283

O jakiej zasadzie musi pamiętać pracodawca, formułując firmowe regulacje o wypłacie „jubileuszówki”

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 27 stycznia 2021 r. (sygn. akt: II PSKP 3/21).

Kiedy zawał serca przy wykonywaniu pracy nie może być uznany za wypadek przy pracy

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 19 lutego 2021 r. (sygn. akt: I USKP 15/21).

Czy zatajenie informacji o stanie zdrowia może być przyczyną utraty zaufania do pracownika i wypowiedzenia mu umowy

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 3 lutego 2021 r. (sygn. akt: I PSKP 3/21).

282

Związki zawodowe w firmie - jakie obciążenia organizacyjne i finansowe ma pracodawca

Działanie związku zawodowego w firmie oznacza nie tylko konsultacje i opiniowanie decyzji pracodawcy, ale także wydatki. Pracodawca musi udostępniać związkowcom określony sprzęt i pomieszczenia na ich działalność oraz pobierać od zrzeszonych pracowników składki związkowe. Sprawdź, jak właściwe wywiązywać się z tych obowiązków, by uniknąć kar za ich niedopełnienie.

Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców. Rząd przyjął nowe przepisy

19 października 2021 r. rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach i niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji jest usprawnienie postępowań administracyjnych w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce. Szczególnie dotyczy to łączonych zezwoleń na pobyt i pracę, które są najczęściej udzielanym rodzajem zezwoleń na pobyt czasowy.

Pracownik, odwołując się od wypowiedzenia umowy, musi uważać, kogo wskazuje jako pracodawcę

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 17 listopada 2020 r. (I PK 80/19).

281

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r. – praktyczne zestawienie

Od 18 września 2021 r. obowiązują modyfikacje dotyczące m.in. dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, kontroli zusowskich, odsetek za zwłokę od zaległości względem ZUS, ubezpieczenia wypadkowego czy zasad obejmowania ubezpieczeniami wspólników jednoosobowych spółek z o.o. oraz spółek osobowych. Dowiedz się więcej o zmianach w ubezpieczeniach społecznych, które weszły w życie we wrześniu br.

Wezwanie do zawarcia umowy o zarządzanie PPK pracodawca otrzyma poprzez PUE ZUS

Przedsiębiorca nie otrzyma już wezwania z Polskiego Funduszu Rozwoju do zawarcia umowy o zarządzanie PPK albo do przekazania do Polskiego Funduszu Rozwoju informacji o zawarciu umowy o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową. Obowiązek ten, przynajmniej na czas pandemii COVID-19, przejmuje ZUS i będzie to robił w pełni elektronicznie.

Weryfikacja pracowników pod kątem szczepień przeciwko COVID-19 – nowe przepisy w listopadzie?

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia nadal trwają prace dotyczące umożliwienia pracodawcom weryfikowania, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID–19, jest ozdrowieńcem albo posiada negatywny test przeciwko koronawirusowi. Wbrew wcześniejszym informacjom prace dotyczące tej regulacji nie zostały zawieszone, a krąg podmiotów objętych możliwością wspomnianej weryfikacji może zostać rozszerzony na uczelnie wyższe, które będą mogły sprawdzić swoich studentów.

280

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ZUS – nowelizacja ustawy systemowej

Jeśli świadczenie z ZUS (np. zasiłek chorobowy) zostało pobrane niesłusznie, należy je zwrócić. Nowelizacja ustawy systemowej, która weszła w życie 18 września 2021 r., wiele w tym zakresie zmieniła. M.in. odnośnie pracy na zwolnieniu lekarskim. Sprawdź szczegóły.

Wprowadzono obowiązek ubezpieczeń społecznych dla wspólników spółek

Ustawodawca wprowadził obowiązek ubezpieczeń społecznych (oraz w konsekwencji ubezpieczenia zdrowotnego) uzależniony od posiadania statusu wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. oraz spółki jawnej, partnerskiej lub komandytowej – bez względu na to, czy spółka już działa, osiąga przychody, czy angażuje pracowników.

W jakim przypadku naruszenie obowiązków na stanowisku kierowniczym nie uzasadni „dyscyplinarki”

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 28 października 2020 r. (I PK 52/19). 

