222

Zniesienie limitu 30-krotności do podstawy wymiaru składek – od 2018 roku

Począwszy od przyszłego roku składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ma być już odprowadzana od całości przychodu. Górny limit składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie będzie już bowiem obowiązywać – zapowiedział rząd.

221

Zleceniobiorcy i samozatrudnieni mogą zyskać uprawnienia związkowe

Obecnie obowiązujące przepisy nie dają prawa do tworzenia i wstępowania do organizacji związkowych m.in. osobom pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych i tzw. samozatrudnionym. Wkrótce ma się to jednak zmienić.

219

SĘDZIA WYJAŚNIA: Przywrócenie zwolnionego do pracy – kiedy możliwe, a kiedy firma może oponować i żądać zasądzenia odszkodowania

Zasadniczo to pracownik wybiera, czy chce dalej pracować, czy uzyskać odszkodowanie, ale czasem jego plany może pokrzyżować pracodawca. Od początku 2017 roku czas na złożenie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę został wydłużony do 21 dni. Zrównano z nim także termin na złożenie pozwu o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie, gdy umowa została rozwiązana bez zachowania okresu wypowiedzenia. Zmiana dotyczyła terminów na złożenie odwołania, natomiast roszczenia, które może formułować pracownik, pozostały takie same – podobnie jak podstawy, na których może on oprzeć swoje powództwo. Znowelizowane przepisy nie wpłynęły także na możliwość oponowania pracodawcy przeciwko przywróceniu pracownika do pracy, gdy jest to niemożliwe lub niecelowe.

218

SĘDZIA WYJAŚNIA: Jakie konsekwencje poniesie firma opóźniająca wypłatę pensji

Sytuacja finansowa większości pracodawców jest obecnie znacznie lepsza niż przed kilkoma laty, zaś rynek pracownika wymusza lepsze traktowanie zatrudnionych. Nie wyeliminowało to jednak całkowicie opóźnień w wypłatach wynagrodzeń czy sytuacji, w których firmy całkowicie zaprzestają przelewania pensji na konta etatowców. Konsekwencji takich praktyk jest kilka i rozżalenie podwładnych jest jedynie najlżejszą z nich.

217

SĘDZIA WYJAŚNIA: Jak zgodnie z prawem zatrudniać młodocianych do pracy sezonowej w czasie wakacji

Niedobór pracowników stał się problemem dotykającym coraz większej liczby pracodawców. Szczególnie dotkliwe niedobory kadr występują w okresie wakacyjnym, gdy z jednej strony wzrasta zapotrzebowanie na pracę sezonową, a z drugiej stali pracownicy udają się na urlopy wypoczynkowe. Niektóre firmy więc w czasie wakacji chętnie korzystają z pracy osób młodocianych. Pracodawcy muszą jednak, pod karą grzywny, przestrzegać kodeksowych reguł takiego zatrudnienia. Wyjaśniamy, jakie możliwości, ale też i ograniczenia istnieją przy zatrudnianiu młodych pracowników.

216

Znowelizowany od czerwca wzór świadectwa pracy – stanowisko ministerstwa

1 czerwca 2017 r. weszły w życie zmiany w rozporządzeniu w sprawie świadectwa pracy. Do obowiązującego wzoru świadectwa pracy został dodany punkt dotyczący okresów wykonywania pracy tymczasowej na rzecz poszczególnych pracodawców użytkowników. Czy w takim razie pracodawca niezatrudniający pracowników tymczasowych może całkowicie pomijać w wydawanych pracownikom świadectwach punkt odnoszący się do wykonywania tego rodzaju pracy? Na pytanie to odpowiedziało nam Ministerstwo Pracy.

Przedłużenie umowy do dnia porodu nie wpływa na limity umów terminowych

Od 1 czerwca 2017 r. obowiązuje nowy przepis Kodeksu pracy (art. 25[1] § 4[1] kp), zgodnie z którym w razie przedłużenia umowy o pracę z pracownicą w ciąży do dnia porodu nie stosuje się limitów zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony (określonych w art. 25[1] § 1 kp), a także reguły przekształcania tego typu umowy w umowę o pracę na czas nieokreślony (art. 25[1] § 3 kp).

