Dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego ojca w sytuacji przejściowej – czy od razu czy po przerwie

PYTANIE: Żona pracownika urodziła dziecko w kwietniu 2022 r. i wykorzystała pełny urlop macierzyński, a następnie pełny urlop rodzicielski, który skończyła 22 kwietnia 2023 r., tuż przed wejściem w życie nowelizacji. Ponieważ miała prawo do tych urlopów w przedziale 2 sierpnia 2022 r. – 25 kwietnia 2023 r., to wiem, że ojciec dziecka (czyli nasz pracownik) ma prawo do dodatkowych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, wprowadzonych ostatnią nowelizacją. Ale czy te dodatkowe 9 tygodni musiał wziąć już w kwietniu (ciągiem), czy też może z nich skorzystać obecnie, czyli po przerwie od zakończenia przez matkę urlopu rodzicielskiego?

Pracodawca ponosi odpowiedzialność także za nieumyślny mobbing wobec pracownika

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 22 lutego 2023 r. (I PSKP 8/22).

Utrata zaufania do pracownika nie zawsze uzasadni wypowiedzenie mu umowy o pracę

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 18 kwietnia 2023 r. (I PSKP 37/22).

Niecelowość lub niemożliwość przywrócenia do pracy – ostatnia deska ratunku pracodawcy

Odwołując się od wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracownik zwolniony z pracy z naruszeniem przepisów prawa albo na podstawie przyczyny, która okazała się nieprawdziwa lub nieuzasadniona, ma prawo wyboru jednego z dwóch roszczeń, którego będzie dochodzić od pracodawcy. Pierwsze z nich to uznanie bezskuteczności wypowiedzenia (jeśli jego termin jeszcze nie upłynął) lub żądanie przywrócenia do pracy. Drugie zaś to żądanie odszkodowania.

Kiedy pracownik zwolniony dyscyplinarnie ma prawo domagać się odszkodowań gwarantowanych w przepisach zakładowych

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 9 marca 2023 r. (II PSKP 82/22).

Zwolnienie od pracy dla krwiodawcy – na które dni (stanowisko NCK)

Honorowemu dawcy krwi przysługuje zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dniu następnym. Przepisy nie precyzują jednak, jak należy rozumieć w tym przypadku „następny dzień zwolnienia od pracy”. Czy jest to po prostu kolejny dzień kalendarzowy, czy może chodzi o kolejny dzień roboczy dla tego pracownika? O interpretację przepisów w tym zakresie zwróciliśmy się do Narodowego Centrum Krwi. NCK przedstawiło nam swoje stanowisko w sprawie drugiego dnia wolnego dla pracownika, który jest honorowym krwiodawcą.

Podstawa wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego – zmiany

ZUS zmienił stanowisko w sprawie przyjmowania do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przychodów z tytułu zawartych umów zlecenia. W myśl aktualnego stanowiska przychód taki należy przyjmować do podstawy zasiłku, nawet jeśli umowa zlecenia już nie trwa. Powoduje to, że zleceniobiorca (własny pracownik) może zwrócić się do płatnika zasiłku o przeliczenie ustalonej podstawy wymiaru.

Opłaty przed sądem pracy – co się zmieni od 2024 roku

Nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. Po nowelizacji przepisów – niezależnie od wartości sprawy – pracownicy nie zapłacą nic od pozwu złożonego do sądu pracy. Sprawdź, co zmieni się z zakresie ustalania opłat sądowych w sprawach z zakresu prawa pracy od 1 stycznia 2024 r.

Od 2024 roku kolejna podwyżka płacy minimalnej

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej w 2024 roku została już potwierdzona przez rząd. Tak jak w tym roku będzie ono ustalone w dwóch terminach – od 1 stycznia i od 1 lipca 2024 r.

Nagroda roczna z zysku a podstawa ekwiwalentu za urlop

PYTANIE: Mamy w regulaminie wprowadzoną roczną „nagrodę zakładową”. Jest to nagroda z zysku, czyli jeśli firma osiągnie zadowalające wyniki finansowe (nie ma podanego progu jaki musi osiągnąć) to zostaje wypłacona nagroda wszystkim pracownikom w jednakowym procencie pod warunkiem że przepracowali minimum 6 miesięcy. Nie ma zapisu czy taka nagrodę wliczać do podstawy ekwiwalentu. O wypłaceniu oraz o procencie wypłaty decyduje dyrektor. Czy taką nagrodę należy wliczyć do podstawy wyliczenia ekwiwalentu za urlop?