193

Urlop ojcowski – do ukończenia przez dziecko 2 lat

Pracownik-ojciec będzie mógł wykorzystać 2 tygodnie urlopu ojcowskiego aż do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy, albo do upływu 24 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji o przysposobieniu dziecka. Ponadto, urlop ojcowski będzie można podzielić na 2 części. Wzmocniono także ochronę przed rozwiązaniem stosunku pracy. Wszystkie te zmiany wchodzą w życie 2 stycznia 2016 roku.

Radca prawny częściowo pracuje poza zakładem

Co najmniej 3/5 wymiaru czasu pracy radca prawny może przepracować poza zakładem. Ma to wiele konsekwencji w praktyce, np. w zakresie ewidencjonowania czasu pracy lub urlopu wypoczynkowego. Pracodawca może wprowadzić w ewidencji czasu pracy osobne oznaczenia dla czasu pracy radcy prawnego w siedzibie pracodawcy i czasu poświęconego na załatwianie spraw poza nią. Natomiast urlopu wypoczynkowego udziela się radcy prawnemu na dni będące dla niego dniami pracy − czyli zarówno na dni pracy w siedzibie pracodawcy, jak i na dni pracy poza nią.

Nowe świadectwo? Informacja do aktualizacji

Pytanie: Z dniem 1 października 2015 r. zatrudniliśmy 23 osoby. W informacji o warunkach zatrudnienia i uprawnieniach pracowniczych wpisano, że od 1 października do 31 grudnia 2015 r. pracownikom przysługuje 7 dni urlopu wypoczynkowego (w proporcji za 3 miesiące). Po dostarczeniu świadectw pracy z poprzednich miejsc pracy okazało się, że większość pracowników w bieżącym roku wykorzystała 20 dni urlopu, czyli do wykorzystania pozostaje 6 dni. Czy obecny pracodawca może udzielić pracownikom 7 dni urlopu do końca roku (chociaż wtedy łącznie w 2015 r. wykorzystają po 27 dni), czy należy skorygować informację o warunkach zatrudnienia i uprawnieniach pracowniczych. A jeśli tak, to w jaki sposób?

192

ZUS: Wyrównanie wypłacone członkowi rady podlega oskładkowaniu

Od 1 stycznia 2015 r. od przychodów osiąganych przez członków rady nadzorczej opłaca się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Oskładkowanie obejmuje także wyrównanie wynagrodzenia, które po zmianie przepisów, wypłacane jest za lata poprzednie – potwierdził ZUS w październikowej interpretacji.

Wiadomo już, które zmiany w prawie pracy nie zostaną wprowadzone

Nie wszystkie zmiany w prawie pracy, które dotąd wpłynęły do Sejmu, zostaną wprowadzone. Udało się wprowadzić m.in. zmiany w urlopach i uprawnieniach rodzicielskich, tzw. elastyczny czas pracy oraz nowe zasady zawierania umów terminowych. A które planowane zmiany w prawie pracy nie miały tyle szczęścia i nie przeszły z powodzeniem sejmowego procesu legislacyjnego? 

RPO: Praca zleceniobiorców musi być objęta większą ochroną

Rzecznik Praw Obywatelskich postuluje objęcie zatrudnionych na tzw. śmieciówkach ochroną zbliżoną do tej, jaka przysługuje pracownikom zatrudnionym na podstawie Kodeksu pracy.

191

Tylko orzeczenia wydane po 31 marca 2015 r. zwalniają z badań

Pytanie: Dnia 15 października 2015 zatrudnimy pracownika specjalistę ds. eksportu. Osoba ta pracuje na podobnym stanowisku w innej firmie, zaświadczenie lekarskie o zdolności do pracy ma wydane przed 1 kwietnia 2015. Czy będziemy musieli kierować go na wstępne badania lekarskie, czy wystarczą badania od poprzedniego pracodawcy?

System równoważny i dłuższy okres rozliczeniowy pozwolą elastycznie zaplanować czas pracy

System równoważny można łączyć z pracą zmianową albo z tzw. ruchomym czasem pracy. Można też zgodzić się na indywidualny rozkład czasu pracy w systemie równoważnym. Nie wolno natomiast łączyć go np. z zadaniowym systemem czasu pracy.Trzeba też pamiętać o obowiązku tworzenia rozkładów i ogłaszania ich z tygodniowym wyprzedzeniem. 

