Sztuczna inteligencja w pracy – czy może być powodem zwolnienia

Co się stanie, jeśli pracownik bez wiedzy i zgody pracodawcy przedstawi pracodawcy jako własny wynik pracy narzędzia AI? Jeśli sprawa się wyda pracodawca poniesie konsekwencje takiej sytuacji. Może jednak następnie dochodzić odszkodowania od pracownika na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Sprawdźmy, kiedy można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który nieprawidłowo korzysta w pracy z pomocy sztucznej inteligencji.

Stanowisko PIP: czy ryczałt za pracę zdalną pomniejszamy w przypadku nieobecności?

Jeśli pracownik wykonuje pracę zdalną, pracodawca musi pokryć mu koszty takiej pracy np. koszty energii, usług internetowych i inne niezbędne (obowiązek ten nie dotyczy jedynie pracy zdalnej okazjonalnej). W ramach tego obowiązku można wypłacać pracownikowi ekwiwalent, ale zwykle pracodawcy wolą ryczałt. Powstał jednak dylemat: czy ryczałt pomniejsza się za czas nieobecności pracownika w pracy? Niedawno inspekcja pracy zajęła stanowisko w tej kwestii. 

Nowy wyrok TSUE: Praca ponad wymiar niepełnego etatu – czy coś się zmieni?

Czy najnowszy wyrok TSUE (z 19 października 2023 r., sygn. C-660/20) zmieni zasady rozliczania pracy ponadwymiarowej niepełnoetatowców? Wynika z niego, że jeżeli pracownik zatrudniony na 1/2 etatu pracuje w ciągu dnia 4 godziny, to wynagrodzenie wraz z dodatkiem powinien otrzymać już wówczas, gdy będzie pracował 5 i więcej godzin w ciągu dnia (chociaż norma dobowa wynosi 8 godzin – zgodnie z art. 129 § 1 kp). Nowe orzeczenie, choć zapadłe w sprawie niemieckiego pracownika, może wpłynąć także na zasady rekompensowania pracy ponadwymiarowej wynikające z art. 151 § 5 polskiego Kodeksu pracy.

Koszty sądowe: po ostatnich zmianach pracownicy nie płacą już za pozwy sądowe

28 września 2023 r. weszła w życie kolejna obszerna nowelizacja procedury cywilnej. Zmieniły się także przepisy o kosztach sądowych. Wprawdzie w tym zakresie zmienił się jeden artykuł, ale w sposób bardzo istotny i niekorzystny dla pracodawców. Przy okazji tej nowelizacji warto przypomnieć zasady ponoszenia kosztów sądowych w sprawach pracowniczych, ponieważ w gąszczu ciągłych zmian przepisów pracodawcom coraz trudniej ustalić, ile będą musieli zapłacić za sprawę w sądzie.

Umowa z pracownikiem skierowanym przez urząd pracy do wykonywania prac interwencyjnych nie podlega limitom umów terminowych

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 1 czerwca 2023 r. (sygn. I PSKP 11/22).

Samo powołanie się na orzeczenie lekarskie o braku zdolności do pracy nie uzasadnia wypowiedzenia umowy

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 26 kwietnia 2023 r. (sygn. III PSKP 29/22).

Odbiór dnia wolnego za święto w sobotę 11 listopada i 6 stycznia

W 2023 roku święto przypada w sobotę 11 listopada, a w 2024 roku – 6 stycznia (Trzech Króli). Jeśli sobota jest dla pracownika dniem wolnym, to za każde z takich świąt trzeba dać pracownikowi dodatkowy dzień wolny w okresie rozliczeniowym. Przypomnijmy, na jakich zasadach udzielamy dnia wolnego za święto przypadające w sobotę.

Nowa uchwała SN: W świadectwie pracy wpisuje się tylko prace szczególne do końca 2008 roku

Pracodawca nie ma już obowiązku wpisywania do świadectwa pracy danych o pracach w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, które były wykonywane po wejściu w życie przepisów o emeryturach pomostowych, tj. od 1 stycznia 2009 r. Ostatnio potwierdził to Sąd Najwyższy, który 12 października 2023 r. wydał uchwałę, w której stwierdził, że pracodawca nie musi podawać w świadectwie pracy informacji o wykonywaniu przez pracownika pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze świadczonej po 31 grudnia 2008 r. (uchwała SN z 12 października 2023 r., sygn. III PZP 5/22).

Nadpłacony zasiłek chorobowy nie podlega składkom ZUS, bo nie jest przychodem pracownika

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 9 maja 2023 r. (sygn. III USKP 71/22).