SĘDZIA WYJAŚNIA: Jakie konsekwencje poniesie firma opóźniająca wypłatę pensji

Sytuacja finansowa większości pracodawców jest obecnie znacznie lepsza niż przed kilkoma laty, zaś rynek pracownika wymusza lepsze traktowanie zatrudnionych. Nie wyeliminowało to jednak całkowicie opóźnień w wypłatach wynagrodzeń czy sytuacji, w których firmy całkowicie zaprzestają przelewania pensji na konta etatowców. Konsekwencji takich praktyk jest kilka i rozżalenie podwładnych jest jedynie najlżejszą z nich.

Wprowadzenie ruchu bezwizowego dla niektórych obywateli Ukrainy a ich praca w Polsce

Od 11 czerwca 2017 r. wprowadzony został ruch bezwizowy pomiędzy państwami obszaru Schengen a Ukrainą. Obywatele Ukrainy, którzy mają paszporty biometryczne, mogą teraz przekraczać granice bez konieczności posiadania wizy. Wprowadzenie ruchu bezwizowego nie oznacza jednak zaprzestania prowadzenia kontroli granicznej, która polega m.in. na sprawdzeniu, czy cudzoziemiec spełnia warunki wjazdu i pobytu na terytorium państwa przyjmującego.

Większa ochrona pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy

Jest już gotowy pakiet zmian, który usprawni wypłatę świadczeń z FGŚP. Przyjęta przez Senat nowelizacja przepisów zwiększa ochronę pracowników, którzy w sytuacji niewypłacalności pracodawcy zostali pozbawieni zatrudnienia oraz przysługujących im z tego tytułu świadczeń. Sprawdźmy, czego dotyczą zmiany.

Orzeczenie sądu pracy ma zastąpić niewydane świadectwo pracy

W przypadku niewydania przez pracodawcę świadectwa pracy prezydencki projekt zmian w Kodeksie pracy przyznaje pracownikowi uprawnienie do wystąpienia z roszczeniem o zobowiązanie pracodawcy do jego wydania do sądu pracy. Ostatecznie sąd pracy będzie mógł wydać orzeczenie zastępujące świadectwo pracy. W chwili obecnej Kodeks pracy nie zawiera takiego rozwiązania.

Nowy typ zezwolenia na pracę sezonową

Dotychczas w Polsce nie istniały specjalne rozwiązania dotyczące wykonywania pracy sezonowej zarówno przez obywateli polskich, jak i cudzoziemców. Sejm przyjął właśnie przepisy, która zmodyfikują zasady przyjmowania cudzoziemców do wykonywania pracy sezonowej i krótkoterminowej w naszym kraju.

Którzy pracodawcy będą musieli utworzyć pracowniczy program emerytalny?

W 2018 roku mają zacząć funkcjonować Pracownicze Plany Kapitałowe. Początkowo obowiązek ich tworzenia obejmie firmy zatrudniające co najmniej 250 pracowników, a następnie będzie sukcesywnie rozszerzany na mniejsze, zatrudniające powyżej 19 osób. PPK stanowić ma uzupełnienie i wzmocnienie powszechnego systemu emerytalnego. 

Czy pracodawca będzie musiał przechowywać kopie skierowań na badania lekarskie?

Obecnie Kodeks pracy zobowiązuje pracodawców do przechowywania orzeczenia wydanego na podstawie badań lekarskich. Nie ma już natomiast takiego obowiązku w stosunku do kopii skierowania na badania. W praktyce więc nie wszyscy pracodawcy to robią. Ministerstwo pracy zapowiedziało wprowadzenie przepisów obligujących pracodawców do przechowywania w aktach osobowych kopii skierowań pracowników na badania profilaktyczne.

Czy będziemy potwierdzać umowę zlecenia na piśmie przed rozpoczęciem pracy na jej podstawie?

Państwowa Inspekcja Pracy postuluje wprowadzenie kolejnych rozwiązań, których celem ma być ograniczanie zjawiska pracy na czarno. Na wzór przepisów, które weszły w życie 1 września 2016 r. umowa cywilnoprawna – na analogicznych zasadach do umowy o pracę – miałaby być zawierana na piśmie jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Tym samym regulacja mająca na celu likwidację tzw. syndromu pierwszej dniówki zostałaby rozszerzona na umowy cywilnoprawne.