W jakim przypadku ZUS obniży podstawę wymiaru składek do równowartości pensji minimalnej

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 14 lutego 2023 r. (II USKP 194/21).

Od 1 września wzrosła kwota zwolnienia ze składek ZUS dofinansowania posiłków dla pracowników

Od 1 września 2023 r. wzrosła kwota wyłączenia z podstawy wymiaru składek ZUS wartości finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu. Kwota ta wynosi aktualnie maksymalnie 450 zł na miesiąc.

Nowa umowa – nowa informacja o warunkach zatrudnienia?

Czy w przypadku gdy niedługo po zakończeniu jednej umowy o pracę zawieramy z pracownikiem kolejną i warunki jego zatrudnienia nie zmieniają się, to mimo wszystko powinniśmy wydać mu nową informację o warunkach zatrudnienia? O wyjaśnienie tych wątpliwości zwróciliśmy się do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

ZUS zakwestionuje umowę o pracę? Będzie musiał wykazać to przed sądem

W przypadku gdy ZUS będzie miał wątpliwości co do istnienia np. stosunku pracy lub zlecenia, zanim wyda decyzję w tej sprawie, będzie musiał wystąpić do sądu. Taka zmiana przepisów ma zdecydowanie poprawić pozycję zatrudnionych i pracodawców w sporach z ZUS.

W jaki sposób pracodawca musi udowodnić swoje twierdzenia przeciwko pracownikowi

Procesy cywilne, których odmianą są postępowania toczące się między pracownikami a pracodawcami, mają charakter kontradyktoryjny, co oznacza, że sąd nie jest zobligowany do ustalenia faktów, które są podstawą zgłaszanych przez strony roszczeń i zarzutów. W niektórych sprawach najważniejsza jest wykładnia przepisów prawa, a dowodzenie schodzi na plan dalszy, ponieważ fakty są bezsporne między stronami, a na czoło wysuwa się ocena prawna zgłoszonego roszczenia. Natomiast w tych sprawach, gdzie ustalenie faktów ma charakter decydujący, istotne jest przesądzenie tego, co kto powinien udowodnić, czyli tzw. ciężar dowodu.

Kiedy ZUS zakwestionuje objęcie zleceniobiorcy dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 17 stycznia 2023 r. (II USKP 58/22).

Co utrudni pracownikowi domaganie się wypłaty zaległego wynagrodzenia

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 11 stycznia 2023 r. (II PSKP 46/22).

Nowe przepisy o pracy zdalnej – wyjaśnienie czterech problemów z praktyki

Choć przepisy o pracy zdalnej obowiązują już od 7 kwietnia 2023 r., to ich stosowanie ciągle budzi wiele wątpliwości u pracodawców. Dlatego też poprosiliśmy Główny Inspektorat Pracy o zajęcie stanowiska w sprawie stosowania nowych, kodeksowych przepisów dotyczących pracy zdalnej.

Wynagrodzenia kierowców delegowanych w transporcie drogowym – co nowego od 19 sierpnia 2023 r.

Od 19 sierpnia 2023 r. obowiązuje nowa ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Nowe regulacje dotyczą w szczególności wynagrodzeń kierowców i zakazu ich zatrudniania w innych firmach. Sprawdź, co się zmieniło.

Jak ustalać wynagrodzenie młodocianych po zmianach z 1 września 2023 r.?

Przyjęcie do pracy osoby w wieku poniżej 18. roku życia wiąże się dla pracodawcy z przestrzeganiem ograniczeń np. w zakresie czasu pracy, rodzajów pracy. Młodociani mają również m.in. odrębne zasady wynagrodzenia. I właśnie w zakresie ich wynagrodzeń mamy od 1 września zmianę w przepisach. Przyjrzyjmy się zatem – na przykładach – w jaki sposób należy obecnie ustalać zasady wynagrodzenia młodocianych.