Nie mamy regulaminu pracy zdalnej? I tak możemy ją wprowadzić – pod dodatkowym warunkiem

Zasadniczo, jeśli chcemy stosować pracę zdalną, musimy uregulować ją w porozumieniu ze związkami, a jeśli nie ma związków (lub nie dało się z nimi uzgodnić) – w regulaminie pracy zdalnej. Jeśli jednak nie mamy tych dokumentów, a pracownik składa mu wniosek o pracę zdalną, też możemy wyrazić zgodę. Jednak w takim przypadku zasady pracy zdalnej musimy wskazać w indywidualnym porozumieniu z pracownikiem.

Uprawnienia rodzicielskie i warunki pracy – co się zmieni

9 marca 2003 r. Sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy, której celem jest wdrożenie do polskich przepisów dwóch unijnych dyrektyw: dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w UE i tzw. dyrektywy rodzicielskiej. Sprawdźmy, jakie nowe uprawnienia zyskają pracownicy i jakie nowe obowiązki oznacza to dla pracodawców.

Praca w nadgodzinach to tylko faktyczne wykonywanie obowiązków służbowych

Przebywanie w miejscu wykonywania pracy poza normalnymi godzinami pracy, a także w czasie obowiązkowego odpoczynku nie powoduje uzyskania przez pracownika uprawnienia do należności z tytułu godzin nadliczbowych, gdyż praca w nadgodzinach występuje tylko gdy poza rozkładowymi godzinami wykonywane są faktycznie obowiązki służbowe (wyrok Sądu Najwyższego z 8 lutego 2023 r., I PSKP 19/22).

Od 1 marca nowe limity przychodów zarobkujących emerytów/rencistów

Dodatkowe zarobki niektórych emerytów i rencistów mogą spowodować, że wypłacane im świadczenia zostaną zawieszone albo zmniejszone. Dotyczy to zarobków z działalności objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, np. z umowy o pracę, umowy zlecenia. Sprawdźmy, w jakich przypadkach emeryt/rencista straci prawo do częściowej lub całkowitej wypłaty świadczeń przez ZUS.

Od 1 marca 2023 r. wzrost emerytur i rent o 14,8 procent

Wypłacane przez ZUS świadczenia emerytalno-rentowe są co roku waloryzowane. W tym roku waloryzacja będzie kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki, która wyniesie 250 zł brutto. Waloryzacja jest przeprowadzona z urzędu. Wobec tego świadczeniobiorcy nie muszą składać żadnego wniosku.

Nowe wzory ZUS DRA i RCA

Zostały przygotowane nowe wzory formularzy ZUS DRA i ZUS RCA, które mają umożliwić wypełnianie przez płatników dokumentów ubezpieczeniowych oraz rozliczanie składek po zmianach wprowadzonych Polskim Ładem 2.0. Nowe wzory formularzy wzory ZUS DRA i RCA zostały określone w nowym rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

Nowa część i nowe dokumenty w aktach osobowych

W związku z dodaniem do Kodeksu pracy nowych przepisów dotyczących badań trzeźwości pracowników (od 21 lutego 2023 r.) oraz pracy zdalnej (od 7 kwietnia 2023 r.) zmieniają się również przepisy o aktach osobowych. Pojawia się nowa, piąta, część akt osobowych (E) oraz obowiązek gromadzenia nowych dokumentów w części B akt.

Dlaczego szkodę w mieniu powierzonym łatwiej wyegzekwować

Pracownik, któremu pracodawca powierzył własne mienie, jest odpowiedzialny za jego uszkodzenie i utratę. Jeśli dojdzie do powstania szkody związanej z mieniem powierzonym, łatwiej jest uzyskać odszkodowanie od pracownika, niż w przypadku innych rodzajów szkód – pod warunkiem że mienie to zostało pracownikowi prawidłowo powierzone. A zatem, jak właściwe powierzyć mienie pracownikowi? Sprawdź odpowiedzi naszego eksperta na 9 pytań.

Zwolnienie lekarskie i świadczenie rehabilitacyjne – czy będzie trzynastka

PYTANIE: Mamy pracownika, który był na zwolnieniu lekarskim od 7 stycznia do 7 lipca 2022 roku. Następnie, od 8 lipca 2022 roku do 3 stycznia 2023 roku był na świadczeniu rehabilitacyjnym. Czy temu pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne)?