Zwrot kosztów za nieobecność pracownika powołanego do rezerwy

Gdy pracodawca zatrudnia pracownika, który jest żołnierzem rezerwy i ma nadany przydział kryzysowy, to przysługuje mu świadczenie pieniężne za okres odbywania przez niego ćwiczeń wojskowych lub pełnienia okresowej służby wojskowej.

Umowy terminowe maksymalnie na 36 miesięcy, potem już tylko umowa na czas nieokreślony

Kontrakty czasowe będą mogły być zawierane z pracownikiem maksymalnie na okres do 3 lat, łącznie z okresem próbnym. Po tym czasie umowa będzie mogła być podpisana jedynie na czas nieokreślony. Taką zmianę przepisów przewiduje projekt przedstawiony przez ministerstwo pracy i przyjęty przez rząd.

SĘDZIA WYJAŚNIA: Jakie konsekwencje dla pracodawcy ma niedotrzymanie terminu w postępowaniu sądowym

Postępowanie sądowe charakteryzuje się tym, że znaczna część czynności procesowych musi być wykonywana w konkretnych terminach. Uchybienie terminowi zwykle wiąże się z negatywnymi konsekwencjami dla strony. Jeśli pracodawca nie dokonał danej czynności bez swojej winy, jedynym ratunkiem jest złożenie wniosku o przywrócenie terminu. Jednak także dokonanie tej czynności obwarowane jest terminami oraz wymogami formalnymi.

Przepisy przyjazne rodzicom trafiły pod obrady Sejmu

Pracownik niedyskryminowany i poinformowany – taki, według prezydenckiego projektu, ma być pracujący rodzic. Projekt przewiduje zakaz jakiejkolwiek dyskryminacji oraz nakaz równego traktowania pracowników w zatrudnieniu ze względu na obowiązki rodzinne.

PIP alarmuje: co piąte zlecenie powinno być umową o pracę!

Z kontroli PIP wynika, że nadal utrzymuje się wysoka skala naruszeń prawa w zakresie zawierania umów cywilnoprawnych w warunkach, gdy powinna być zawarta umowa o pracę. Inspektorzy PIP w 2014 roku sprawdzili pod tym kątem 10 tys. firm oraz 52,3 tys. umów – aż 15 proc. z nich zawarto w warunkach stosunku pracy. Na szczęście z wypłatą wynagrodzeń jest już dużo lepiej.

Od kwietnia skierowanie na badania lekarskie wystawia się w 2 egzemplarzach

Lepiej, aby pracownik nie zgubił skierowania na badania lekarskie, które wręczy mu pracodawca. Zawarte w nim informacje pozwolą ocenić przyszłemu pracodawcy, czy może on skorzystać ze zwolnienia z obowiązku kierowania pracownika na wstępne badania lekarskie i uznać orzeczenie uzyskane przez niego w trakcie poprzedniego zatrudnienia.

Zatrudnienie zależy od badań wstępnych, a nie orzeczenia o niepełnosprawności

Pytanie: Planujemy zatrudnić osobę niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności do prac biurowych. Proszę o instruktaż dotyczący: badań profilaktycznych, przystosowania stanowiska pracy, konieczności wydania opinii PIP itp. Czy mam wymagać od pracownika kopii orzeczenia i czy w sytuacji, gdy w zostało w orzeczeniu określone, że osoba jest „trwale niezdolna do pracy”, można planować jej zatrudnienie? Co się z tym wiąże? Dodam, że nie jesteśmy zakładem pracy chronionej.

Także w pierwszym roku pracy przysługuje urlop na żądanie

Ułamkowo nabywanego urlopu w pierwszym roku pracy nie trzeba zaokrąglać w górę do pełnego dnia. Jednak wielu pracodawców dokonuje zaokrągleń, aby ułatwić sobie obliczenia. Mało tego, niektórzy udzielają pracownikowi urlopu na kredyt i dają o wiele więcej dni, niż mu aktualnie przysługuje. Może to jednak rodzić wątpliwości co do tego, czy urlop ten rzeczywiście został udzielony.