Nagroda jubileuszowa u pracownika samorządowego – na przykładach

Ustalając prawo do nagrody jubileuszowej u pracodawcy samorządowego do stażu pracy wliczamy m.in. wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia. Jak przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej traktować równoczesne zatrudnienie u różnych pracodawców i których składników wynagrodzenia nie uwzględniać? Sprawdź, zanim sporządzisz listę płac.

Limity nadgodzin: dobowy, tygodniowy i roczny – jak je zachowywać

Pracodawca sam decyduje o tym, czy i kiedy polecić pracę w nadgodzinach, i pracownik – poza wyjątkowymi przypadkami – musi wykonać takie polecenie. Jednak nie ma tu pełnej dowolności. Po pierwsze nadgodziny poleca się tylko w nieplanowanych przypadkach, których nie dało się przewidzieć w chwili tworzenia rozkładu. Po drugie jest kilka limitów (dobowy, średniotygodniowy i roczny), zwłaszcza co do liczby nadgodzin spowodowanych szczególnymi potrzebami pracodawcy. Jednak jeśli chodzi o nadgodziny z powodu usuwania awarii, jest już mniej ograniczeń. Sprawdź na przykładach, jak „działają” te limity

Jak rozliczać samochód prywatny do celów służbowych – składki, podatek, praca zdalna, wzór umowy

Pracownik może korzystać z prywatnego auta w celach służbowych, jednak w przypadku jazd lokalnych wymaga to uzgodnienia warunków takiego korzystania oraz sposobu zwrotu kosztów. Co zapisać w umowie, którą trzeba wówczas zawrzeć? Jakie świadczenia przysługują pracownikowi? Czy pracownika korzystającego z prywatnego samochodu trzeba traktować jako kierowcę np. w świetle badań czy szkoleń bhp? Co z pracą zdalną takiego pracownika? A czy prywatnym autem można pojechać w podróż służbową? Sprawdź.

Jak obliczać i udzielać urlopu na żądanie – przykłady z praktyki

Czy urlop na żądanie wykazać w planie urlopu albo w informacji o warunkach zatrudnienia? Jak liczyć urlop na żądanie w pierwszym roku pracy, przy niepełnym etacie lub przy pracy przed część roku? Na jakiej zasadzie niewykorzystany urlop na żądanie przechodzi na kolejny rok? Do kiedy i w jakiej formie można zgłosić żądanie urlopu? Sprawdź odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących urlopu na żądanie.

Czy dawne umowy terminowe wliczamy do limitów?

Pytanie: PYTANIE: Pracownik był u nas zatrudniony na 5-letnią umowę na czas określony, która skończyła się 31 grudnia 2016 r. (miał tylko jedną umowę terminową). Potem miał umowę na czas nieokreślony. Obecnie przechodzi na emeryturę i w związku z tym zakończona została jego umowa bezterminowa. Czy potem możemy go jeszcze zatrudnić na czas określony – i na jak długo?

Umyślne naruszenie obowiązków pracowniczych nie oznacza automatycznie umyślnego wyrządzenia szkody pracodawcy

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 24 września 2020 r. (sygn. akt: III PK 4/19).

Samo pozostawanie w gotowości do pracy nie świadczy jeszcze o zatrudnieniu w pełnym wymiarze

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 24 września 2020 r. (sygn. akt: III PK 38/19).

Ochrona pracy kobiet w ciąży obejmuje również zmianę warunków pracy i płacy

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 7 października 2020 r. (sygn. akt: II PK 78/19).

Kiedy wypłacamy pracownikowi odprawę emerytalno-rentową, a kiedy nie ma on do niej prawa

Przejście na emeryturę lub rentę uprawnia pracownika do otrzymania odprawy emerytalnej lub rentowej w wysokości miesięcznego wynagrodzenia za pracę (art. 921 § 1 kp). Pozornie proste uregulowanie, w praktyce nastręcza jednak pracodawcom licznych kłopotów przy wypłacie tego świadczenia.