Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r. – praktyczne zestawienie

Od 18 września 2021 r. obowiązują modyfikacje dotyczące m.in. dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, kontroli zusowskich, odsetek za zwłokę od zaległości względem ZUS, ubezpieczenia wypadkowego czy zasad obejmowania ubezpieczeniami wspólników jednoosobowych spółek z o.o. oraz spółek osobowych. Dowiedz się więcej o zmianach w ubezpieczeniach społecznych, które weszły w życie we wrześniu br.

Wezwanie do zawarcia umowy o zarządzanie PPK pracodawca otrzyma poprzez PUE ZUS

Przedsiębiorca nie otrzyma już wezwania z Polskiego Funduszu Rozwoju do zawarcia umowy o zarządzanie PPK albo do przekazania do Polskiego Funduszu Rozwoju informacji o zawarciu umowy o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową. Obowiązek ten, przynajmniej na czas pandemii COVID-19, przejmuje ZUS i będzie to robił w pełni elektronicznie.

Weryfikacja pracowników pod kątem szczepień przeciwko COVID-19 – nowe przepisy w listopadzie?

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia nadal trwają prace dotyczące umożliwienia pracodawcom weryfikowania, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID–19, jest ozdrowieńcem albo posiada negatywny test przeciwko koronawirusowi. Wbrew wcześniejszym informacjom prace dotyczące tej regulacji nie zostały zawieszone, a krąg podmiotów objętych możliwością wspomnianej weryfikacji może zostać rozszerzony na uczelnie wyższe, które będą mogły sprawdzić swoich studentów.

Pracownik, który uważa że konsultacja jego wypowiedzenia ze związkami była wadliwa, musi to udowodnić

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 14 października 2020 r. (sygn. akt: I PK 58/19).

Pozew pracownika złożony po terminie równa się wygranej pracodawcy, choć z pewnymi wyjątkami

Pracownicy, którzy chcą procesować się z firmą, w kilku przypadkach mogą podważać decyzję pracodawcy w krótkich, ściśle oznaczonych w Kodeksie pracy terminach. Co do zasady przekroczenie terminu równa się automatycznej przegranej. Pracownik może jednak żądać przywrócenia terminu. Warto wiedzieć, kiedy jest to możliwe, ponieważ podważenie zasadności żądania pracownika o przywrócenie terminu znacznie ułatwi wygranie sprawy przez pracodawcę.

Polski Ład: projekt zmian podatkowych na 2022 rok został przyjęty

Sejm uchwalił tzw. projekt zmian podatkowych, które wdrażają rozwiązania przewidziane w programie Polskiego Ładu. Przyjęte zmiany m.in. likwidują od 2022 roku możliwość odliczenia części (7,75 proc.) składki zdrowotnej od podatku dochodowego oraz wprowadzają tzw. ulgę dla klasy średniej – ma ona objąć nie tylko osoby zatrudnione na etacie, ale również niektórych przedsiębiorców. Sprawdź, jakie jeszcze zmiany wprowadzi nowelizacja przepisów.

Podjęcie niepełnoetatowej pracy w trakcie urlopu macierzyńskiego nie jest równoznaczne z rezygnacją z tego urlopu

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 21 października 2020 r. (sygn. akt: I UK 120/19). 

Minimalna pensja i stawka godzinowa w 2022 roku – znamy kwoty

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku. Sprawdź, ile będzie wynosić w przyszłym roku wysokość minimalnej pensji oraz stawki godzinowej dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Jakie czynności wykonywane przez pracownika, który uległ wypadkowi, trudno uznać za związane z jego pracą

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 21 października 2020 r. (sygn. akt: I PK 67/19).

Dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników na podstawie tarczy antykryzysowej – będą zmiany

Trwają konsultacje społeczne dotyczące rządowego projektu zmian w tarczy antykryzysowej. Zmiany mają ułatwić rozliczanie środków przekazanych w ramach pomocy. Chodzi tu o dofinansowanie wynagrodzenia za pracę. Ponadto ma zostać usprawnione działanie urzędów pracy. Sprawdź szczegóły.