Urlop z umowy terminowej zakończonej w 2016 roku – informacje w świadectwie pracy

Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę na okres próbny od 1 września do 30 listopada 2015 r. Następnie strony zawarły umowę o pracę na czas określony, która zakończyła się z 30 listopada 2016 r. Od 1 grudnia 2016 r. pracownik zatrudniony jest na czas nieokreślony. Jak wykazać w świadectwie pracy urlop za umowę zakończoną w 2016 r.?

SĘDZIA WYJAŚNIA: Kiedy pracodawca powinien wysłać pracownika na dodatkowe badania

Bez badań lekarskich żaden pracownik nie może rozpocząć pracy ani jej kontynuować. Chociaż wszystkie czynności z tym związane pracodawca powierza wyspecjalizowanym ośrodkom medycyny pracy, nie zwalnia go to jednak z pewnych obowiązków w tym zakresie. Duża waga, jaką przykłada się do bezpieczeństwa i higieny pracy, nakłada na pracodawcę powinność dbałości o zdrowie pracowników. Przykładowo – musi on kontrolować czy, mimo że badania są formalnie ważne, nie należy skontrolować stanu zdrowia pracownika ponownie.

Regulamin pracy – jakie przepisy mogą przydać się pracodawcy?

Od 2017 r. pracodawcy zatrudniający od 20 do 49 pracowników nie muszą już mieć regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania (chyba, że zażądają ich związki). Przy czym, wprowadzone wcześniej regulaminy nadal obowiązują u takich pracodawców. Można wprawdzie je cofnąć (co potwierdza niedawne stanowisko ministerstwa), ale czy na pewno jest to korzystne? Regulamin pracy może być przecież dobrym narzędziem kształtowania polityki kadrowej w firmie, porządkowania wielu procesów i eliminowania konfliktów. Sprawdź, jakie zapisy pomogłyby osiągnąć te cele.

Pracodawca, który zaniżył składkę wypadkową, może uniknąć sankcji ze strony ZUS

Dotychczas gdy płatnik składek nie przekazał informacji ZUS IWA lub podał w niej nieprawdziwe dane, w efekcie czego nastąpiło zaniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, ZUS podwyższał tę stopę procentową. Od 1 kwietnia 2017 r. obowiązują jednak łagodniejsze reguły ustalania „karnej” stopy procentowej w przypadku składki wypadkowej.

Lepsze warunki zatrudnienia i większa ochrona pracowników tymczasowych

Nowe rozwiązania (jeśli zostaną przyjęte, będą obowiązywać już od czerwca 2017 r.) mają służyć uporządkowaniu rynku pracy tymczasowej oraz zabezpieczeniu interesów i praw pracowników tymczasowych. Coraz częściej pojawiają się bowiem informacje o nadużywaniu tej formy zatrudnienia oraz nieprzestrzeganiu praw pracowniczych.

Kiedy urząd skarbowy rozliczy PIT za pracownika?

24 lutego br. przyjęto zmiany do ustawy o PIT. Jeśli pracownik uzyskuje dochody wyłącznie od pracodawcy, może do 15 kwietnia złożyć urzędowi skarbowemu wniosek o sporządzenie rocznego rozliczenia PIT, wraz ze wskazaniem adresu poczty elektronicznej, na który ma zostać przekazana informacja o jego sporządzeniu. Również w przypadku, gdy odlicza ulgi podatkowe i chce przekazać 1% podatku.

2 równoległe umowy terminowe a limit 3 umów i 33 miesięcy – stanowisko ministerstwa

Możemy zawrzeć z pracownikiem kolejną, równoległą umowę o pracę, ale praca wykonywana w jej ramach musi być różna od tej z dotychczasowej umowy. W przypadku gdy będą to obok siebie dwie umowy na czas określony, których okresy trwania całkowicie lub częściowo się pokrywają, pojawiają się wątpliwości w zakresie uwzględniania umowy równoległej w limicie zatrudnienia terminowego. Przepisy takiej sytuacji nie rozstrzygają. A co na to ministerstwo pracy?