279

Zmiany w podatkach i składkach pracowników w 2022 r. – sprawdź na przykładowych listach płac

Jak w praktyce ma „działać” likwidacja od 2022 roku odliczania składki zdrowotnej od podatku, podwyższona kwota wolna oraz podwyższony próg podatkowy 32%? Jak ma funkcjonować tzw. ulga klasy średniej czy zmiany dotyczące zleceniobiorców? Najlepiej pokazać to wszystko na przykładach konkretnych list płac. Przygotuj się na zmiany i porównaj poszczególne pozycje dla 2021 i 2022 roku.

Sygnaliści u pracodawcy: jak ustalić kanały zgłoszeń i czy zgłoszenia mogą być anonimowe

Jak już wspominaliśmy, za kilka miesięcy Polska będzie musiała wdrożyć przepisy o tzw. sygnalistach. Pracodawcy, których obejmą nowe przepisy (czyli jednostki publiczne i więksi pracodawcy prywatni) będą musieli m.in. ustanowić odpowiednie kanały zgłoszeń nieprawidłowości w zakładzie. Jakie kanały można wyróżnić? Czym kierować się wybierając odpowiedni kanał zgłoszeń w swojej organizacji? Czy mogą one zapewniać anonimowość sygnalisty? Sprawdź, jakie nowe obowiązki w tym zakresie dojdą pracodawcom.

278

Nagroda jubileuszowa u pracownika samorządowego – na przykładach

Ustalając prawo do nagrody jubileuszowej u pracodawcy samorządowego do stażu pracy wliczamy m.in. wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia. Jak przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej traktować równoczesne zatrudnienie u różnych pracodawców i których składników wynagrodzenia nie uwzględniać? Sprawdź, zanim sporządzisz listę płac.

Limity nadgodzin: dobowy, tygodniowy i roczny – jak je zachowywać

Pracodawca sam decyduje o tym, czy i kiedy polecić pracę w nadgodzinach, i pracownik – poza wyjątkowymi przypadkami – musi wykonać takie polecenie. Jednak nie ma tu pełnej dowolności. Po pierwsze nadgodziny poleca się tylko w nieplanowanych przypadkach, których nie dało się przewidzieć w chwili tworzenia rozkładu. Po drugie jest kilka limitów (dobowy, średniotygodniowy i roczny), zwłaszcza co do liczby nadgodzin spowodowanych szczególnymi potrzebami pracodawcy. Jednak jeśli chodzi o nadgodziny z powodu usuwania awarii, jest już mniej ograniczeń. Sprawdź na przykładach, jak „działają” te limity

277

Wynagrodzenie za urlop – 10 przykładowych list płac na różne przypadki

Jak liczyć wynagrodzenie urlopowe, gdy pracownik przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego otrzymał wynagrodzenie za okres krótszy niż przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru? Jak liczyć je w przypadku przesunięcia wpłat? Jak liczyć podstawę wynagrodzenia urlopowego gdy występują nadgodziny? To tylko 3 z 10 dylematów dotyczących rozliczania wynagrodzenia urlopowego, które prezentujemy poniżej. Sprawdź, jak liczyć to wynagrodzenie – na konkretnych przykładach dla lipca i sierpnia br.

Zatrudnianie niepełnosprawnych po 1 lipca 2021 r. – co ze wsparciem państwa

Rada Ministrów dostosowała kilka rozporządzeń określających szczegółowe zasady uzyskiwania wsparcia w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych do prawa unijnego, pod kątem okresu ich obowiązywania. Sprawdź, na jaką pomoc może liczyć pracodawca od 1 lipca 2021 r., gdy zatrudnia osoby niepełnosprawne.

W jakim przypadku „zadaniowy” czas pracy nie zwolni pracodawcy z opłacenia pracownikowi nadgodzin

 Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 17 września 2020 r. (II PK 246/18).

276

Umowy zlecenia nie znikną, ale zostaną w pełni oskładkowane

Zgodnie z zapowiedziami w ramach programu Polski Ład od 1 stycznia 2022 r. wszystkie umowy zlecenia mają stać się obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że likwidacji ulegnie zbieg tytułów w przypadku wykonywania kilku umów zlecenia w tym samym czasie. Nie zostało doprecyzowane, w jaki sposób zostaną oskładkowane umowy zlecenia, jednak należy mieć na uwadze związany z tym wzrost kosztów pracy. A co z umowami o dzieło?

