Jak rozliczać koszty przejazdów oraz noclegu w delegacji?

Pracownikowi, który przebywa w delegacji przysługuje zwrot wydatków za autostradę, parking i nocleg. Za ten ostatni pracownik może dostać ryczałt. I to nawet w przypadku, gdy nocował u rodziny lub znajomych. Liczy się bowiem fakt, że ani pracodawca, ani np. kontrahent nie zapewnił pracownikowi bezpłatnego noclegu.

Jak obliczać trzynastkę, gdy były okresy nieobecności?

Urlopy rodzicielskie nie pozbawiają pracownika trzynastki. Jednak np. za czas urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego wysokość jest  ograniczona. Nie liczy się jej bowiem z zasiłku macierzyńskiego, a tylko ze składników wypłacanych równolegle z tym zasiłkiem, które nie wchodzą do jego podstawy, np. dodatku stażowego.

Dress code – na ile można ingerować w ubiór pracownika

Jeśli pracownik otrzymuje od pracodawcy gotowy strój firmowy, sytuacja jest jasna. Często jednak pracodawcy narzucają tzw. dress code, czyli wymagania co do stroju obowiązujące pracowników (pracownicy muszą sami zadbać aby spełnić te wymogi). Może to budzić pewne kontrowersje.

Zwolnienie obejmuje cały miesiąc prócz dni wolnych – czy płacimy za te dni?

Załóżmy, że pracownik ma stałą stawkę miesięczną. Był na zwolnieniu lekarskim obejmującym prawie cały miesiąc. Prawie – ponieważ zwolnienie nie objęło mi kilku dni rozkładowo wolnych w miesięcy (weekendów), za to objęło wszystkie dni pracy. Czy w takim przypadku trzeba płacić wynagrodzenie za te kilka dni rozkładowo wolnych? Na to pytanie odpowiedziało ministerstwo pracy w stanowisku z 25 stycznia 2017 r.

Zleceniobiorca nie przedstawił zestawienia godzin – czy można mu nie zapłacić?

Strony mogą ustalić, że zleceniobiorca przekazuje informację o liczbie przepracowanych godzin. W takim przypadku, jeśli zleceniobiorca nie przekazuje takiej informacji, zleceniodawca może powstrzymać się od wypłaty wynagrodzenia. Nie będzie to stanowiło wykroczenia.

Jak poszczególni pracodawcy rezygnują z działalności socjalnej po 1 stycznia 2017 r.?

W jakim trybie można obecnie zrezygnować z działalności socjalnej? Wiele zależy od tego, ilu pracodawców w przeliczeniu na pełne etaty zatrudnia dany pracodawca (są aż 4 różne możliwości!). Nowe przepisy wprowadziły w tym zakresie niemałe zamieszanie. Pojawiło się wprawdzie stanowisko ministerstwa pracy, jednak nie wszyscy specjaliści zgadzają się z nim. Sprawdź, co z tego wszystkiego wynika.

Co to znaczy, że termin na odwołanie się od wypowiedzenia już minął?

Przy okazji wydłużenia od 2017 r. okresów na odwołanie się przez pracownika do sądu pracy warto sprawdzić, jak „działają” w praktyce nowe okresy. I kiedy sąd może przywrócić pracownikowi termin, który już upłynął.