190

Wolne na opiekę nad dzieckiem od 2016 roku: 2 dni albo 16 godzin

Od 2 stycznia 2016 roku znowelizowany Kodeks pracy da pracownikowi wybór. Będzie on mógł skorzystać ze zwolnienia opiekę nad dzieckiem w postaci pełnych dniówek roboczych, albo w wymiarze godzinowym. Jeśli wybierze drugą opcję, będzie mógł skorzystać z tego zwolnienia na część dnia – np. tylko na 2 godziny (wówczas zostanie mu jeszcze do wykorzystania 14 godzin). Godzinowe korzystanie ze zwolnienia może jednak być mniej opłacalne w przypadku niepełnoetatowców – gdyż liczba godzin zwolnienia będzie wówczas zależna od wymiaru etatu.

Zaświadczenie o niekaralności nauczyciel musi okazać przy każdej kolejnej zawieranej z nim umowie

Zanim nauczyciel zostanie zatrudniony, dyrektor szkoły musi odebrać od niego aktualne zaświadczenie o niekaralności z KRK. Także wtedy, gdy między kolejnymi umowami zawieranymi z nauczycielem nie było przerwy. Obowiązek ten dotyczy zatem każdorazowego nawiązania stosunku pracy z nauczycielem.

Ułatwienia w dostępie do kolejnych 100 zawodów już wkrótce

Przy niektórych zawodach nie trzeba już będzie zdawać egzaminów czy legitymować się wyższym wykształceniem magisterskim lub kilkuletnią praktyką. 27 sierpnia br. prezydent podpisał tzw. trzecią transzę deregulacji zawodów. Ułatwia ona dostęp m.in. do profesji rzecznika patentowego, tłumacza przysięgłego i maklera giełdowego.

189

Zleceniobiorca może wyjść, kiedy chce – raczej nie jest pracownikiem

Im mniej cech stosunku pracy zawiera umowa cywilnoprawna, tym jest bezpieczniejsza. Przy czym bardzo wiele zależy od praktyki stosowania umowy. Nowe orzecznictwo SN dostarcza w tym względzie kolejnych wskazówek. Na przykład w jednym z niedawnych orzeczeń Sąd Najwyższy uznał, że jeśli zleceniobiorca nie musi uzyskiwać zgody „przełożonego” na wyjście z zakładu, jest to ważny argument przeciwko uznaniu umowy zlecenia za umowę o pracę. Z kolei w innym wyroku SN zakwestionował umowę zlecenia zawartą wprawdzie z inną firmą, ale do wykonywania pracy u własnego pracodawcy i dokładnie tego samego rodzaju, co na umowę o pracę.

Wypowiadając warunki umowy na czas nieokreślony podaje się przyczynę

Gdy pracownik otrzyma wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy ma czas do połowy okresu wypowiedzenia na ewentualne odrzucenie nowych warunków. W razie ich odrzucenia umowa rozwiąże się, a w przypadku braku reakcji pracownika – warunki zmienią się po upływie okresu wypowiedzenia. Powstało jednak pytanie, jak liczyć połowę okresu wypowiedzenia. Nowe stanowisko inspekcji pracy oraz nowe wyroki mogą skorygować w tym zakresie dotychczasową dominującą interpretację.

188

Zdrowy pracownik może żądać urlopu wypoczynkowego po rodzicielskim

Zasadniczo, jeśli pracownik po urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim poprosi o urlop wypoczynkowy, trzeba go udzielić. Jednak problem pojawia się, w przypadku gdy pracownik np. po urlopie rodzicielskim jest chory. Zwolnienie chorobowe uniemożliwi korzystanie z urlopu. Ale powstała wątpliwość, czy po chorobie należy jeszcze obowiązkowo udzielić urlopu wypoczynkowego. Pewne światło na te kwestie rzucił niedawny wyrok Sądu Najwyższego.

Umowa przedwstępna – w część A lub b akt osobowych

Proszę o informację, w której części akt osobowych powinniśmy umieścić umowę przedwstępną, którą przed podpisaniem właściwej umowy o pracę zawarliśmy z kandydatem do pracy.

Służba cywilna może zwolnić ze służby przygotowawczej w samorządzie

Pracownik samorządowy, aktualnie zatrudniony na stanowisku urzędniczym w urzędzie gminy, ukończył w poprzednim miejscu pracy (urząd skarbowy) z wynikiem pozytywnym kurs z zakresu służby przygotowawczej w służbie cywilnej. Czy ukończenie tej służby zwalnia pracownika z obowiązku odbycia służby przygotowawczej w obecnym miejscu pracy?

187

Wolne za nadgodziny można czasem oddać w innym okresie rozliczeniowym, ale dzień wolny – nie

Jeśli w zakładzie wolne są soboty, to za święto 15 sierpnia trzeba udzielić dodatkowego dnia wolnego. Można tego jednak dokonać tylko w okresie rozliczeniowym obejmującym sierpień (udzielenie go w innym okresie rozliczeniowym nie jest wypełnieniem tego obowiązku). A zatem, im dłuższy okres rozliczeniowy, tym więcej czasu na odbiór dnia wolnego.

