Przedłużenie umowy do dnia porodu – także dla pracownicy tymczasowej

Zmienione przepisy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych wprowadzą m.in. możliwość przedłużenia do dnia porodu umowy zawartej z pracownicą tymczasową, która jest w ciąży. Obecnie przepis art. 177 § 3 kp gwarantuje przedłużenie umowy do dnia porodu jedynie pracownicom w ciąży zatrudnionym na podstawie umowy zawartej na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która rozwiązałaby się po upływie trzeciego miesiąca ciąży.

O 4 dni więcej na uzupełnienie świadectwa po wygranej pracodawcy w sądzie

Gdy pracodawca wygra w sądzie, będzie więcej czasu na przedłożenie przez pracownika oraz uzupełnienie przez pracodawcę świadectwa pracy w związku z wydanym orzeczeniem sądu pracy o odszkodowaniu dla pracodawcy z tytułu nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę przez pracownika.

Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców do pracy sezonowej

Nowy typ zezwolenia na pracę, które będzie można uzyskać szybciej. Nowe, niższe opłaty za złożenie wniosków o zezwolenie. Uszczelnienie procedury związanej z wykonywaniem pracy krótkoterminowej, by zapobiec nadużyciom w tym zakresie. Takie modyfikacje zasad zatrudniania cudzoziemców do wykonywania pracy sezonowej i krótkoterminowej w Polsce, przewiduje nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Nawet 8 godzin pracy przy komputerze dla pracownic w ciąży – od 1 maja

Takie wydłużenie maksymalnego okresu pracy, w którym kobiety w ciąży będą mogły wykonywać pracę przed monitorem ekranowym, przewiduje nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które obowiązuje od 1 maja br.

Kontrole PIP 2017 – czego na pewno możemy się spodziewać?

Jak co roku Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła plan działania na dany rok. W 2017 roku inspektorzy pracy mają łącznie przeprowadzić ok. 79 tys. kontroli. W tym roku inspekcja szeroko zaangażuje się również w działalność prewencyjno-promocyjną. Na czym to będzie polegać? Na co powinni przygotować się pracodawcy?

E-akta osobowe odłożone w czasie

Nie będzie zapowiadanych na 1 czerwca 2017 r. zmian w zakresie elektronizacji prowadzonej przez pracodawców dokumentacji pracowniczej. Po konsultacjach termin ten przesunięto o kolejny rok.

Dla kogo nowy (pomocniczy) wzór świadectwa pracy?

1 czerwca 2017 r. wprowadzony zostanie zmodyfikowany, pomocniczy wzór świadectwa pracy, który swoim zakresem obejmie dane dotyczące pracowników tymczasowych. W świadectwie pracy wystawianym pracownikowi tymczasowemu agencja pracy tymczasowej będzie zobowiązana do podawania informacji dotyczącej każdego pracodawcy użytkownika, na rzecz którego była wykonywana praca tymczasowa na podstawie umowy o pracę oraz okresy wykonywania takiej pracy.

7 zamiast 3 dni na sprostowanie świadectwa

Obowiązujące przepisy przewidują, że w razie uwzględnienia przez sąd pracy powództwa pracownika o sprostowanie świadectwa pracy, pracodawca powinien wydać pracownikowi nowe świadectwo pracy w ciągu 3 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie. Od 1 czerwca termin ten ma zostać wydłużony do 7 dni.

Odpis i sprostowanie świadectwa pracy – co wynika z nowych przepisów?

Nowe rozporządzenie obowiązujące od 2017 roku doprecyzowało nieco tryb prostowania świadectw pracy. Jednak wielu kwestii – zwłaszcza tych dotyczących odpisów nie uszczegółowiło. Liczy się więc w tym zakresie dotychczasowa praktyka. Jak (i kiedy) należy obecnie wydawać odpisy i sprostowania świadectw pracy?