ZUS: Wyrównanie wypłacone członkowi rady podlega oskładkowaniu

Od 1 stycznia 2015 r. od przychodów osiąganych przez członków rady nadzorczej opłaca się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Oskładkowanie obejmuje także wyrównanie wynagrodzenia, które po zmianie przepisów, wypłacane jest za lata poprzednie – potwierdził ZUS w październikowej interpretacji.

Wiadomo już, które zmiany w prawie pracy nie zostaną wprowadzone

Nie wszystkie zmiany w prawie pracy, które dotąd wpłynęły do Sejmu, zostaną wprowadzone. Udało się wprowadzić m.in. zmiany w urlopach i uprawnieniach rodzicielskich, tzw. elastyczny czas pracy oraz nowe zasady zawierania umów terminowych. A które planowane zmiany w prawie pracy nie miały tyle szczęścia i nie przeszły z powodzeniem sejmowego procesu legislacyjnego? 

RPO: Praca zleceniobiorców musi być objęta większą ochroną

Rzecznik Praw Obywatelskich postuluje objęcie zatrudnionych na tzw. śmieciówkach ochroną zbliżoną do tej, jaka przysługuje pracownikom zatrudnionym na podstawie Kodeksu pracy.

Raport PIP: Elastyczny czas pracy coraz bardziej popularny

Z tej formy rozliczania czasu pracy najchętniej korzystają pracodawcy zatrudniający od 50 do 249 pracowników, czyli tzw. średnie firmy. A jeśli chodzi o branże, które szczególnie polubiły rozwiązania, jakie daje zatrudnienie w elastycznym czasie pracy, to prym wiodą tutaj firmy zajmujące się przetwórstwem przemysłowym, handlem i usługami związanymi z naprawami oraz budownictwem.

MPiPS: Urlop na godziny nie jest potrzebny

Godzinowy urlop to żaden wypoczynek – stwierdza ministerstwo pracy. Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowym nieobejmującym pełnej dniówki tylko wtedy, gdy urlop, jaki pozostał mu do wykorzystania nie wystarczy na cały dzień. W innych przypadkach jest to niedopuszczalne i tak ma zostać – resort pracy uważa, że zmiany w tym zakresie są zbędne.

Firmowy gadżet od pracodawcy jednak bez podatku – nowe stanowisko

Pracodawca, jako płatnik podatku PIT, nie jest zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od wartości drobnych upominków rzeczowych, które przekazuje zatrudnionym w celu ich lepszej identyfikacji z wizerunkiem firmy. Tak rozstrzygnęło ministerstwo finansów, korygując wcześniejsze stanowisko poznańskiej izby skarbowej.

Dofinansowanie do pensji niepełnosprawnego pracownika – na nowych zasadach

Od lipca 2016 roku pracodawca będzie mógł otrzymać dofinansowanie do pensji niepełnosprawnego pracownika, który orzeczenie o niepełnosprawności uzyskał w trakcie zatrudnienia.

Zasiłek chorobowy zleceniobiorcy różni się od zasiłku pracownika

Pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni, natomiast zleceniobiorca po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Okres wyczekiwania (oczekiwania) na prawo do zasiłku w przypadku zleceniobiorcy jest zatem dłuższy. To tylko jedna z wielu różnic w rozliczaniu choroby między zleceniobiorcami a pracownikami.

Urlop wychowawczy – do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat

Oprócz przedłużenia okresu, w jakim można skorzystać z urlopu wychowawczego wprowadzona będzie także zasada, że oboje rodzice będą mogli korzystać z tego urlopu wspólnie przez nieograniczoną ilość czasu (a nie tylko przez 4 miesiące). Jednak wymiar ich urlopu wychowawczego po zsumowaniu nie będzie mógł przekraczać 36 miesięcy. Wszystkie te zasady będą obowiązywały już 2 stycznia 2016 r., czyli w dniu wejścia w życie nowelizacji „rodzinnej” Kodeksu pracy.