Od czego zależy wysokość wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy dla pracownika przywróconego do pracy

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 26 października 2022 r. (II PSKP 38/22).

Czy samo orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do pracy uprawnia do wypowiedzenia umowy

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 20 października 2022 r. (II PSKP 32/22).

Co świadczy o tym, że umowa jest dziełem i nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 25 października 2022 r. (I USKP 125/21).

Przewlekłe postępowanie przed sądem można przyspieszyć, a nawet dostać za nie rekompensatę finansową

Sprawy przed sądami trwają długo, a nawet czasem, zdaniem pracodawców, zbyt długo. Pracodawca może jednak przyspieszyć postępowanie sądowe w ważnej dla siebie sprawie, jeśli uważa, że sąd prowadzi ją przewlekle. Sprawdźmy, w jaki sposób.

Orzeczenia o niepełnosprawności – do kiedy zachowują ważność po zniesieniu stanu epidemii

Przepisy wprowadzone w okresie pandemii COVID-19 wydłużyły z mocy prawa – do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii – ważność orzeczeń o niepełnosprawności, których termin ważności przypadał po wprowadzeniu przepisów antycovidowych. A na jaki okres została wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności na podstawie nowych przepisów?

Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemców – zmiany w procedurze z końcem lipca 2023 roku

Specjalne rozwiązania dla cudzoziemców wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 przestały obowiązywać 31 lipca 2023 r. Oznacza to, że do tego czasu cudzoziemcy byli zobowiązani podjąć działania zmierzające do uregulowania kwestii formalnych związanych z ich pobytem i pracą w Polsce. Sprawdźmy szczegóły.

Dodatek za szczególne warunki pracy nie będzie uwzględniany w płacy minimalnej

Niektórych składników wynagrodzenia nie wliczamy do płacy minimalnej. Zobaczmy, jakie składniki wynagrodzenia obecnie nie są uwzględniane w płacy minimalnej oraz od kiedy dodatek za szczególne warunki pracy przestanie być uwzględniany przy ustalaniu wynagrodzenia minimalnego.

Odmrożenie odpisu na ZFŚS – od połowy 2023 roku naliczany w wyższej wysokości

9 czerwca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023. Jedna ze zmian dotyczy odmrożenia odpisu na ZFŚS już za okres od 1 lipca 2023 r. i wyższego odpisu na fundusz socjalny nauczycieli. Sprawdźmy szczegóły.

Nowe urlopy a trzynastka

PYTANIE: Czy urlop z powodu siły wyższej, urlop opiekuńczy, a także urlop w wymiarze 28 dni na przygotowanie rozprawy doktorskiej, udzielony pracownikowi samorządowemu na mocy art. 196 ust. 1 pkt 1 prawa o szkolnictwie wyższym, pomniejszają podstawę wymiaru trzynastego wynagrodzenia za rok, w którym udzielono tych urlopów?

Zwalnianie obywatela Wielkiej Brytanii zatrudnionego w Polsce – które prawo stosować

PYTANIE: Zawarliśmy umowy w 2007 roku, po 22 stycznia 2008 r. i po 17 grudnia 2009 r. z obywatelem Wielkiej Brytanii, który w chwili zawierania umowy o pracę mieszkał w Wielkiej Brytanii ale miejscem wykonywania pracy jest Polska. Pracodawca jest spółką z.o.o. z siedzibą również w Wielkiej Brytanii. Wykonywanie pracy na terenie Polski nie stanowi pracy w ramach oddelegowania. Pracownik podlega ubezpieczeniu w ZUS oraz zaliczkom na podatek PIT w Polsce. Pracodawca planuje go zwolnić. Na podstawie, którego prawa (polskiego czy brytyjskiego) pracodawca powinien przeprowadzić proces rozwiązania umowy o pracę? Nadmienię również, że z treści tych umów wynika, że prawem, które strony wybrały jako mającym zastosowanie do indywidualnych umów o pracę jest prawo Wielkiej Brytanii.