Zwolnienie pracownika mimo nieistnienia przyczyny uzasadniającej „dyscyplinarkę” – jaką odpowiedzialność poniesie pracodawca

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 23 sierpnia 2022 r. (II PSKP 119/21).

Wypowiedzenie zmieniające w okresie ochrony przedemerytalnej nie zawsze uprawnia pracownika do przywrócenia pracy na poprzednich warunkach

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 10 sierpnia 2022 r. (III PSKP 80/21).

Jakich procedur powinien dochować pracodawca, wymierzając pracownikowi karę porządkową – sprawdź 20 wskazówek eksperta

Sankcjonowaniu przewinień pracowników służą kary porządkowe. Pracodawca, który nie chce narazić się na podważenie swojej decyzji o wymierzeniu pracownikowi kary porządkowej, powinien dochować określonych wymogów formalnych. Bardzo istotne jest również przestrzeganie wymaganych terminów, ponieważ kara porządkowa może zostać wymierzona pracownikowi tylko w ściśle określonym czasie. Poza tym pracownik ma prawo zakwestionować przed sądem decyzję szefa o ukaraniu go, a wtedy naruszenie procedur w zakresie wymierzania kar porządkowych może skutkować uchyleniem takiej kary przez sąd pracy.

Z ilu dni okazjonalnej pracy zdalnej pracownicy będą mogli skorzystać w 2023 r.

Od 7 kwietnia 2023 r. obowiązują nowe zasady dotyczące wykonywania pracy zdalnej, które aktualnie wynikają z przepisów Kodeksu pracy. Praca zdalna będzie mogła być wykonywana m.in. w formule okazjonalnej. Z ilu dni okazjonalnej pracy zdalnej mogą skorzystać pracownicy w 2023 roku, skoro nowe przepisy zaczęły obowiązywać w trakcie roku?

Udzielanie i rozliczanie okazjonalnej pracy zdalnej – zdaniem Ministerstwa Pracy

Czy wniosek o okazjonalną pracę zdalną jest wiążący dla pracodawcy? Na co powinien uważać pracodawca, odmawiając zgody na okazjonalną pracę zdalną? Czy korzystanie z okazjonalnej pracy zdalnej jest uzależnione od wykorzystania urlopu wypoczynkowego? Jak kształtuje się limit okazjonalnej pracy zdalnej w razie zmiany pracodawcy w trakcie roku?Resort pracy, udzielając odpowiedzi na interpelację poselską, odpowiedział na kilka wątpliwości odnośnie charakteru wniosku o okazjonalną pracę zdalną oraz sposobu rozliczania i dokumentowania limitu 24 dni tej pracy. Sprawdź szczegóły.

Dodatkowe 9 tygodni rodzicielskiego – także dla korzystających z urlopu w sierpniu 2022 roku

Czy w przypadku gdy matka dziecka wykorzystała już po 2 sierpnia 2022 r. cały urlop rodzicielski, rodzice dziecka nabędą prawo do dodatkowych 9 tygodni tego urlopu? Nowelizacja Kodeksu pracy pierwotnie miała przyznawać dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego tylko, jeśli rodzice mieli jeszcze prawo do urlopu rodzicielskiego w dniu wejścia w życie zmian. Jednak ostatecznie rozszerzono to uprawnienie także na rodziców, którzy mieli prawo do urlopu rodzicielskiego 2 sierpnia 2022 r. Zmiana ta wynika z poprawki senackiej do nowelizacji Kodeksu pracy – jako jednej z nielicznych przyjętych także przez Sejm.

Jakie nowe przepisy Kodeksu pracy obowiązują od 26 kwietnia

Opublikowana 4 kwietnia nowelizacja Kodeksu pracy zwana „work-life balance” dotyczy m.in. zawierania i rozwiązywania umów o pracę, informowania o warunkach zatrudnienia, ochrony przed zwolnieniem z pracy czy uprawnień pracowników, którzy są rodzicami. Wprowadza też zmiany w zakresie zwolnień od pracy, przerw w pracy i szkoleń dla pracowników. Sprawdź, jakie nowe uprawnienia będą mieć pracownicy, a jakie nowe obowiązki pracodawcy w związku z wdrożeniem nowych przepisów do kodeksu.

4 nowe zapisy w świadectwie pracy

To efekt dwóch nowelizacji Kodeksu pracy, które wprowadziły m.in. zmiany w zakresie pracy zdalnej, zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej, urlop opiekuńczy czy zmiany w urlopie rodzicielskim. W związku z tym konieczne jest dostosowanie treści świadectwa pracy do nowych uprawnień pracowników wprowadzonych tymi nowelizacjami, dlatego też w świadectwie pojawią się nowe punkty.

Za jaki okres wystawić świadectwo w przypadku przywrócenia do pracy (i co w nim wpisać)?

PYTANIE: Pracownik był zatrudniony u nas od 15 lipca 1997 r.  do 31 marca 2015 r. na stanowisku malarz w Następnie, został przeniesiony na stanowisko konserwator, gdzie pracował do chwili obecnej. Jednak wiele lat temu, 31 marca 1999 roku został przez pracodawcę zwolniony (i otrzymał świadectwo pracy). Jednak następnie wyrokiem sądu został przywrócony do pracy 19 stycznia 2000 r. Obecnie wystawiam mu świadectwo pracy. Czy wystawiam je za cały okres zatrudnienia od 1997 r., czy tylko za czas od przywrócenia do pracy czyli od 19 stycznia 2000 r.? Czy stanowisko malarza należy wykazać jako pracę w szczególnych warunkach? A jeśli tak, to czy to wykazanie obejmie też okres przed przywróceniem do pracy (1 kwietnia 1999 r. – 18 stycznia 2000 r.)?

Umowa na okres próbny po zmianie w Kodeksie pracy: przykłady i wzory

Nowelizacja Kodeksu pracy (która weszła w życie 26 kwietnia) wprowadziła kilka istotnych zmian dotyczących umowy na okres próbny. Po pierwsze, jej długość musi być ograniczona, gdy chcemy zawrzeć po niej krótką umowę terminową. Po drugie, możemy przewidzieć, że umowa próbna wydłuży się o czas nieobecności. Po trzecie: zniknie jeden z przypadków, gdy możemy ponownie zawrzeć umowę próbną. Sprawdźmy wiec, jak stosować te zmiany w praktyce, co zapisać w umowie oraz co pozostaje bez zmian.