Zleceniobiorcy też będą mogli tworzyć związki zawodowe

Nie tylko pracownicy, ale także inne osoby wykonujące pracę za wynagrodzeniem – bez względu na podstawę prawną zatrudnienia, będą mogły tworzyć i wstępować do związków zawodowych. Nad zmianą przepisów w tym kierunku pracuje resort pracy.

Za niepodwyższenie kwalifikacji w terminie można wypowiedzieć umowę o pracę

Osoba pracująca w komórce kontrolnej sama powinna przestrzegać przepisów i procedur obowiązujących daną jednostkę, a ich łamanie staje się samodzielną podstawą do wypowiedzenia jej umowy o pracę. Taką samą podstawą wypowiedzenia może być nieuzyskanie, w terminie przewidzianym przez pracodawcę, kwalifikacji do zajmowania określonego stanowiska (wyrok SN z 19 listopada 2014 r., III PK 21/14).

Ubezpieczenia zleceniobiorców i członków rad nadzorczych – prezydent podpisał ustawę

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Poszerza ona krąg osób objętych obowiązkiem podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu o członków rad nadzorczych oraz przewiduje zmiany w zasadach podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osoby wykonujące umowy zlecenia.

Stałe zlecenie lub samozatrudnienie niemal jak umowa pracownicza

Objęcie większą ochroną osób wykonujących pracę na podstawie innej niż stosunek pracy – to najnowszy postulat Rzecznika Praw Obywatelskich skierowany do Ministra Pracy.

Pracodawca może odstąpić od zakazu konkurencji bez podania przyczyn

Pracodawca może wypowiedzieć umowę o zakazie konkurencji, a nawet odstąpić od niej, nie podając przyczyn takiej decyzji. Powoduje to zwolnienie pracownika z przewidzianego umową zakazu, a ponadto uwolnienie się pracodawcy od obowiązku zapłaty odszkodowania (wyrok SN z 12 listopada 2014 r., I PK 86/14).

Od 1 stycznia 2015 roku pomoc na zatrudnianie niepełnosprawnych szerzej dostępna

Skierowanie do pracy przez powiatowy urząd pracy nie będzie już teraz warunkiem uzyskania zwrotu kosztów poniesionych na zatrudnienie bezrobotnej osoby niepełnosprawnej. A ubiegając się o dofinansowanie do wynagrodzenia nowego pracownika niepełnosprawnego, wystarczy, że pracodawca wykaże wzrost zatrudnienia netto ogółem.

Od 1 stycznia 2015 r. nowe zasady naliczania podatku od korzystania z auta służbowego i autobusu do pracy

Pracownik, który po godzinach jeździ służbowym autem, dostanie niższą pensję. Ale ten, który dojeżdża do pracy zakładowym autobusem, nie straci z tego powodu na wynagrodzeniu.

MSW: dodatek za wysługę lat funkcjonariuszy na korzystniejszych zasadach

Trwają prace nad zmianą zasad naliczania dodatku za wysługę lat funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i BOR – informuje ministerstwo spraw wewnętrznych.

Lewiatan zaskarżył ustawę o społecznej inspekcji pracy do TK

Społecznych inspektorów pracy jest zbyt wielu, a ich kompetencje szerokie i niesprecyzowane – uważa Konfederacja Lewiatan, która złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP niektórych przepisów ustawy o społecznej inspekcji pracy.

Jak skutecznie powinien przedstawiać dowody przed sądem pracodawca jako strona pozywana i pozywająca

Pracodawca dla własnego bezpieczeństwa powinien zgłaszać wszelkie znane mu fakty i dowody zawsze na wstępnym etapie postępowania przed sądem. Spóźnionych dowodów sąd nie musi uwzględniać. Pracodawca może również pod pewnymi warunkami przedstawiać nowe dowody w sporze z pracownikiem. Są też sprawy, które można wygrać w ogóle bez przeprowadzania dowodów.