Szczepienia w zakładzie pracy: organizacja akcji szczepień i zwolnienia na szczepienia w czasie pracy

Sprawdź, jak powinna przebiegać organizacja szczepień przeciwko COVID-19 w zakładzie pracy. Jakie obowiązki w związku ze szczepieniami w miejscu pracy ma pracodawca, a jakie podmiot leczniczy? W jakim terminie szczepienie może być przeprowadzone? Czy pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi zwolnienia od pracy na czas szczepienia?

Praca zdalna i kontrole trzeźwości – rząd zapowiada zmiany w Kodeksie pracy

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafiły właśnie dwa projekty zmian przepisów Kodeksu pracy. Pierwszy z nich ma uregulować zasady pracy zdalnej, drugi – określić podstawy prowadzenia przez pracodawców prewencyjnych kontroli trzeźwości pracowników. Przyjęcie przez rząd obu projektów zapowiedziano na III kwartał 2021 roku. Sprawdź jakie regulacje dotyczące pracy zdalnej przewiduje projekt zmian w Kodeksie pracy oraz co znajdzie się w projekcie zmian przepisów dotyczącym prowadzenia kontroli trzeźwości pracowników.

Polski Ład – co się zmieni dla pracodawców i pracowników

15 maja 2021 r. odbyła się konwencja programowa, na której m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy. Szczegółowe założenia konkretnych projektów oraz źródła ich finansowania będą przedstawiane w ocenach skutków regulacji wraz z projektami aktów prawnych.

PIP zbada wykonanie obowiązków związanych z PPK

W parlamencie trwają prace nad projektem ustawy dotyczącym nowych zadań i obowiązków wynikających z ustawy o PPK, które inspekcja pracy będzie mogła badać w ramach swoich działań kontrolnych. Państwowa Inspekcja Pracy ma kontrolować, czy pracodawca wywiązał się z obowiązków w zakresie PPK. Sprawdź, jakie nowe uprawnienia uzyska w tym obszarze PIP.

Niepowiadomienie pracodawcy o nieobecności w pracy – kiedy uzasadnia „dyscyplinarkę”

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 2020 r. (sygn. akt III PK 203/18)

Niepoprawne wypełnienie ostatniego dokumentu wystawianego pracownikowi może skończyć się wypłatą odszkodowania

Każda umowa o pracę łącząca firmę z pracownikiem prędzej czy później się kończy. Niezależnie od tego, czy etatowiec zatrudniony był przez 30 lat, czy przez 3 miesiące pracodawca musi wydać mu świadectwo pracy. Niewiedza, nieuwaga bądź niedokładność prowadzą do pomyłek przy jego wypełnianiu. Trzeba starać się ich unikać, aby ostatnim akordem współpracy nie była konieczność uczestnictwa w procesie sądowym z byłym pracownikiem.

Kontrola PIP kilka razy z rzędu – jak może się bronić pracodawca

Komentarz eksperta do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 25 stycznia 2021 r. (sygn. akt III SA/Gl 791/20). 

Firma w upadłości – kto powinien wypłacić odszkodowanie zwolnionemu pracownikowi

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 3 września 2020 r. (sygn. akt II PK 47/19). 

Czy trzeba uzupełniać kod zawodu dla osób zgłoszonych do ZUS przed 16 maja 2021 r.

Od 16 maja zmieniły się wzory formularzy zgłoszeniowych ZUS ZUA i ZUS ZZA – trzeba w nich podawać informację o zawodzie wykonywanym przez ubezpieczonego. Czy w związku z tą zmianą należy również uzupełnić informację o kodzie zawodu dla osób zgłoszonych do ubezpieczeń przed 16 maja 2021 r.?

Czy pracodawca może wymagać zaszczepienia się przeciwko COVID-19 – stanowisko ministerstwa pracy

Czy istnieją przypadki, w których pracodawca może wydać pracownikowi wiążące polecenie poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 i czy może on sam uznać, że na określonych stanowiskach takie szczepienie jest obowiązkowe? Czy pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem, który się nie zaszczepił? Odpowiedzi m.in. na te pytania udzielił resort pracy.