Zwrot kosztów zakupu sprzętu do pracy zdalnej a przychód ze stosunku pracy

Obecnie bardzo często pracownicy wykonują pracę zdalną w związku z występowaniem zagrożenia epidemicznego. W takiej sytuacji otrzymany zwrot kosztów zakupu niezbędnego do pracy sprzętu nie skutkuje powstaniem po ich stronie przychodu ze stosunku pracy

Zdalne szkolenia bhp z początków epidemii – czy są ważne? Stanowisko PIP

Inspekcja pracy zajęła stanowisko w sprawie szkoleń okresowych bhp wykonanych w początkowym okresie stanu epidemii. Przez jaki okres zachowują ważność szkolenia bhp w związku z przepisami tarczy antykryzysowej? Upewnij się, czy zachowują ważność zdalne szkolenia okresowe przeprowadzone w pierwszej połowie kwietnia 2020 roku.

RPO: W czasie przestoju pracodawca nie może wysłać na urlop

Przepisy, które weszły w życie w czasie epidemii koronawirusa, nie dają pracodawcy podstaw do zaliczenia czasu przestoju ekonomicznego na zasadach urlopu wypoczynkowego – przypomniał rzecznik praw obywatelskich (RPO) w wydanej interpretacji.

Praca zdalna zostanie niedługo uregulowana w Kodeksie pracy

Przepisy regulujące pracę zdalną mają zacząć obowiązywać jeszcze w I kwartale 2021 roku – zapowiedziało ministerstwo rozwoju, technologii i pracy. Chociaż szczegółowe rozwiązania dopasowane do potrzeb i specyfiki danej branży mają być uzgadniane pomiędzy pracodawcami i pracownikami, to kluczowa pozostaje kwestia uregulowania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kosztów wykonywania pracy zdalnej.

Kiedy pracodawca lub pracownik może powołać się na sprzeczność z zasadami współżycia społecznego (art. 8 kp)

Formalna zgodność roszczenia firmy lub pracownika z prawem nie zawsze da gwarancję wygranej przed sądem pracy. W niektórych przypadkach formalne zastosowanie przepisów byłoby po prostu niesprawiedliwe i sąd może łagodzić ten rygoryzm z powołaniem się na zasady współżycia społecznego. Służy temu art. 8 Kodeksu pracy, zgodnie z którym nie można czynić ze swojego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego.

COVID-19 może być chorobą zawodową

Według Ministerstwa Zdrowia COVID-19 jako choroba zakaźna może być chorobą zawodową. Co to oznacza dla pracodawców? Ich obowiązkiem jest m.in. zapobieganie zachorowaniom. W ramach działań profilaktycznych firma może np. zorganizować badania przesiewowe lub punkt szczepień w swojej siedzibie.

Adres do doręczeń elektronicznych – od kiedy obowiązkowy dla pracodawców?

Już w 2021 roku zarówno przedsiębiorcy (od października), jak i pracodawcy publiczni (od lipca) muszą posiadać adres do doręczeń elektronicznych. Obowiązek w tym zakresie wprowadzają – uchwalone jeszcze w listopadzie 2020 roku – przepisy o doręczeniach elektronicznych. Sprawdź, co nowe rozwiązania oznaczają dla pracodawców.