Kiedy związek wypadku z pracą zostaje zerwany i pracownik nie ma prawa do odszkodowania

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 6 kwietnia 2022 r., I USKP 105/21. 

Jakie warunki muszą być spełnione, żeby pracownik otrzymał odprawę rentową po rozwiązaniu umowy o pracę

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 12 kwietnia 2022 r., I PSKP 60/21.

Zmiany w Kodeksie pracy: kolejne prace sejmowe w 2023 roku

15 grudnia 2022 r. Senat przyjął z poprawkami nowelizację przepisów Kodeksu pracy. Przypomnijmy, że nowe przepisy mają na stałe wprowadzić do kodeksu pracę zdalną i umożliwić samodzielną kontrolę trzeźwości pracowników przez pracodawców. Sejm ponownie zajmie się nowelizacją Kodeksu pracy w dniach od 11 do 13 stycznia 2023 r. Tymczasem sprawdźmy, jakie poprawki do nowych przepisów o pracy zdalnej zaproponował Senat.

Z jakiego tytułu opłacić składkę, gdy jest umowa zlecenia na urlopie wychowawczym?

PYTANIE: Pracownica będąca na urlopie wychowawczym złożyła oświadczenie, że ma inny tytuł do ubezpieczeń emerytalno-rentowych i ubezpieczenia zdrowotnego (umowa zlecenia od 19 listopada 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.). W jakiej wysokości należy odprowadzić składkę zdrowotną w październiku?

Wyższe dopłaty dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne

Rząd planuje zwiększyć środki na PFRON o ponad 400 mln zł rocznie. Wzrost środków pociągnie za sobą wzrost dopłat do wynagrodzeń, jakie otrzymują pracodawcy, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne.

Wpłaty do PPK od 21 listopada 2022 r. – co zmieniła nowelizacja przepisów

Dotychczasowe przepisy ustawy o PPK nie określały, jak pracodawcy powinni postępować w sytuacji niewłaściwie przekazanych do instytucji finansowych wpłat w ramach PPK. Od 21 listopada 2022 r. sytuacja w tym zakresie została uregulowana. Sprawdźmy, jakie sytuacje związane ze zwrotem środków rozróżnia nowelizacja przepisów PPK obowiązująca od 21 listopada 2022 r.

Ponowny automatyczny zapis do PPK w 2023 roku – nowe obowiązki kadrowo-płacowe

Na początku 2023 roku osoby odpowiedzialne za sprawy kadrowo-płacowe będą miały nowe obowiązki związane z ponownym zapisem do PPK. Wszystkie deklaracje rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK tracą bowiem swoją ważność 28 lutego 2023 r. Sprawdźmy w pięciu krokach, o czym trzeba pamiętać przy ponownym, automatycznym zapisie do PPK oraz jakie obowiązki będą miały działy kadrowo-płacowe również na przełomie marca i kwietnia 2023 roku.

Nowe wskaźniki związane z płacą minimalną i nie tylko – zmiany w 2023 roku

Co roku zmieniają się wskaźniki płacowe związane z płacą minimalną. W tym roku nietypowo – bo płaca minimalna wzrośnie dwa razy, co znajdzie również odbicie w tych wskaźnikach. Ale są też inne wskaźniki płacowe, nie związane z płacą minimalną, które akurat od 1 stycznia 2023 r. również ulegają zmianie.

Limit 30-krotności i składek na ZUS – w 2023 roku będzie wyższy

Rada Ministrów przyjęła, że przeciętne wynagrodzenie w 2023 roku wyniesie prawie 7.000 zł brutto. Wyższa kwota przeciętnego wynagrodzenia to wyższy limit 30-krotności oraz wyższe składki na ZUS, jakie trzeba będzie zapłacić w 2023 roku.

Kiedy i na jakich zasadach pracodawca musi zapewnić pracownikom posiłki profilaktyczne?

Pracodawca musi zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje – jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Jakie są zasady ich przyznawania? Sprawdź.