Zmiany w zakresie pozyskiwania środków na szkolenia i informacji o szkoleniach

Ze wsparcia szkoleniowego Europejskiego Funduszu Społecznego w latach 2007-2013 skorzystało ok. 300 tys. przedsiębiorstw i ponad 1,5 mln pracowników. W nowej perspektywie planowana jest istotna zmiana podejścia w zakresie finansowania szkoleń. O zawartości oferty szkoleniowej ma decydować w pierwszej kolejności rynek, a więc sam przedsiębiorca.

Wyższa płaca minimalna w 2016 roku

Podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę o co najmniej 7,4 proc. (czyli 129,50 zł) domagają się przedstawiciele trzech central związkowych.

TK: Przepisy ustawy o związkach zawodowych łamią konstytucję

Status pracownika powinien być oceniany przez odwołanie się do kryterium wykonywania pracy zarobkowej. Dlatego ograniczenie prawa do tworzenia i zrzeszania się w związki zawodowe wobec osób wykonujących pracę na podstawie innej niż stosunek pracy jest niezgodne z konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2 czerwca 2015 r. (sygn. akt: K 1/13).

SĘDZIA WYJAŚNIA: Jak zatrudnić niepełnoletniego pracownika i nie popełnić przy tym wykroczenia

W okresie wakacyjnym zwiększone zapotrzebowanie na pracowników część pracodawców zaspokaja zatrudniając młodocianych, najczęściej dorabiających uczniów. Zatrudnianie takich osób wiąże się z licznymi odmiennościami, o których należy pamiętać, ponieważ naruszenie przepisów w tym zakresie może skutkować odpowiedzialnością za wykroczenie. Przykładowo, z czym musi liczyć się pracodawca, gdy młodociany zataił przed nim swój prawdziwy wiek i okazało się, że zatrudniony pracownik nie ma 16 lat, a dodatkowo nie ukończył gimnazjum?

Pracownik – samotny ojciec zyska prawo do urlopów rodzicielskich

Jeszcze w tym roku samotni ojcowie zyskają prawo do urlopów macierzyńskich i rodzicielskich oraz zasiłków macierzyńskich za ich okres.

Pracownik przekaże 1 proc. podatku za pośrednictwem pracodawcy

Pracodawca, który rozlicza pracownika z podatku, wpisze w rocznej informacji PIT dane organizacji pożytku publicznego, do której ma trafić 1 proc. podatku pracownika. Projekt nowelizacji przepisów w tym kierunku trafił do Sejmu.

Pracodawcy wliczą w koszty wydatki na przyzakładowe żłobki i przedszkola

Pracodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na utworzenie i prowadzenie przyzakładowego żłobka lub przedszkola. Będzie mógł także dofinansować opiekę nad dzieckiem pracownika przez dziennego opiekuna lub pobyt dziecka pracownika w żłobku, klubie dziecięcym lub przedszkolu bez podatkowych konsekwencji dla zatrudnionego.

MPiPS: Urzędy pracy znowu zarejestrowały mniej bezrobotnych

W kwietniu 2015 roku stopa bezrobocia rejestrowanego zmniejszyła się do 11,3 proc. z 11,7 proc. w marcu br. – wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Rok temu wynosiło ono 13 proc.