Jakie naruszenie obowiązków służbowych nie może być przyczyną zwolnienia dyscyplinarnego

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 6 czerwca 2023 r. (II PSKP 61/22).

Co uzasadnia przywrócenie terminu niedotrzymanego w postępowaniu przed sądem

Czynności procesowe podejmowane w postępowaniu sądowym przez pracodawców muszą być dokonane w określonych terminach. Pracodawcom działającym przed sądem bez adwokata lub radcy prawnego zdarza się uchybić niektórym terminom, co skutkuje negatywnymi konsekwencjami. Po spełnieniu pewnych warunków negatywne skutki opóźnień można jednak cofnąć. Sprawdź, co uzasadnia przywrócenie terminu procesowego i co musi zrobić pracodawca, by dostać nowy termin.

Praca przy komputerze – od 17 listopada nowe obowiązki pracodawców

Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku stosowania przez pracowników komputerów przenośnych (laptopów) przeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy pracodawca ma obowiązek wyposażyć pracowników pracujących na laptopach w monitory ekranowe albo podstawki, przenośne klawiatury i myszki. Przepisy wprowadzające zmiany weszły w życie 17 listopada 2023 r., ale pracodawcy mają 6 miesięcy od tej daty na dostosowanie stanowisk pracy do nowych wymogów.

Okulary albo szkła kontaktowe dla pracownika od pracodawcy – nowe przepisy bhp od listopada

Od 17 listopada 2023 r., czyli od dnia wejścia w życie nowych przepisów, pracodawca powinien zapewnić pracownikowi okulary albo szkła kontaktowe, jeżeli wynik badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykaże potrzebę ich stosowania podczas pracy.

Nowe zasady organizacji czasu pracy w urzędach od 17 listopada

17 listopada 2023 r. weszło w życie nowe zarządzenie Prezesa Rady Ministrów określające organizację pracy urzędów, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej. Sprawdźmy, jakie zasady organizacji czasu pracy w tych urzędach zostały określone nowymi przepisami.

Likwidacja stanowiska pracy nie zawsze uzasadnia wypowiedzenia umowy pracownikowi przywróconemu do pracy

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 6 czerwca 2023 r. (II PSKP 53/22).

Kiedy pracodawca nie powinien rozwiązywać umowy o pracę z pracownikiem uprawnionym do nagrody jubileuszowej

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 1 czerwca 2023 r. (I PSKP 52/22).

Kolejna umowa po okresie próbnym – co można po zmianach z 2023 r. (7 schematów)

Pisaliśmy już o tym, że jeśli po umowie na okres próbny strony chcą zawrzeć krótszą niż na rok umowę terminową, długość okresu próbnego jest ograniczona do 1 lub 2 miesięcy. A poza tym, w umowie próbnej trzeba wówczas dodać zapis o przewidywanej długości kolejnej umowy. Jednak te dodatkowe wymogi nie obowiązują wtedy, gdy przewidujemy po okresie próbnym co najmniej 12-miesięczną umowę. Oto przykłady ze schematami, pokazujące, jakie mamy obowiązki i możliwości w poszczególnych przypadkach.

Korekta odpisu na fundusz socjalny w 2023 roku – przykłady

Pracodawca, który ma zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS), musi corocznie dokonywać odpisu na fundusz (odpowiednio: I rata do końca maja i II rata do końca września). Jeśli jednak ostateczny średni stan zatrudnienia w danym roku okazał się inny niż ten, który przewidywano na etapie liczenia odpisu, pracodawca musi na koniec roku dokonać stosownej korekty. W 2023 roku sytuację skomplikowała dodatkowo zmiana wskaźnika odpisu w połowie roku. Jak w takim razie należało obliczyć odpis na ZFŚS w 2023 roku i jak obecnie dokonać korekty tego odpisu za 2023 rok? Oto wyjaśnienia i przykłady.

Czy można ustalić inną wysokość dopłat z ZFŚS dla pracowników, a inną – dla emerytów?

PYTANIE: W naszym regulaminie ZFŚS są tabele wysokości dopłat dla konkretnych grup dochodowych. Chodzi o to, aby zróżnicować wysokość świadczeń w zależności od dochodu na członka rodziny. Oprócz tego jest osobna tabela różnicująca w podobny sposób świadczenia dla emerytów – byłych pracowników zakładu. Jednak tabela emerytów przewiduje generalnie niższe stawki dopłat z ZFŚS niż w przypadku pracowników. Czy jest to dozwolone? Czy jeśli emeryt i pracownik są w tej samej grupie dochodowej, to powinien otrzymać takie samo dofinansowanie?