Wynagrodzenie po przywróceniu do pracy należy się tylko temu pracownikowi, który rzeczywiście chce do niej wrócić

Skutkiem bezzasadnego lub naruszającego przepisy prawa rozwiązania umowy z pracownikiem może być przywrócenie go do pracy przez sąd. Zwolniony bezpodstawnie pracownik może dodatkowo żądać wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Pracodawca jednak nie zawsze będzie musiał je zapłacić, nawet jeśli zostało zasądzone w wyroku.

Odmowa poddania się badaniu trzeźwości nie zawsze uprawnia do rozwiązania umowy w trybie dyscyplinarnym

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 13 kwietnia 2022 r., II PSKP 87/21.

Nowa wersja projektu ustawy o sygnalistach – przyznaje nowe zadania PIP

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. W porównaniu do poprzedniej wersji projektu zmiany dotyczą m.in. procedury tzw. zgłoszenia zewnętrznego. Istotną rolę przypisano w niej inspekcji pracy. Sprawdźmy, przyznanie jakich zadań inspekcji pracy przewiduje nowa wersja projektu ustawy o sygnalistach.

Nabycie prawa do odprawy emerytalnej wcale nie jest warunkowane przejściem na emeryturę z FUS

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 12 kwietnia 2022 r., II PSKP 86/21.

Kiedy pracodawca nie musi mieć zgody związku zawodowego na rozwiązanie umowy z pracownikiem

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 18 maja 2022 r., II PSKP 117/21.

Uprawnienia rodzicielskie i zmiany w umowach o pracę – rząd przyjął projekt ustawy

10 stycznia 2023 r. rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw. Dotyczy to dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w UE oraz tzw. dyrektywy rodzicielskiej (work–life balance). Przypomnijmy, że zmiany w tym zakresie miały zostać wprowadzone już od sierpnia 2022 roku. Dopiero jednak teraz projekt nowelizacji Kodeksu pracy trafia do parlamentu.

System do elektronicznej obsługi umów – ustawa podpisana

Prezydent podpisał ustawę o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów. Celem ustawy jest stworzenie w ciągu 3 lat systemu do obsługi umów o pracę, umów zlecenia oraz umów uaktywniających, który ułatwi małym pracodawcom i zleceniodawcom zawieranie umów, a także prawidłowe naliczanie i odprowadzanie podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Sprawdźmy, kto dokładnie i na jakich zasadach będzie mógł korzystać z nowego systemu do obsługi umów online.

Sejm ostatecznie uchwalił nowe przepisy o pracy zdalnej i badaniach trzeźwości pracowników

13 stycznia 2023 r. Sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej oraz badań trzeźwości pracowników bez poprawek Senatu. Wszystkie 4 poprawki zgłoszone przez senatorów 15 grudnia ub.r. zostały odrzucone. Teraz ustawa została przekazana do podpisu Prezydenta RP. Nowelizacja wejdzie w życie po 2 miesiącach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw (czyli najpewniej w marcu br.).

Od stycznia 2023 roku obowiązują nowe, wyższe stawki za 1 km przebiegu pojazdu

2 stycznia 2023 r. opublikowano rozporządzenie z 22 grudnia 2022 r. w sprawie zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Od połowy stycznia 2023 roku kilometrówka jest nieznacznie wyższa.

Co zmieni się w zakresie umów o pracę na czas określony i próbny?

Przyjęta przez rząd 10 stycznia 2023 r. nowelizacja Kodeksu pracy wpłynie na zasady zawierania i rozwiązywania umów o pracę na czas określony. W istotny sposób zmienią się zasady zawierania umów próbnych. Sprawdźmy, jakie nowe obowiązki zostaną nałożone na pracodawców w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę na czas określony oraz jakie zmiany planowane są w zakresie umów o pracę na okres próbny.