Telepraca nie pozbawia pracodawcy możliwości wezwania pracownika do firmy

Choć przepisy o telepracy wprowadzono do Kodeksu pracy już niemal przed dekadą, dopiero od niedawna wzrosła jej popularność. Wielu pracodawców odkryło bowiem, że korzyści z wprowadzenia telepracy (oszczędności, zadowolenie pracowników) mogą znacznie przewyższyć obowiązki z nią związane. Poza tym są sposoby, aby skutecznie kontrolować ich pracę. Wolno ich też wzywać na spotkania albo np. polecić pozwolić pracować w domu tylko w niektóre dni.

Po nieobecności wypadkowej – wynagrodzenie chorobowe

Pytanie: Pracownik w okresie od 12 grudnia 2014 r. do 10 lutego 2015 r. był na zasiłku chorobowym z ubezpieczenia wypadkowego. Obecnie dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 29 maja do 9 czerwca 2015 r. Powinniśmy wypłacić wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy?

186

Zmiany w zakresie pozyskiwania środków na szkolenia i informacji o szkoleniach

Ze wsparcia szkoleniowego Europejskiego Funduszu Społecznego w latach 2007-2013 skorzystało ok. 300 tys. przedsiębiorstw i ponad 1,5 mln pracowników. W nowej perspektywie planowana jest istotna zmiana podejścia w zakresie finansowania szkoleń. O zawartości oferty szkoleniowej ma decydować w pierwszej kolejności rynek, a więc sam przedsiębiorca.

Wyższa płaca minimalna w 2016 roku

Podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę o co najmniej 7,4 proc. (czyli 129,50 zł) domagają się przedstawiciele trzech central związkowych.

TK: Przepisy ustawy o związkach zawodowych łamią konstytucję

Status pracownika powinien być oceniany przez odwołanie się do kryterium wykonywania pracy zarobkowej. Dlatego ograniczenie prawa do tworzenia i zrzeszania się w związki zawodowe wobec osób wykonujących pracę na podstawie innej niż stosunek pracy jest niezgodne z konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2 czerwca 2015 r. (sygn. akt: K 1/13).

185

W informacji pracownika zadaniowego też podaje się normy w godzinach

Pytanie: W informacji o warunkach zatrudnienia należy powiadomić pracownika m.in. o normie czas pracy. Jak opisać tę normę w informacji pracownika zatrudnionego w systemie zadaniowym? Czy opisuje się ją wymiarem zadań?

Urlop można dzielić tylko na wniosek pracownika i z zachowaniem 14-dniowej części

Termin urlopu powinien być uzgodniony między pracodawcą a pracownikiem. Oznacza to, że pracodawca również ma wpływ na tę kwestię i może stawiać pracownikowi warunki, np. wykluczyć udzielanie urlopów w okresach spiętrzenia prac. Nie może natomiast nakazać pracownikowi dzielenia urlopu.

184

Zwrot kosztów za nieobecność pracownika powołanego do rezerwy

Gdy pracodawca zatrudnia pracownika, który jest żołnierzem rezerwy i ma nadany przydział kryzysowy, to przysługuje mu świadczenie pieniężne za okres odbywania przez niego ćwiczeń wojskowych lub pełnienia okresowej służby wojskowej.

Umowy terminowe maksymalnie na 36 miesięcy, potem już tylko umowa na czas nieokreślony

Kontrakty czasowe będą mogły być zawierane z pracownikiem maksymalnie na okres do 3 lat, łącznie z okresem próbnym. Po tym czasie umowa będzie mogła być podpisana jedynie na czas nieokreślony. Taką zmianę przepisów przewiduje projekt przedstawiony przez ministerstwo pracy i przyjęty przez rząd.

183

W jakich firmach pojawi się i co skontroluje inspektor pracy w tym roku

W 2015 roku Państwowa Inspekcja Pracy planuje objąć czynnościami kontrolnymi przede wszystkim budownictwo, ogrodnictwo oraz transport. Inspekcja będzie weryfikować prawidłowość zawierania umów terminowych i cywilnoprawnych oraz sprawdzać firmy, w których występowały wypadki przy pracy.

SĘDZIA WYJAŚNIA: Jak skutecznie złożyć apelację – wymogi formalne, terminy i opłaty dla pracodawcy, czy można powołać nowe dowody itp.

