Przejście na emeryturę długo po rozwiązaniu umowy może pozbawić odprawy

Pytanie: Kiedy występuje związek przyczynowy między przejściem na emeryturę lub rentę i trzeba pracownikowi wypłacić odprawę emerytalno-rentową?

Odprawa pośmiertna – także dla małżonka, który nie utrzymywał kontaktu z rodziną

Wysokość odprawy pośmiertnej zależy od stażu pracy. Obliczając ten staż, bierze się pod uwagę wszystkie okresy pracy w zakładzie (niezależnie od przerw). Nie wlicza się jednak np. urlopu bezpłatnego albo okresów pracy u poprzedniego pracodawcy (chyba że nastąpiło przejęcie pracowników w trybie art. 23[1] kp).

Obowiązki rozliczeniowe ciążą na przejmującym

Pytanie: Z dniem 1 listopada 2014 r. nowy pracodawca przejął na podstawie art. 23[1] kp znaczną część zakładu pracy innego pracodawcy. Jakie obowiązki ma stary i nowy pracodawca w zakresie deklaracji skarbowych: PIT-4R, PIT-40 i PIT-11? Z jakiego okresu i jakie dane powinien wykazać stary i nowy pracodawca w deklaracji PIT-4R?

Można zatrudnić pracownika z aktualnymi badaniami – jeśli warunki pracy nie zmieniają się

Zatrudniając pracownika w ciągu 30 dni od rozwiązania poprzedniej umowy o pracę, nie trzeba już kierować go na badania wstępne, chyba że warunki pracy w nowym miejscu pracy różnią się od poprzednich. Jednak z badań zwalnia tylko aktualne zaświadczenie wydane po 31 marca 2015 r. Ustawodawca wprowadził także obowiązujący wzór skierowania na badania lekarskie (dotąd wzory skierowań ustalali samodzielnie pracodawcy) i ustalił zasadę, że skierowanie wystawia się w 2 egzemplarzach. Skierowanie musi obecnie zawierać informacje umożliwiające porównanie warunków pracy w nowym miejscu pracy z warunkami pracy wykonywanej u poprzedniego pracodawcy (bez względu na nazwę stanowiska pracy).

Limit zwolnienia z PIT do paczek z ZFŚS – z 2015 roku

Pytanie: Pracodawca w 2015 r. zamierza wydać pracownikom paczki sfinansowane z funduszu socjalnego ze środków pochodzących z 2014 roku. Wartość paczek będzie doliczona pracownikom do aktualnego przychodu. Czy pracowników w tej sytuacji będzie obowiązywał nowy limit 380 zł, czy limit z 2014 r.? Czy pracodawca może dowolnie uznać, że wartość paczek będzie podlegać limitowi z poprzedniego roku?

Czasem można wypowiedzieć umowę z powodu częstego chorowania

Zdarza się, że pracownik nieustannie bierze nowe zwolnienia chorobowe na siebie albo na dziecko. Cały czas rozpoczyna nowy okres zasiłkowy, przez co nie można go zwolnić bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 kp. Co może zrobić pracodawca? W niektórych przypadkach może pracownikowi wypowiedzieć umowę z powodu częstego chorowania i dezorganizacji pracy. Tak wynika m.in. z orzecznictwa Sądu Najwyższego.