W jakim przypadku do wynagrodzenia pracownika nie będą odnosić się postanowienia regulaminu wynagradzania

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 5 sierpnia 2020 r. (sygn. I PK 130/19).

Kiedy można mówić o niecelowości przywrócenia zwolnionego pracownika do pracy

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 29 lipca 2020 r. (sygn. I PK 20/19).

Ile czasu ma pracownik na zgłoszenie gotowości do pracy po świadczeniu rehabilitacyjnym

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 15 lipca 2020 r. (sygn. II PK 233/18).

Brak zaufania uprawnia do zwolnienia pracownika, ale łatwo o błędy, powołując taką przyczynę

Utrata zaufania to jedna z najczęściej wskazywanych przyczyn rozwiązania umowy o pracę. Dlatego część pracodawców traktuje wskazywanie tej przyczyny jako swoistą zasłonę dymną dla ukrycia innych przyczyn zwolnienia lub wręcz braku przyczyn tegoż. Inni ograniczają się w wypowiedzeniu do przytoczenia lakonicznego stwierdzenia, że pracodawca utracił zaufanie. We wszystkich takich przypadkach zwiastuje to przegraną przed sądem, gdy pracownik zdecyduje się złożyć odwołanie.

Wniosek o zwrot składek ZUS za kwiecień 2021 roku – na formularzu RZS-P

Płatnicy, którzy chcą otrzymać zwrot opłaconych składek ZUS, powinni złożyć odpowiedni wniosek. Służy do tego formularz RZS-P. Jeśli ZUS nie otrzyma wniosku RZS-P, zaliczy składki w poczet bieżących lub przyszłych składek. Sprawdź, jak odzyskać składki ZUS.

Uwaga na błędy przy zatrudnianiu dłużników alimentacyjnych – będą zmiany w Kodeksie pracy

1 lipca 2021 r. zostanie ustanowiony Krajowy Rejestr Zadłużonych. Będzie on źródłem informacji o podmiotach niewypłacalnych, zagrożonych niewypłacalnością lub podmiotach, wobec których umorzono bezskuteczną egzekucję. Wśród danych znajdą się także informacje dotyczące dłużników alimentacyjnych. Sprawdź również, jakie kary finansowe są planowane w Kodeksie pracy, gdy pracodawca zatrudni pracownika bez potwierdzenia na piśmie zawartej z nim umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy, a pracownik jest dłużnikiem alimentacyjnym figurującym w rejestrze.

Szczepienia przeciw COVID-19 w dużych zakładach pracy

W maju ma ruszyć proces szczepień w zakładach pracy – zapowiadają przedstawiciele rządu. Wezmą w nim udział pracodawcy, którzy zgłoszą chęć zaszczepienia co najmniej 500 osób* [uwaga zmiana!, zob. przypis]. W proces szczepień będzie można włączyć m.in. współpracowników.

Praca zdalna w Kodeksie pracy – co planuje resort pracy (lista założeń)

Nadal (już od ponad pół roku) prowadzone są prace nad wprowadzeniem przepisów dotyczących pracy zdalnej do Kodeksu pracy. Resort pracy planuje uwzględnić możliwie jak najwięcej rozwiązań przyjętych w toku negocjacji przez pracodawców i związki zawodowe. Celem jest wypracowanie takich rozwiązań, które możliwie jak najbardziej zabezpieczą interesy obu stron stosunku pracy. Dowiedz się, jakie rozwiązania w zakresie pracy zdalnej mają być przyjęte.

Od 16 maja nowy obowiązek i nowe formularze ZUS

Od 16 maja 2021 r. pracodawcy mają obowiązek informowania ZUS o wykonywanym zawodzie osoby zgłaszanej do ubezpieczenia. W związku z tym zmienią się formularze druków ZUS ZUA i ZUS ZZA. Sprawdź szczegóły.

Na co zwracali uwagę inspektorzy pracy – raport z kontroli PIP

Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła 80.000 kontroli w 2018 roku i 73.000 kontroli w 2019 roku – wynika ze sprawozdania z działalności PIP. Priorytetowe znaczenie dla inspekcji miały obszary związane m.in. z czasem pracy oraz wypłatą wynagrodzeń.