Zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ZUS – nowelizacja ustawy systemowej

Jeśli świadczenie z ZUS (np. zasiłek chorobowy) zostało pobrane niesłusznie, należy je zwrócić. Nowelizacja ustawy systemowej, która weszła w życie 18 września 2021 r., wiele w tym zakresie zmieniła. M.in. odnośnie pracy na zwolnieniu lekarskim. Sprawdź szczegóły.

Wprowadzono obowiązek ubezpieczeń społecznych dla wspólników spółek

Ustawodawca wprowadził obowiązek ubezpieczeń społecznych (oraz w konsekwencji ubezpieczenia zdrowotnego) uzależniony od posiadania statusu wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. oraz spółki jawnej, partnerskiej lub komandytowej – bez względu na to, czy spółka już działa, osiąga przychody, czy angażuje pracowników.

W jakim przypadku naruszenie obowiązków na stanowisku kierowniczym nie uzasadni „dyscyplinarki”

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 28 października 2020 r. (I PK 52/19). 

Ustalanie składki wypadkowej – od września na nowych zasadach

Jeśli chodzi o ustalanie składki wypadkowej, w praktyce pojawiało się wiele wątpliwości. Niektóre z nich rozwiązała właśnie nowelizacja ustawy wypadkowej, która weszła w życie 18 września 2021 r. Sprawdź szczegóły.

Obowiązek noszenia maseczki w zakładzie pracy – co z aktualnych przepisów wynika dla pracodawcy

Czy nadal obowiązują zasady wynikające z rozporządzenia ogłoszonego w maju br.? Czy maseczki trzeba stosować jedynie w pomieszczeniach zakładowych, gdzie znajduje się więcej niż 1 osoba lub gdy pracownik ma kontakt z osobami z zewnątrz (np. z klientami firmy)? Czy pracodawca może zwolnić swoich pracowników (np. tych zaszczepionych) z noszenia maseczek w pracy? Sprawdźmy szczegóły.

Niekorzystne dla firm zmiany w wynagrodzeniach i czasie pracy kierowców

Chodzi o proponowane zmiany w ustawie o transporcie drogowym, ustawie o czasie pracy kierowców, ustawie o przewozie towarów niebezpiecznych oraz ustawie o tachografach. Mają one dostosować polskie przepisy do unijnego pakietu mobilności (a więc muszą wejść w życie przed 2 lutego 2022 r., kiedy to ten pakiet wejdzie w życie) oraz do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 listopada 2016 r. o ryczałtach za noclegi wypłacanych kierowcom. Planowane zmiany z projektu rządowego są większe niż początkowo oczekiwano – i niekorzystne dla firm.

Likwidacja stanowiska pracy - nie zawsze trzeba wskazywać kryteria doboru pracownika do zwolnienia

Likwidacja stanowiska pracy jest stosunkowo często wskazywaną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę. Niekiedy powołanie się na samą likwidację stanowiska jako przyczynę wypowiedzenia umowy może okazać się niewystarczające. Są bowiem przypadki, gdy likwidując stanowisko pracy, pracodawca musi wskazać również kryteria doboru do zwolnienia (dlaczego zwalnia akurat tego, a nie innego pracownika). Sprawdźmy zatem kiedy trzeba podać te kryteria, a kiedy nie jest to wymagane.

Komornik zajmuje pensję pracownika – jakie obowiązki ma pracodawca (m.in. przy zatrudnianiu i zwalnianiu)?

Jeśli otrzymamy informację o zajęciu egzekucyjnym wynagrodzenia pracownika, musimy potrącać należne kwoty i przekazywać je komornikowi lub wprost wierzycielom. Ale mamy także wówczas obowiązek sporządzenia i przesłania określonym podmiotom dokumentacji zawierającej pewne dane (obowiązek informacyjny). Jego niedopełnienie może skończyć się nawet otrzymaniem grzywny. Poniżej wskazujemy, jakie dokumenty musimy przekazać komornikowi, jakie informacje trzeba w nich zawrzeć oraz w jakich terminach je przesyłać. Sprawdź i nie pomiń żadnego obowiązku.

Kiedy umowa o dzieło z własnym pracownikiem zostanie uznana za pozorną i tym samym nieważną

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 21 października 2020 r. (I PK 124/19).