Warunkiem wypłaty jednorazowego odszkodowania po zmarłym pracowniku nie jest pobieranie renty wypadkowej

Komentarz eksperta do uchwały Sądu Najwyższego z 14 grudnia 2022 r. (III UZP 4/22).

Rząd przyjął propozycję minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku

Przypomnijmy, że do 15 czerwca każdego roku Rada Ministrów powinna przedstawić Radzie Dialogu Społecznego (RDS) propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej. Rada Ministrów przyjęła już propozycję podniesienia płacy minimalnej oraz założenia budżetowe na przyszły rok.

Legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce – wydłużenie okresów

Legalny pobyt obywateli Ukrainy (i określonych członków ich rodzin), którzy w okresie od 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, został przedłużony do 4 marca 2024 r. W niektórych przypadkach okres legalizacji pobytu wydłużono nawet do 31 sierpnia lub 30 września 2024 r. Sprawdź szczegóły.

Jak w informacji o warunkach zatrudnienia odsyłać do konkretnych przepisów – nowe stanowisko GIP

Wypełniając nową, rozszerzoną informację o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 kp), możemy odesłać w niej do konkretnych przepisów. Z pewnością jest to rozwiązanie dużo bardziej wygodne dla pracodawcy niż opisowe podawanie treści kolejnych punktów tej informacji. Pracodawcy zastanawiają się jednak, na ile szczegółowo muszą wskazać dany przepis w informacji dla pracownika. Ostatnio wypowiedziała się na ten temat inspekcja pracy. Sprawdź jej stanowisko.

Będzie więcej czasu na uzupełnienie szkoleń bhp po pandemii

Pracodawcy zyskają więcej czasu na uzupełnienie szkoleń okresowych bhp, których termin ważności upłynął w okresie epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Rozwiązanie takie wprowadza ustawa z 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym. Dowiedz się, w jakim terminie, po wejściu w życie nowelizacji przepisów, pracodawcy będą zobowiązani do uzupełnienia szkoleń bhp, których ważność upłynęła w okresie pandemii.

Stanowiska GIP i MRiPS: w informacji musimy podawać także ustawowe składniki wynagrodzenia

Od niedawna musimy informować pracownika m.in. o pozaumownych składnikach wynagrodzenia i innych świadczeniach. Ale czy dotyczy to tylko świadczeń zakładowych? Czy też tych, które wynikają z przepisów powszechnych (takich jak np. wynagrodzenie chorobowe, dodatki, premie, ekwiwalenty, ryczałty i wiele innych świadczeń)? Niedawno stanowiska na ten temat zajęły: Główny Inspektorat Pracy oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Co wynika z porozumienia ZUS w sprawie zwyczajowej telepracy transgranicznej?

Pracownik może mieszkać w innym kraju i tam pracować zdalnie np. na rzecz polskiego pracodawcy. Tego typu przypadki reguluje porozumienie ramowe w sprawie stosowania art. 16 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w przypadkach zwyczajowej telepracy transgranicznej. W lipcu polski Zakład Ubezpieczeń Społecznych przystąpił do tego porozumienia.

Więcej czasu na wykonanie badań okresowych po pandemii – nowe stanowisko

Wraz ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego, wracamy do zwykłych zasad wykonywania badań profilaktycznych pracowników. Oznacza to więc, że „odwieszony” zostaje obowiązek wykonywania badań okresowych. Jest jednak przepis przejściowy, który daje czas aż do grudnia na polecenie badań, których termin upłynął w czasie pandemii. Ale to nie wszystko. Okazuje się bowiem, że resort pracy dopuszcza taki przedłużony termin także w przypadku badań, których ważność upłynęła tuż po zawieszeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Sprawdź, co wynika z nowego stanowiska.

Służba wojskowa a wymiar urlopu

PYTANIE: Jak wliczać służbę wojskową do okresu pracy wpływającego na wymiar urlopu wypoczynkowego? Jakie dokumenty powinien dostarczyć były żołnierz i ewentualnie jakie dokumenty oraz jakie służby (ćwiczenia, itp.) wojskowe wpływają na zwiększenie takiego wymiaru? Chodzi o nowo zatrudnionego pracownika, który dostarczył nam:- świadectwo służby,- odpis przebiegu służby wojskowej z akt personalnych,- zaświadczenie o odbyciu ćwiczeń wojskowych żołnierza rezerwy.

Przyznanie i odmowa świadczenia rehabilitacyjnego a rodzaj nieobecności i kod RSA (oraz rozwiązanie umowy)

PYTANIE: Pracownik wykorzystał limit 182 dni zasiłku chorobowego 11 kwietnia 2023 r., po czym podjął pracę. Następnie wpłynęły kolejne ZUS ZLA za okresy: 15 maja – 26 czerwca 2023 r. oraz 29 czerwca – 14 lipca 2023 r., które są niepłatne, ponieważ przerwa pomiędzy niezdolnościami do pracy nie przekroczyła 60 dni. Co w takim przypadku z dniami 27-28 czerwca 2023 r., które nie zostały usprawiedliwione. Czy jest to nieobecność nieusprawiedliwiona niepłatna?Dalej, 17 maja 2023 r. pracownik złożył do ZUS-u wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. Następnie, 15 czerwca 2023 otrzymał orzeczenie lekarza orzecznika ZUS uzasadniające ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego na okres 4 miesięcy. Ostatecznie ZUS wydał decyzję odmowną w kwestii świadczenia rehabilitacyjnego. Czy w związku z tym całość okresu przerwy od 15 czerwca 2023 r. do 14 lipca 2023 r. przyjmujemy jako czas choroby bez prawa do zasiłku (kod RSA 151)? Jak przyjąć nieobecności pracownika oraz jakie mamy możliwości rozwiązania z nim umowy o pracę?