Nie każdy wyrok karny wiąże sąd cywilny/pracy

Postępowania toczące się przed sądem pracy często krzyżują się z procesem karnym. Jest tak najczęściej wtedy, gdy pracownik popełni przestępstwo i pracodawca niezależnie od zawiadomienia prokuratury kieruje do sądu sprawę o odszkodowanie.

Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 10 września 2020 r. (sygn. akt: III PK 43/19) 

275

Szczepienia w zakładzie pracy: organizacja akcji szczepień i zwolnienia na szczepienia w czasie pracy

Sprawdź, jak powinna przebiegać organizacja szczepień przeciwko COVID-19 w zakładzie pracy. Jakie obowiązki w związku ze szczepieniami w miejscu pracy ma pracodawca, a jakie podmiot leczniczy? W jakim terminie szczepienie może być przeprowadzone? Czy pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi zwolnienia od pracy na czas szczepienia?

Praca zdalna i kontrole trzeźwości – rząd zapowiada zmiany w Kodeksie pracy

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafiły właśnie dwa projekty zmian przepisów Kodeksu pracy. Pierwszy z nich ma uregulować zasady pracy zdalnej, drugi – określić podstawy prowadzenia przez pracodawców prewencyjnych kontroli trzeźwości pracowników. Przyjęcie przez rząd obu projektów zapowiedziano na III kwartał 2021 roku. Sprawdź jakie regulacje dotyczące pracy zdalnej przewiduje projekt zmian w Kodeksie pracy oraz co znajdzie się w projekcie zmian przepisów dotyczącym prowadzenia kontroli trzeźwości pracowników.

Polski Ład – co się zmieni dla pracodawców i pracowników

15 maja 2021 r. odbyła się konwencja programowa, na której m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy. Szczegółowe założenia konkretnych projektów oraz źródła ich finansowania będą przedstawiane w ocenach skutków regulacji wraz z projektami aktów prawnych.

274

W jakim przypadku do wynagrodzenia pracownika nie będą odnosić się postanowienia regulaminu wynagradzania

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 5 sierpnia 2020 r. (sygn. I PK 130/19).

Kiedy można mówić o niecelowości przywrócenia zwolnionego pracownika do pracy

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 29 lipca 2020 r. (sygn. I PK 20/19).

Ile czasu ma pracownik na zgłoszenie gotowości do pracy po świadczeniu rehabilitacyjnym

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 15 lipca 2020 r. (sygn. II PK 233/18).

273

Wypłata transferowa PPK – zmieni się termin

Ustawa likwidująca OFE ma wprowadzić także zmianę w ustawie o PPK. Chodzi o termin w procedurze transferu środków w przypadku gdy pracownik zmienia pracodawcę. Sprawdź szczegóły.

W jaki sposób przenieść urlop na kolejną umowę o pracę?

Urlop nie przejdzie sam, automatycznie na kolejną umowę. Aby to nastąpiło potrzebne jest porozumienie stron (możliwe tylko w przypadku gdy jedną umowę o pracę zawieramy bezpośrednio po poprzedniej). Jak i kiedy zawrzeć to porozumienie? I co jeszcze trzeba wiedzieć o przeniesieniu urlopu. Sprawdź na przykładach, wzorach i schematach.

Równe płace kobiet i mężczyzn za taką samą pracę – nowy projekt unijnej dyrektywy

Komisja Europejska zapowiedziała wprowadzenie dyrektywy w sprawie przejrzystości wynagrodzeń. Stosując jej przepisy, pracodawca będzie musiał informować o proponowanym wynagrodzeniu już na etapie ogłoszenia o pracę. Co więcej, pracownicy będą mogli żądać informacji o strukturze wynagrodzeń w trakcie zatrudnienia. Poznaj szczegóły planowanych rozwiązań.

