Uprawnienia rodzicielskie przy adopcji – co nowego od 1 lutego

Od 1 lutego 2023 r. do Kodeksu pracy, w wyniku nowelizacji przepisów o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, zostały wprowadzone nowe rozwiązania w zakresie korzystania z uprawnień rodzicielskich przez rodziców adopcyjnych. Sprawdźmy, na czym polegają zmiany.

Szefa można krytykować, ale nie zniesławiać

Pracownik może wypowiadać się na temat działań pracodawcy czy przełożonych, jeśli jednak przekroczy granice dozwolonej krytyki szefa, skończyć się to może nawet „dyscyplinarką”. Zapoznaj się z 14 wskazówkami naszego eksperta, jak postępować z krytycznym podwładnym.

Pracownik wynagradzany gorzej niż pracownicy wykonujący te same obowiązki może domagać się zapłaty odszkodowania

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 7 czerwca 2022 r. (II PSKP 110/21).

Praca zdalna i kontrola trzeźwości: szykują się zmiany w aktach osobowych

Nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie badania trzeźwości pracowników przez pracodawcę oraz nowych zasad polecania i rozliczania pracy zdalnej pociągnie za sobą zmiany w dokumentacji pracowniczej. Nowe dokumenty o charakterze informacyjnym przechowywane będą w części B akt osobowych. Dodana zostanie również nowa część E akt osobowych, w której gromadzona będzie dokumentacja związana z kontrolą trzeźwości. Zapoznaj się z planowanymi zmianami.

Praca zdalna i badanie trzeźwości pracowników – nowe przepisy w końcu opublikowane

6 lutego 2023 r. w Dzienniku Ustaw pod pozycją 240 została opublikowana ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Nowela ta wprowadza do kodeksu pracę zdalną (nowe art. 6718-6734 kp) oraz przewiduje możliwość kontrolowania pracowników pod kątem trzeźwości przez pracodawcę (nowe art. 221c–221h kp).

Nieuzasadnione niewykonanie polecenia służbowego jest zawsze naganne, ale nie zawsze uzasadni „dyscyplinarkę”

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 18 maja 2022 r. (II PSKP 103/21).

Kryteria doboru do zwolnienia – co wynika z nowego orzeczenia SN

Przy typowaniu pracowników do zwolnienia pracodawca, poza kryteriami obiektywnymi, powinien pomocniczo wziąć pod uwagę kryteria odnoszące się do sytuacji życiowej pracowników, w szczególności niepełnosprawność, posiadanie dzieci na utrzymaniu czy alternatywne źródła dochodu. Tak wynika z wyroku SN z 11 października 2022 r. (I PSKP 77/21).

Dwa dni wolne za honorowe oddanie krwi będą na stałe wpisane do przepisów

Dwa dni wolne od pracy dla honorowych dawców krwi mają być wprowadzone do przepisów na stałe. Oznacza to, że taki przywilej dla pracowników będzie obowiązywał już nie tylko w czasie epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego. Ustawa w tym zakresie jest obecnie procedowana w Senacie.

Autozapis do PPK – jaki termin upływa 28 lutego? Sprawdź odpowiedzi na 4 pytania

Pracodawcy mają obowiązek poinformowania osób, które złożyły deklarację o rezygnacji z oszczędzania w PPK, o wznowieniu dokonywania wpłat do PPK (autozapis do PPK). Termin upływa 28 lutego 2023 r. Czy obowiązek ten będzie obejmował również osoby, które złożą pracodawcy deklaracje rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK w marcu 2023 roku? Jakie jeszcze problemy z ponownym autozapisem do PPK mają pracodawcy? Nasz ekspert odpowiada na 4 bardzo częste pytania.

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

PYTANIE: Pracownik na umowie o pracę na czas określony ma zwolnienie chorobowe od 24 grudnia 2022 r. do 13 stycznia 2023 r. (pierwsze chorobowe w 2022 r.). Z dniem 31 grudnia 2022 jego umowa o pracę rozwiązuje się z upływem czasu na jaki była zawarta. Otrzymuje kolejne „chorobowe” od 14 stycznia 2023 r. do 15 lutego 2023 r. A zatem, niezdolność do pracy trwa bez przerwy co najmniej 30 dni. Jak długo będzie mógł jeszcze przebywać na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia? Co w przypadku, gdy ten sam pracownik choruje od 15 do 20 listopada 2022 r., wraca do pracy i kolejne chorobowe otrzymuje w dniach: 24 grudnia 2022 r. – 13 stycznia 2023 r.? Nie ma przerwy przekraczającej 60 dni czyli jest ten sam okres zasiłkowy. Ale jak długo jeszcze może przebywać na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia?