrodzenia rocznego) za 2023 roku. Warto więc przypomnieć: kto ma prawo do tego wynagrodzenia, kiedy je wypłacać, jak obliczać wysokość trzynastki, oraz co z podatkiem i składkami. Poniżej zamieszamy wyjaśnienia i przykłady

czytaj więcej »

Jeśli obecne zasady zostaną zrealizowane, to możliwe, że w przyszłości nie będzie już wynagrodzenia chorobowego, tylko od początku zwolnienia lekarskiego pracownik będzie otrzymywał zasiłek. Zanim to jednak nastąpi, warto przyjrzeć się zasadom obliczania i wypłacania wynagrodzenia oraz zasiłku chorobowego. Tym bardziej, że wiele z nich zapewne pozostanie także w przyszłości. Jak zatem obliczać wynagrodzenie i zasiłek chorobowy w różnych przypadkach? Pokazujemy to na przykładach.

czytaj więcej »

PYTANIE: Mamy pracownika zatrudnionego na podstawie powołania, który jest na zwolnieniu lekarskim.  Czy można odwołać go – i w odwołaniu wpisać np. 5 stycznia , a następnie tego dnia wysłać pocztą odwołanie? I z jakim dniem pracownik zostaje odwołany: 5 stycznia czy z dniem kiedy odebrał pismo?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownica 27 stycznia 2024 r. nabędzie wiek emerytalny. Obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim. W ZUS-ie otrzymała informację, by złożyć wniosek emerytalny z końcem lutego. Czy wniosek o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron powinna złożyć z ostatnim dniem lutego, przebywając jeszcze na zwolnieniu chorobowym? Czy pracodawca musi przygotować wniosek o przyznanie emerytury?

czytaj więcej »

PYTANIE: Czy na rozwiązanie umowy o pracę na  podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b Kodeksu pracy z radnym Rady Powiatu należy uzyskać zgodę Rady Powiatu? Czy Rada może nie wyrazić zgody na rozwiązanie umowy? A co w sytuacji, gdy pracownik został zatrudniony na zastępstwo i wraca osoba zastępowana? Czy też trzeba uzyskać zgodę rady?

czytaj więcej »

PYTANIE: Czy pracodawca (firma produkcyjna) może przyznać wybranej grupie pracowników dofinansowanie dojazdów do pracy? Przysługiwałoby ono osobom mieszkającym minimum 20 km poza miejscowością w której znajduje się zakład pracy. Chodzi o specjalistów administracyjno - biurowych, liderów i kierowników. Czy w tym przypadku aby nie naruszać zasady równego traktowania wobec innych grup pracowniczych np. produkcyjnych możemy powołać się na obiektywne powody (chęć pozyskania zatrzymania wyspecjalizowanej grupy pracowników)?

czytaj więcej »

PYTANIE: Chodzi mi o tzw. trzynastkę.  W inspektoracie funkcjonują dodatki zadaniowe, dodatek funkcyjny oraz dodatek specjalny. Czy wszystkie dodatki opisane w przykładach 1-3 powinny być uznane za dodatki periodyczne i wliczone do podstawy trzynastki?Przykład 1. Dyrektor jednostki ma przyznany dodatek funkcyjny oraz dodatek specjalny na czas określony (okres od 1 stycznia 2023 r. – 31 grudnia 2023 r.). Dodatki wypłacane są co miesiąc z wynagrodzeniem zasadniczym.Przykład 2. Kilku pracowników jednego wydziału otrzymywało w okresie 1 stycznia 2023 r. –30 czerwca 2023 r. dodatek zadaniowy przyznany za wykonywanie dodatkowych zadań związanych z nieobecnością jednego pracownika w wydziale. Dodatek był wypłacany co miesiąc z wynagrodzeniem zasadniczym od stycznia do czerwca.Przykład 3. Pracownik otrzymał dodatek zadaniowy za kontrolę jednostki podrzędnej. Dodatek wypłacany był na okres 2 miesięcy od 1 lutego do 31 marca 2023 r. razem z wynagrodzeniem zasadniczym. Dodatek dotyczył jednego określonego zadania – kontroli podległego inspektoratu w województwie.

czytaj więcej »

PYTANIE: Zatrudniamy nauczycieli akademickich  (zadaniowy czas pracy). W regulaminie Pracy mamy zapis, że do urlopu wypoczynkowego nie wlicza się dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w 5-dniowym tygodniu pracy i że urlop może być wykorzystany w okresie wolnym od zajęć. Jak mamy podać w informacji dodatkowej wymiar urlopu dla osoby zatrudnionej np.na 0,25 etatu?W ustawie o szkolnictwie wyższym mowa jest o 36 dniach urlopu. Czy mamy podać urlop w dniach? Będzie wtedy przysługiwać  pracownikowi 9 dni. Czy mamy podawać w godzinach (72 godziny) i rozliczać po 2 godziny urlopu dziennie? W przypadku przyznania urlopu w dniach pracownik nie ma prawa do wczasów pod gruszą, natomiast, jeśli będzie brał po dwie godziny dziennie - świadczenie to będzie mu przysługiwać.

czytaj więcej »

PYTANIE: Czy niewykorzystany dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego przechodzi na kolejny rok, czy też nie? A jeśli przechodzi – to w jakim terminie należy go wykorzystać.

czytaj więcej »

PYTANIE: Czy pracownikowi odwołanemu ze stanowiska na podstawie art. 70 Kodeksu pracy można udzielić urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia na podstawie art. 167 ind. 1 Kodeksu pracy?

czytaj więcej »

PYTANIE: W wyniku rekrutacji wyłoniliśmy kandydata do pracy. Czy zatem obecnie mogę zniszczyć dokumenty – oferty pracy od innych kandydatów? Nie chciałabym przechowywać tych dokumentów, chciałabym je komisyjnie zniszczyć. Ale co w przypadku, gdyby któryś z kandydatów miał jakieś roszczenia? Czy zatem powinniśmy zachować te dokumenty i jak długo?

czytaj więcej »

W programie działań kontrolnych na 2024 rok PIP poinformowała, że ma zamiar przeprowadzić w bieżącym roku około 60 tys. kontroli. Zobaczmy, którzy pracodawcy powinni spodziewać się inspektorskiej wizyty i jakie obszary PIP będzie u nich sprawdzać.

czytaj więcej »

15 lutego 2024 r. weszły w życie nowe przepisy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Celem tych regulacji jest wprowadzenie rozwiązań, które umożliwią wzmocnienie weryfikacji niekaralności osób podejmujących pracę z dziećmi. Sprawdź rozszerzone obowiązki pracodawców w tym zakresie.

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 24 sierpnia 2023 r. (II PSKP 18/23).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 6 września 2023 r. (I PSKP 3/23).

czytaj więcej »

Wiedza o danej firmie i zasadach jej działania, którą uzyska zleceniobiorca w czasie zatrudnienia na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. zlecenia), jest warta zabezpieczenia przed konkurencją tak samo jak ta uzyskana przez pracownika. Ale czy przy kontraktach cywilnoprawnych pracodawca może stosować umowę o zakazie konkurencji taką jak przy umowach o pracę?

czytaj więcej »