272

Zwrot kosztów zakupu sprzętu do pracy zdalnej a przychód ze stosunku pracy

Obecnie bardzo często pracownicy wykonują pracę zdalną w związku z występowaniem zagrożenia epidemicznego. W takiej sytuacji otrzymany zwrot kosztów zakupu niezbędnego do pracy sprzętu nie skutkuje powstaniem po ich stronie przychodu ze stosunku pracy

Zdalne szkolenia bhp z początków epidemii – czy są ważne? Stanowisko PIP

Inspekcja pracy zajęła stanowisko w sprawie szkoleń okresowych bhp wykonanych w początkowym okresie stanu epidemii. Przez jaki okres zachowują ważność szkolenia bhp w związku z przepisami tarczy antykryzysowej? Upewnij się, czy zachowują ważność zdalne szkolenia okresowe przeprowadzone w pierwszej połowie kwietnia 2020 roku.

271

Pijanego pracownika można zwolnić, nawet gdy pracował zdalnie

Okres pandemii nie zmniejszył problemów pracodawców z etatowcami pracującymi pod wpływem alkoholu. Do istniejących wcześniej, dotyczących legalności prewencyjnego badania trzeźwości pracowników, dołożył kolejne – związane ze stwierdzeniem wykonywania pracy po spożyciu alkoholu przez osoby, którym zlecono pracę zdalną.

Prawo pracownika do bycia offline – nowy przepis?

W ocenie unijnych projektodawców dotychczasowe regulacje dotyczące czasu pracy nie gwarantują pracownikom równowagi pomiędzy pracą a życiem zawodowym wraz z rozwojem nowych technologii komunikacji. Okres pandemii COVID-19 pokazał jeszcze większą skalę tego problemu.

270

Zwolnienie z obowiązku zakrywania ust i nosa w pracy – co wtedy z odpowiedzialnością pracodawcy za zakażenie

Aktualnie obowiązujące przepisy utrzymują nakaz zakrywania ust i nosa w pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba. ale pozwalają pracodawcy zwolnić pracowników z tego nakazu. Powstaje jednak pytanie, czy taka decyzja nie wpłynie na ewentualną odpowiedzialność pracodawcy, jeżeli do zakażenia pracownika koronawirusem dojdzie w zakładzie pracy.

Wypadek podczas pracy zdalnej – jakie są obowiązki pracodawcy

Pojawiają się już pierwsze roszczenia pracowników wykonujących swoje obowiązki w trybie zdalnym, a więc poza siedzibą pracodawcy. Dotyczą m.in. nieszczęśliwych zdarzeń podczas pracy zdalnej. Obowiązujące tymczasowo przepisy o pracy zdalnej nie regulują kwestii wypadku przy pracy. Należy więc sięgnąć do ogólnych przepisów Kodeksu pracy. Sprawdźmy, co to oznacza dla pracodawcy.

Szczepienia przeciwko COVID-19 – czy pracodawca może przyznać „bonusy” dla zaszczepionych

Jakie bonusy dla osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi przewidują ogólnie obowiązujące przepisy? Z jakich powodów możliwości pracodawcy w zakresie wprowadzania bonusów dla osób zaszczepionych są ograniczone? Dlaczego przyznanie zakładowych „zachęt” dla osób zaszczepionych może okazać się kłopotliwe z punktu widzenia ochrony danych osobowych?

269

Za ustalenie płac w sposób dyskryminujący firma może zapłacić odszkodowanie

Powszechne jest przekonanie, że szef firmy ma nieograniczoną swobodę w kształtowaniu siatki płac podległych pracowników, podobnie jak to, że w zasadzie tylko przepisy o wynagrodzeniu minimalnym wyznaczają dolną granicę pensji. Nie każdy pracodawca natomiast wie, że pracownicy traktowani pod względem płacowym gorzej niż inni mogą zarzucić firmie dyskryminację płacową. Jeśli sprawa trafi na wokandę sądową i twierdzenia pracownika się potwierdzą, trzeba będzie zapłacić odszkodowanie.

Od 5 grudnia 2020 r. pracownik może wykonywać pracę zdalną podczas izolacji

Osoby przebywające w izolacji domowej z powodu zakażenia koronawirusem mogą już pracować zdalnie i otrzymywać za pracę zdalną wynagrodzenie w pełnej wysokości. Umożliwiła im to nowelizacja tzw. specustawy o COVD-19. Sprawdź szczegóły.