O jakiej zasadzie musi pamiętać pracodawca, formułując firmowe regulacje o wypłacie „jubileuszówki”

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 27 stycznia 2021 r. (sygn. akt: II PSKP 3/21).

Kiedy zawał serca przy wykonywaniu pracy nie może być uznany za wypadek przy pracy

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 19 lutego 2021 r. (sygn. akt: I USKP 15/21).

Czy zatajenie informacji o stanie zdrowia może być przyczyną utraty zaufania do pracownika i wypowiedzenia mu umowy

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 3 lutego 2021 r. (sygn. akt: I PSKP 3/21).

Zmniejszenie kwoty wolnej od potrąceń z wynagrodzenia – trwają prace nad zmianami w Kodeksie pracy

W celu zwiększenia efektywności prowadzonych egzekucji z wynagrodzenia za pracę, złożony w Sejmie projekt ustawy zakłada obniżenie kwoty wolnej od potrąceń do poziomu 85% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Sprawdź, co jeszcze się zmieni i z z czego wynikają planowane zmiany.

Wdrażasz przepisy o sygnalistach? Pobierz 5 gotowych wzorów!

Na naszej stronie www.doradcakadrowego.pl w zakładce WZORY I STANOWISKA nasi Czytelnicy mogą bezpłatnie pobrać 5 ważnych wzorów – niezbędnych przy wdrażaniu w zakładzie przepisów o sygnalistach (obowiązek stworzenia wewnętrznych procedur zgłaszania naruszeń prawa i nieprawidłowości).

Umowa o pracę wprowadzona decyzją inspektora pracy – pracodawcy przeciwni nowym uprawnieniom PIP

Przyznanie nowych uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy do ustalenia istnienia stosunku pracy na podstawie pisemnej decyzji jest zbyt daleko idące i rodzi pole do wydawania arbitralnych i nieprzeanalizowanych dokładnie decyzji – uważają przedstawiciele pracodawców. Wątpliwości budzi m.in. planowany brak możliwości odwołania się zatrudnionego od wydanej decyzji.

Ulga dla klasy średniej na listach płac – jakie pułapki mogą wynikać z jej zastosowania

Czym jest ulga dla klasy średniej i w jakim celu została wprowadzona? Jak ustala się wysokość ulgi dla klasy średniej? Od kiedy należy zaprzestać stosowania ulgi dla klasy średniej? Sprawdź, na co powinniśmy uważać, stosując ulgę dla klasy średniej przy dokonywaniu kilku wypłat w tym samym miesiącu.

Pracodawca może otrzymać na PUE ZUS wezwanie o podpisanie umowy o zarządzanie PPK

Podmioty zatrudniające, które nie podpisały jeszcze umowy o zarządzanie PPK, na swój profil płatnika składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS mogą otrzymać z Polskiego Funduszu Rozwoju wezwanie do zawarcia takiej umowy.

Koszty użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych – co się zmieni od 1 stycznia 2022 r.

Od nowego roku zmienią się zasady ustalania przychodu z tytułu korzystania przez pracowników ze służbowych samochodów do celów prywatnych. Zmiany te są jednym z wielu elementów Polskiego Ładu. Sprawdź, od jakiej kwoty większość pracowników będzie płacić PIT.

Jedyny wspólnik spółki wyjątkowo może być jej pracownikiem

Kwestie zatrudnienia wspólników w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością od wielu lat budzą duże spory w orzecznictwie Sądu Najwyższego. O ile generalny zakaz zatrudniania takich osób na podstawie umowy o pracę we własnej spółce nie budzi większych wątpliwości, o tyle w różnych orzeczeniach sądy wskazują na wyjątki od ogólnej reguły, pozwalając na pracownicze zatrudnienie wspólnika w określonych sytuacjach.