Umowa o pracę po zmianach z kwietnia 2023 r. – co powinna zawierać

Nowelizacja Kodeksu pracy obowiązująca od 26 kwietnia 2023 r. wprowadziła kilka zmian w treści umowy o pracę. Najwięcej ich dotyczy umowy na okres próbny, ale niektóre nowości odnoszą się także pozostałych umów. Co zatem powinna zawierać umowa o pracę po zmianach? Jak to zapisać? Na co przy okazji uważać? I w jaki sposób zawieramy umowę o pracę?

Pomniejszenie odszkodowania od pracodawcy o odszkodowanie wypadkowe wypłacone przez ZUS – kiedy dopuszczalne

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 4 października 2022 r. (I PSKP 81/21).

Od 17 maja nowe dokumenty w aktach osobowych i ewidencji czasu pracy

Od 17 maja 2023 r. pracodawcy muszą gromadzić w aktach osobowych nowe dokumenty. Katalog dokumentów zamieszczanych w aktach osobowych, a także dołączanych do dokumentacji związanej z ewidencjonowaniem czasu pracy został poszerzony w związku z najnowszą nowelizacją Kodeksu pracy, która obowiązuje od 26 kwietnia 2023 r. Zobacz, jakie nowe dokumenty trzeba teraz przechowywać w części B akt osobowych, a jakie w dokumentacji dotyczącej czasu pracy.

Nowy wzór świadectwa pracy – obowiązuje od 23 maja

Ze względu na nowelizację Kodeksu pracy i przyznanie nowych uprawnień pracownikom (urlop opiekuńczy, zwolnienie od pracy w pilnych sprawach rodzinnych, okazjonalna praca zdalna, dłuższy urlop rodzicielski) konieczne było dodanie nowych punktów do świadectwa pracy.

Niedotrzymanie warunku „odpracowania” kosztów nauki – czy pracodawca może dokonać potrącenia z wynagrodzenia za pracę

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 11 października 2022 r. (II PSKP 17/22).

Kto może reprezentować pracodawcę lub pracownika przed sądem pracy

Spory sądowe z pracownikami są nieodłącznym elementem działalności pracodawcy. Każdy pracodawca może oczywiście występować przed sądem samodzielnie, ale wygodniejsze jest ustanowienie pełnomocnika. Warto wiedzieć zawczasu – zanim do sporu z pracownikiem dojdzie – komu można udzielić pełnomocnictwa do reprezentacji w sądzie i jakie ta osoba będzie miała uprawnienia.

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego – powrót do niektórych obowiązków kadrowych

Prawdopodobnie od lipca 2023 roku zostanie formalnie zniesiony stan zagrożenia epidemicznego w Polsce, ogłoszony z powodu COVID-19. Wraz z ustaniem zagrożenia epidemicznego lub jakiś czas po jego odwołaniu uchylone zostaną szczególne rozwiązania antycovidowe, z których dotychczas korzystali pracownicy i pracodawcy. Sprawdźmy, jakie skutki wiążą się dla kadr z tą decyzją oraz do kiedy obowiązują poszczególne rozwiązania antycovidowe dla pracodawców.

Brak konkretnej przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy – jakie mogą być skutki dla pracodawcy

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 23 sierpnia 2022 r. (II PSKP 93/21).

Zwolnienie z powodu siły wyższej w aspekcie pilnych spraw rodzinnych – przykłady i wzór wniosku

Znowelizowany Kodeks pracy wprowadził – oprócz urlopu opiekuńczego (opisanego w poprzednim wydaniu) − także nowe zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Jest ono płatne – ale w wysokości połowy wynagrodzenia. Komu przysługuje nowe zwolnienie? W jaki sposób jest udzielane? Czym różni się od urlopu opiekuńczego. Sprawdź.

Związki przestały działać. Co z układem zbiorowym?

PYTANIE: Związki zawodowe zakończyły działalność w naszym zakładzie. Obecnie jesteśmy tuż przed wyborami rady pracowników. Mamy układ zbiorowy pracy i tam wszystkie zagadnienia związane z zasadami wynagradzania pracowników. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem zmian dotyczących dodatkowych składników wynagrodzenia. Jak dokonać tych zmian? Czy musimy wypowiedzieć układ zbiorowy?