Praca tymczasowa– od 1 czerwca koniec z przekraczaniem limitów

Nowe przepisy o zatrudnieniu tymczasowym mają wyeliminować praktykę „obchodzenia” limitów czasowych pracy tymczasowej. Polegała ona na wydłużaniu okresów pracy tymczasowej danego pracownika u tego samego pracodawcy użytkownika na skutek skierowań dokonywanych przez różne agencje. Od 1 czerwca 2017 r. jeden pracodawca użytkownik będzie mógł korzystać z pracy tego samego pracownika tymczasowego maksymalnie przez okres 18 miesięcy w ciągu 36 kolejnych miesięcy.

215

Wykaz prac wzbronionych kobietom – co wynika z nowego rozporządzenia

Od maja obowiązuje zmieniony wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. A właściwie tylko dla kobiet w ciąży i karmiących piersią – z nowego wykazu zniknęły bowiem ostatnie prace zabronione wszystkim kobietom. Co do większości ograniczeń nowe regulacje są w zasadzie powtórzeniem starych – z niewielkimi zmianami. Jest jednak kilka istotnych różnic, np. w zakresie pracy kobiety w ciąży przy komputerze. Sprawdź, co istotnego przyniosło nowe rozporządzenie.

Które przypadki mogą przesunąć zaplanowany urlop, a które przerwą urlop już rozpoczęty?

Każda usprawiedliwiona nieobecność przesuwa urlop, który dopiero miał się rozpocząć. Jeśli jednak chodzi o przerwanie urlopu już rozpoczętego – to automatycznie przerywają go tylko 4 usprawiedliwione nieobecności. Poza tym strony mogą wspólnie porozumieć się co do przesunięcia lub przerwania urlopu, niekiedy może tego dokonać także sam pracodawca. W jakich przypadkach i w jakim trybie odbywa się przesunięcie i przerwanie urlopu wypoczynkowego? Kiedy trzeba zwrócić pracownikowi wydatki – i jakie? Sprawdź.

214

Przedłużenie umowy do dnia porodu – także dla pracownicy tymczasowej

Zmienione przepisy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych wprowadzą m.in. możliwość przedłużenia do dnia porodu umowy zawartej z pracownicą tymczasową, która jest w ciąży. Obecnie przepis art. 177 § 3 kp gwarantuje przedłużenie umowy do dnia porodu jedynie pracownicom w ciąży zatrudnionym na podstawie umowy zawartej na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która rozwiązałaby się po upływie trzeciego miesiąca ciąży.

O 4 dni więcej na uzupełnienie świadectwa po wygranej pracodawcy w sądzie

Gdy pracodawca wygra w sądzie, będzie więcej czasu na przedłożenie przez pracownika oraz uzupełnienie przez pracodawcę świadectwa pracy w związku z wydanym orzeczeniem sądu pracy o odszkodowaniu dla pracodawcy z tytułu nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę przez pracownika.

Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców do pracy sezonowej

Nowy typ zezwolenia na pracę, które będzie można uzyskać szybciej. Nowe, niższe opłaty za złożenie wniosków o zezwolenie. Uszczelnienie procedury związanej z wykonywaniem pracy krótkoterminowej, by zapobiec nadużyciom w tym zakresie. Takie modyfikacje zasad zatrudniania cudzoziemców do wykonywania pracy sezonowej i krótkoterminowej w Polsce, przewiduje nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

213

Wynagrodzenie zleceniobiorcy – jak powinien wyglądać teraz rachunek do umowy zlecenia?

Umowa zlecenia należy do katalogu umów cywilnoprawnych i jest umową starannego działania. Po zakończeniu pracy zleceniobiorca powinien pokwitować odbiór wynagrodzenia na dokumencie zawierającym m.in. jego dane, dane zleceniobiorcy, dane umowy (data i ewentualnie numer) oraz kwotę wynagrodzenia (tzw. rachunek do umowy zlecenia).

212

Urlop z umowy terminowej zakończonej w 2016 roku – informacje w świadectwie pracy

Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę na okres próbny od 1 września do 30 listopada 2015 r. Następnie strony zawarły umowę o pracę na czas określony, która zakończyła się z 30 listopada 2016 r. Od 1 grudnia 2016 r. pracownik zatrudniony jest na czas nieokreślony. Jak wykazać w świadectwie pracy urlop za umowę zakończoną w 2016 r.?

