Regulaminy i ZFŚS od 50 pracowników – jak interpretować nowe przepisy

Od 1 stycznia 2017 r. jeśli pracodawca zatrudni 20. pracownika, to nie ma już obowiązku ustalenia regulaminu pracy ani wynagradzania czy utworzenia ZFŚS. Progi zatrudnienia zobowiązujące do wydania regulaminów zakładowych i utworzenia zakładowego funduszu socjalnego uległy bowiem podwyższeniu. Obowiązek ich utworzenia pojawia się teraz dopiero przy zatrudnianiu co najmniej 50 pracowników. Co jednak z dotychczasowymi regulaminami i funduszem socjalnym u mniejszych pracodawców?

SĘDZIA WYJAŚNIA: Związek może pozwać pracodawcę o zwrot środków do funduszu socjalnego

Od 1 stycznia 2017 roku zmieniły się zasady tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Pracodawca, który zatrudnia mniej niż 50 pracowników, nie ma już obowiązku tworzenia ZFŚS. Jednak pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty – muszą utworzyć fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej. Uprawnienia zakładowych organizacji związkowych już dotąd były bardzo szerokie, zarówno w zakresie planowania korzystania ze środków funduszu socjalnego, jak i kontroli wydatkowania tych środków. Najbardziej dotkliwe dla pracodawcy może być uprawnienie związków dotyczące pozwania pracodawcy o zasądzenie na rzecz funduszu socjalnego środków wydatkowanych niezgodnie z prawem.

Świadectwa pracy z rozszerzoną treścią i według nowego wzoru

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy. Określa ono pełny katalog informacji, które powinny znaleźć się w wydawanym pracownikowi dokumencie oraz jego pomocniczy wzór, który trzeba stosować do świadectw pracy wystawianych od 1 stycznia 2017 r.

Rozwiązanie umowy na czas określony – ciągle bez podawania przyczyny

Jak na razie nie będzie zmian w Kodeksie pracy, które wprowadzałyby obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia umowy na czas określony. Sąd Najwyższy w wydanym orzeczeniu uznał bowiem, że brak takiego obowiązku nie jest problemem prawnym uzasadniającym zmianę przepisów.