Zwolnienie pracodawcy od kosztów sądowych – wyjątkowo, ale możliwe

Pracodawca jest, co do zasady, silniejszą niż pracownik stroną procesu przed sądem pracy. Natomiast pracownicy są uprzywilejowani ustawowo w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych. W określonych okolicznościach nie można jednak wykluczyć, że ze zwolnienia od kosztów sadowych skorzysta także pracodawca, chociaż trzeba uczciwie zaznaczyć, że przypadki, w których wniosek pracodawcy o zwolnienie z kosztów zostanie uwzględniony, będą raczej wyjątkiem niż regułą.

Zmiana treści układu zbiorowego na niekorzyść pracowników – czy uprawnia pracodawcę do wypłaty jubileuszówki w niższej wysokości

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 18 października 2022 r. (I PSKP 6/22).

Zmiana indywidualnego rozkładu czasu pracy – czy wymaga wypowiedzenia zmieniającego

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 12 października 2022 r. (III PSKP 77/21).

Odprawa z tytułu zwolnień – czy przysługuje w razie przejęcia pracownika przez innego pracodawcę

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 18 października 2022 r. (I PSKP 70/21).

Wzrost płacy minimalnej od lipca – jakie skutki powoduje

Po raz pierwszy od wielu lat wynagrodzenie minimalne na etacie (a wraz z nim stawka godzinowa zleceniobiorcy) wzrośnie także w połowie roku – od 1 lipca 2023 r. Zmiana ta spowoduje podwyżkę innych świadczeń i wynagrodzeń związanych z płacą minimalną.

Zmiany w wynagradzaniu służby cywilnej za pracę w godzinach nadliczbowych

W ramach procedowanego w Sejmie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw Rada Ministrów postanowiła znowelizować między innymi ustawę 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku. Projekt ustawy może jeszcze ulec zmianie na etapie prac parlamentarnych.

Sprawy pracownicze – czy mediacje przed ewentualnym procesem w sądzie będą obowiązkowe

Aktualnie obowiązujące przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (kpc) przewidują obowiązek poinformowania w pozwie, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto – wyjaśnienia przyczyn niepodjęcia takiej próby. Jednak obecnie zaniedbanie tego wymogu nie zobowiązuje sądu do podjęcia konkretnych działań, zmierzających do polubownego rozstrzygnięcia sporu przez strony.

Od 1 lipca powrót do zwykłych zasad doręczenia pracownikowi pism od pracodawcy

Na czas stanu epidemii, a następnie stanu zagrożenia epidemicznego, zawieszona została fikcja odbioru pisma w razie nieodebrania go po drugim awizowaniu. Utrudniało to np. zwolnienie pracownika za wypowiedzeniem poprzez wysłanie pisma poleconego. Jednak zapowiadany (na 1 lipca 2023 r.) koniec stanu zagrożenia epidemicznego doprowadzi do odwieszenia tej zasady. Sprawdźmy, jakie skutki dla pracodawcy przyniesie odwieszenie fikcji doręczenia po dwukrotnym awizowaniu przesyłki poleconej.

Kolejna umowa o pracę nie wymaga już nowej informacji o warunkach zatrudnienia

Oprócz niekorzystnych zmian (wiele dodatkowych zapisów) w informacji o warunkach zatrudnienia po zmianach w Kodeksie pracy są i takie, które mogą cieszyć. Na przykład zawarcie kolejnej umowy nie wskazuje już na obowiązek wydania kolejnej informacji (jeśli żaden z punktów się nie zmienia). Sprawdźmy szczegóły.

Urodzenie dziecka na chorobowym a obowiązki pracodawcy nie będącego płatnikiem zasiłków

PYTANIE: Pracownica 17 maja 2023 r. urodziła dziecko będąc na zasiłku chorobowym wypłacanym przez ZUS (pracodawca nie jest płatnikiem zasiłków). Jak teraz skorygować ZUS Z-3?- Jakie druki i dokumenty powinnyśmy złożyć do ZUS by pracownica miała wypłacony zasiłek macierzyński za czas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego?- Jak wykazać przebywanie pracownika na zasiłku macierzyńskim w deklaracjach rozliczeniowych tzn. ZUS DRA, ZUS RCA i ZUS RSA, itd.?- Co z podwyższeniem zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego, na jakiej podstawie mam stwierdzić czy pracownikowi się należy?- Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego to 12 miesięcy wstecz, czyli 12 miesięcy przed powstaniem zasiłku chorobowego?- Czy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wliczam dodatek za wysługę lat? Przy zasiłku chorobowym nie wliczałam, ponieważ wysługa lat była wypłacana obok zasiłku chorobowego i nie wpływało na nią chorobowe. A jak przy zasiłku macierzyńskim?