211

Jak rozliczać koszty przejazdów oraz noclegu w delegacji?

Pracownikowi, który przebywa w delegacji przysługuje zwrot wydatków za autostradę, parking i nocleg. Za ten ostatni pracownik może dostać ryczałt. I to nawet w przypadku, gdy nocował u rodziny lub znajomych. Liczy się bowiem fakt, że ani pracodawca, ani np. kontrahent nie zapewnił pracownikowi bezpłatnego noclegu.

Jak obliczać trzynastkę, gdy były okresy nieobecności?

Urlopy rodzicielskie nie pozbawiają pracownika trzynastki. Jednak np. za czas urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego wysokość jest  ograniczona. Nie liczy się jej bowiem z zasiłku macierzyńskiego, a tylko ze składników wypłacanych równolegle z tym zasiłkiem, które nie wchodzą do jego podstawy, np. dodatku stażowego.

Dress code – na ile można ingerować w ubiór pracownika

Jeśli pracownik otrzymuje od pracodawcy gotowy strój firmowy, sytuacja jest jasna. Często jednak pracodawcy narzucają tzw. dress code, czyli wymagania co do stroju obowiązujące pracowników (pracownicy muszą sami zadbać aby spełnić te wymogi). Może to budzić pewne kontrowersje.

209

ZFŚS: Wyższe kwoty odpisów w 2017 roku

Od nowego roku wysokość odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych została zwiększona. Sprawdźmy wysokość odpisów na ZFŚS na 2017 rok i dowiedzmy się, jaka kwota wynagrodzenia przeciętnego jest podstawą ich ustalenia.

Ustawa obniżająca od października 2017 roku wiek emerytalny podpisana

19 grudnia 2016 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach obniżającą wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do poziomu obowiązującego przed 1 stycznia 2013 r. Zmiany zaczną obowiązywać 1 października 2017 r.

Trzydziestokrotność w 2017 roku – znamy roczną kwotę ograniczenia

Resort pracy wskazał kwotę ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (tzw. trzydziestokrotności) na 2017 rok. Sprawdźmy, ile wynosi ona od 1 stycznia br.

236

Jak zapewnić odpoczynek tygodniowy w różnych przypadkach?

Odpoczynku tygodniowego nie można całkiem zlikwidować. Można jedynie skrócić go w niektórych przypadkach do 24 godzin. Odpoczynek nie jest przeciętny: trzeba go zapewnić w każdym z tygodni pracowniczych (liczonych od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego). A jeśli tydzień pracowniczy zaczyna się w niedzielę a kończy w sobotę? Jak wówczas zapewnić odpoczynek? Kiedy można go skrócić? Co z odpoczynkiem, gdy wzywamy pracownika do pracy w dniu wolnym? Sprawdź.

Jak wskazać miejsce pracy w umowie i jakie są granice delegacji?

W praktyce to strony umowy o pracę same decydują o granicach delegacji przez odpowiednie wskazanie miejsca pracy w umowie o pracę. Jednak nie mają tu jednak pełnej dowolności. Miejsce pracy wskazane w umowie powinno bowiem odpowiadać rodzajowi pracy. Generalna zasada jest taka, że w zawodach mobilnych miejsce to określa się jako pewien obszar, w pozostałych - konkretny adres. Poza tym, odrębne zasady dotyczą kierowców. Sprawdź, jak bezpiecznie wskazać miejsce pracy w umowie oraz od kiedy (i do kiedy) pracownik jest w podróży służbowej.

Dylematy RODO: które dokumenty można umieszczać w aktach osobowych?

Przy okazji zmian w przepisach o ochronie danych osobowych pojawiły się liczne dylematy co do tego, czy konkretny dokument można obecnie przechowywać w aktach osobowych pracownika. Dotyczy to np. kserokopii dowodu osobistego, prawa jazdy, dyplomów, CV, orzeczenia o niepełnosprawności, kserokopii paszportu cudzoziemca itd. Wiele z tych dokumentów można przechowywać – choć niektóre z zastrzeżeniami. Oto tabela, która to wyjaśnia.