Zmiany w podatkach i składkach pracowników w 2022 r. – sprawdź na przykładowych listach płac

Jak w praktyce ma „działać” likwidacja od 2022 roku odliczania składki zdrowotnej od podatku, podwyższona kwota wolna oraz podwyższony próg podatkowy 32%? Jak ma funkcjonować tzw. ulga klasy średniej czy zmiany dotyczące zleceniobiorców? Najlepiej pokazać to wszystko na przykładach konkretnych list płac. Przygotuj się na zmiany i porównaj poszczególne pozycje dla 2021 i 2022 roku.

Sygnaliści u pracodawcy: jak ustalić kanały zgłoszeń i czy zgłoszenia mogą być anonimowe

Jak już wspominaliśmy, za kilka miesięcy Polska będzie musiała wdrożyć przepisy o tzw. sygnalistach. Pracodawcy, których obejmą nowe przepisy (czyli jednostki publiczne i więksi pracodawcy prywatni) będą musieli m.in. ustanowić odpowiednie kanały zgłoszeń nieprawidłowości w zakładzie. Jakie kanały można wyróżnić? Czym kierować się wybierając odpowiedni kanał zgłoszeń w swojej organizacji? Czy mogą one zapewniać anonimowość sygnalisty? Sprawdź, jakie nowe obowiązki w tym zakresie dojdą pracodawcom.

Kiedy szkolenia pracowników traktuje się jako czas pracy i czy można je narzucać?

Przepisy nie nakazują wprost zaliczać czasu podnoszenia kwalifikacji przez pracowników (czyli szkoleń albo studiów) do czasu pracy – jeśli odbywają się poza godzinami pracy. Jeśli jednak pracodawca nakazuje pracownikowi wzięcie udziału w szkoleniu, część inspektorów PIP uważa, że należy wliczać czas jego odbywania do czasu pracy. Co innego, gdy pracodawca jedynie zgadza się na wzięcie udziału w szkoleniu albo tylko zachęca do jego odbycia.

Informacja o warunkach zatrudnienia – jak uprościć sobie obowiązki (18 pytań z praktyki)

Czy w informacji o warunkach zatrudnienia można od razu odnotować przyszłe zmiany – tak, aby potem nie trzeba już było jej aktualizować? Czy wolno skopiować treść przepisu? Albo może wystarczy go zacytować? Które z tych sposobów uproszczą nam obowiązki, a które – nie? Jakie są terminy? Czy podawać wymiar czy tylko normę czasu pracy? Jak wskazać urlop? Jak poprawiać błędną informację? To tylko kilka z 18 odpowiedzi z praktyki, jakie do nas dotarły. Sprawdź odpowiedzi, uniknij błędów i – gdzie się da – uprość sobie zadania.

Zakwaterowanie dla zagranicznych zleceniobiorców – jak rozliczać PIT

W związku z zapewnieniem zagranicznym zleceniobiorcom miejsc noclegowych i usług zakwaterowania powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń. Sprawdź, czy od tego przychodu zleceniodawca jest obowiązany naliczać, pobierać i odprowadzać zaliczki na PIT.

W jakim przypadku chroniony pracownik nie zostanie przywrócony do pracy, a otrzyma odszkodowanie za wadliwe wypowiedzenie

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 17 września 2020 r. (sygn. akt II PK 5/19).

W jakich sporach między pracodawcą a pracownikiem jest potrzebna opinia biegłego

Opinia biegłego nie jest potrzebna w każdej sprawie sądowej, ale zdarzają się takie, w których sąd nie wyda bez niej wyroku. Od kilkunastu miesięcy jednak inne zasady mogą obowiązywać w postępowaniu uproszczonym.

Skierowanie pracownika na urlop wypoczynkowy – wyjaśnienia PIP

W przepisach prawa pracy przewidziano dwie sytuacje, w których pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego bez planu urlopowego, a także bez wniosku pracownika o urlop – wyjaśnia inspekcja pracy. 

Praca w handlu w niedziele i święta – sprawdź planowane ograniczenia

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy nowelizujący przepisy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Głównym założeniem jest zaostrzenie zasad związanych z handlem w te dni w placówkach pocztowych. Dowiedz się m.in., jak będzie zdefiniowana „przeważająca działalność pocztowa”, na czym będą polegały zmiany w związku z handlem artykułami tytoniowymi oraz jakie dodatkowe obowiązki czekają pracodawców korzystających z wyłączeń w zakresie handlu w niedzielę.