Apelację pracodawca może złożyć nawet bez udziału pełnomocnika. Aby jednak sąd ją przyjął, musi poprawnie sformułować swoje odwołanie od wyroku, wnieść wymagane opłaty i przestrzegać terminów.

182

Zatrudnianie cudzoziemców: zmiana kwoty minimalnego wynagrodzenia na stanowisku wymagającym wysokich kwalifikacji

Od 23 stycznia 2015 r. obowiązuje nowa wysokość minimalnego wynagrodzenia wypłacanego cudzoziemcowi (obywatelowi spoza UE) na stanowisku pracy wymagającym wysokich kwalifikacji, którego określenie jest przesłanką udzielenia mu zezwolenia na pobyt czasowy.

Urlop rodzicielski nie utrudni kontynuacji stażu zawodowego nauczyciela

Staż na wyższy stopień awansu zawodowego będzie mógł zostać przedłużony o okres, w którym nauczyciele korzystają z urlopów z tytułu rodzicielstwa – przewiduje przyjęta przez Sejm nowelizacja Karty Nauczyciela.

181

W instytucji kultury można ustanowić premię regulaminową

Pytanie: Czy w regulaminie wynagradzania pracowników instytucji kultury może być zapis o premii regulaminowej jako dodatkowym składniku wynagradzania (zaznaczam, że będą to premie miesięczne)? Czy organizator ma wpływ na istnienie takiego zapisu? Czy musimy dochować wszelkich warunków przewidzianych przez przepisy prawa powszechnie obowiązującego?

Stanowiska samorządowe muszą odpowiadać określonym w przepisach

Pytanie: Pracodawca samorządowy chce utworzyć stanowisko pełnomocnika ds. energetyki i awansować na nie długoletniego pracownika (obecnie inspektora). Jak prawidłowo określić wymagania kwalifikacyjne w regulaminie wynagradzania, skoro typowany pracownik nie ma wykształcenia wyższego? Czy mogę w wymaganiach kwalifikacyjnych umieścić to stanowisko w kategorii stanowisk urzędniczych powyżej inspektora, ale wskazać 2 rodzaje wymagań – np. wyższe z 2-letnim doświadczeniem lub średnie z 5-letnim doświadczeniem? Czy tworząc regulamin wynagradzania, pracodawca ma pełną swobodę na tworzenie stanowisk i określanie ich wymagań, a także widełek płacowych dopasowanych do konkretnych zmian w regulaminie organizacyjnym?

Pracownik złożył wypowiedzenie – nie trzeba tego potwierdzać

Pytanie: Pracownica złożyła 3-miesięczne wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony. Pracownik działu kadr przyjął to wypowiedzenie, wpisał datownikiem datę i się podpisał. Pracownica nie chciała potwierdzenia przyjęcia dokumentu. Czy pracodawca – prezes jest zobowiązany pisemnie akceptować to wypowiedzenie lub na piśmie się do niego ustosunkowywać, czy należy uznać, że z dniem złożenia wypowiedzenia rozpoczyna się jego bieg i nie są potrzebne żadne zabiegi prawne? Następnie pracownica po 3 dniach zwróciła się ustnie do prezesa z prośbą o wycofanie podania. Czy prezes musi się do tej prośby ustosunkowywać na piśmie, czy może zgodzić się na wycofanie wypowiedzenia lub nie – utrzymując wypowiedzenie w mocy – bez uzasadnienia pisemnego czy też ustnego?

180

Zleceniobiorcy też będą mogli tworzyć związki zawodowe

Nie tylko pracownicy, ale także inne osoby wykonujące pracę za wynagrodzeniem – bez względu na podstawę prawną zatrudnienia, będą mogły tworzyć i wstępować do związków zawodowych. Nad zmianą przepisów w tym kierunku pracuje resort pracy.

Za niepodwyższenie kwalifikacji w terminie można wypowiedzieć umowę o pracę

Osoba pracująca w komórce kontrolnej sama powinna przestrzegać przepisów i procedur obowiązujących daną jednostkę, a ich łamanie staje się samodzielną podstawą do wypowiedzenia jej umowy o pracę. Taką samą podstawą wypowiedzenia może być nieuzyskanie, w terminie przewidzianym przez pracodawcę, kwalifikacji do zajmowania określonego stanowiska (wyrok SN z 19 listopada 2014 r., III PK 21/14).

Ubezpieczenia zleceniobiorców i członków rad nadzorczych – prezydent podpisał ustawę

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Poszerza ona krąg osób objętych obowiązkiem podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu o członków rad nadzorczych oraz przewiduje zmiany w zasadach podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osoby wykonujące umowy zlecenia.