Wynagrodzenie zleceniobiorcy – jak powinien wyglądać teraz rachunek do umowy zlecenia?

Umowa zlecenia należy do katalogu umów cywilnoprawnych i jest umową starannego działania. Po zakończeniu pracy zleceniobiorca powinien pokwitować odbiór wynagrodzenia na dokumencie zawierającym m.in. jego dane, dane zleceniobiorcy, dane umowy (data i ewentualnie numer) oraz kwotę wynagrodzenia (tzw. rachunek do umowy zlecenia).

SĘDZIA WYJAŚNIA: Dlaczego ochrona przedemerytalna jeszcze bardziej się komplikuje

Ustalenie okresu obowiązywania ochrony przedemerytalnej pozornie jest proste. Obowiązuje ona przez okres 4 lat przed emeryturą. W praktyce jednak zagadnienia te okazują się na tyle skomplikowane, że obrosły bogatym orzecznictwem Sądu Najwyższego. Po rozpoczęciu reform dotyczących wieku emerytalnego kwestie te jeszcze bardziej się skomplikowały, czego ukoronowaniem będą uchwalone już przepisy przejściowe dotyczące ochrony przedemerytalnej związane z ponownym obniżeniem wieku emerytalnego od października 2017 roku.

Elektronizacja akt osobowych – czy będzie obowiązkowa?

W ramach tzw. pakietu „100 zmian dla firm” pracodawcy mają zyskać możliwość elektronizacji dokumentacji kadrowej. Oprócz formy elektronicznej nowelizacja nadal dopuszcza stosowanie dokumentów papierowych. Zakłada się bowiem, że e-dokumenty nie będą obowiązkiem, lecz uprawnieniem pracodawcy.

Dlaczego termin na wykorzystanie zaległego urlopu przez policjantów powinien być dłuższy?

W lutym Rzecznik Praw Obywatelskich skierował wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych, postulując zmiany w zakresie urlopów dla policjantów. Chodzi przede wszystkim o termin wykorzystania urlopu zaległego. Rzecznik zwrócił również uwagę na kwestie związane z nabyciem przez funkcjonariuszy policji prawa do pierwszego urlopu.

Co daje większą „elastyczność”: system zadaniowy czy równoważny?

Korzyścią płynącą zarówno z systemu zadaniowego, jak i równoważnego jest to, że oba te systemy pozwalają uelastycznić czas pracy pracownika. Są jednak między nimi istotne różnice. W systemie zadaniowym nadgodziny występują raczej tylko wyjątkowo. Jednak w zamian pracownik ma w nim zasadniczo dużo swobody z ustalaniem swoich godzin pracy. I jest węższy krąg pracowników, do których można stosować system zadaniowy. Z kolei w systemie równoważnym narzucamy pracownikom konkretne (elastyczne) godziny pracy. Ale w zamian musimy bardziej pilnować przestrzegania zasad prawa pracy np. naruszania norm i wymiarów, okresów odpoczynku itd. Sprawdź, który z tych systemów jest korzystniejszy i kiedy można je stosować.