Wynagrodzenie za urlop – 10 przykładowych list płac na różne przypadki

Jak liczyć wynagrodzenie urlopowe, gdy pracownik przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego otrzymał wynagrodzenie za okres krótszy niż przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru? Jak liczyć je w przypadku przesunięcia wpłat? Jak liczyć podstawę wynagrodzenia urlopowego gdy występują nadgodziny? To tylko 3 z 10 dylematów dotyczących rozliczania wynagrodzenia urlopowego, które prezentujemy poniżej. Sprawdź, jak liczyć to wynagrodzenie – na konkretnych przykładach dla lipca i sierpnia br.

Zatrudnianie niepełnosprawnych po 1 lipca 2021 r. – co ze wsparciem państwa

Rada Ministrów dostosowała kilka rozporządzeń określających szczegółowe zasady uzyskiwania wsparcia w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych do prawa unijnego, pod kątem okresu ich obowiązywania. Sprawdź, na jaką pomoc może liczyć pracodawca od 1 lipca 2021 r., gdy zatrudnia osoby niepełnosprawne.

W jakim przypadku „zadaniowy” czas pracy nie zwolni pracodawcy z opłacenia pracownikowi nadgodzin

 Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 17 września 2020 r. (II PK 246/18).

Umowy o pracę i zlecenia będzie można zawierać, zgłaszać do ZUS i rozliczać elektronicznie

Rząd zapowiedział, że powstanie system teleinformatyczny, dzięki któremu uproszczą się formalności z zawieraniem umów. Portal praca.gov.pl zostanie wyposażony w dodatkowe funkcje. W systemie będzie można zgłosić pracownika do ZUS i KAS oraz rozliczać zawarte umowy. Sprawdź szczegóły.

Ugoda zawsze lepsza niż wyrok

Wydanie wyroku w sprawie zainicjowanej przez pracownika lub pracodawcę wieńczy  zwykle postępowanie sądowe, ale wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem zakończenia konfliktu. Zwykle znacznie korzystniejsze będzie zawarcie ugody. Oszczędza ona czas,  koszty i nerwy – tak pracowników, jak pracodawców.

Strategia Demograficzna 2040 – jak wpłynie na obowiązki pracodawców

Zaprezentowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Strategia Demograficzna 2040 w dość istotny sposób może zmienić przepisy Kodeksu pracy i tym samym wpłynąć na obowiązki pracodawców. Następujący zatrudnieni: kobiety w ciąży, mężowie kobiet w ciąży i rodzice dziecka w wieku do 4 lat mają zyskać wiele przywilejów, m.in. elastyczny lub zmniejszony czas pracy oraz ochronę stabilności zatrudnienia. Sprawdź, na jakie jeszcze zmiany muszą przygotować się pracodawcy.

Stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę – o ile wzrosną w 2022 roku

Rada Ministrów przyjęła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2022 roku. Zobacz, jak zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 roku.

PESEL dla cudzoziemców do celów do PIT – zmiana przepisów

1 czerwca 2021 r. weszła w życie zmiana ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie definicji podatników, których identyfikatorem podatkowym jest PESEL. Dzięki temu płatnicy będą mogli wywiązywać się z obowiązku wskazywania identyfikatora podatkowego pracowników-cudzoziemców, którzy mogą do celów podatkowych ubiegać się o nadanie numeru PESEL.

Od 1 lipca 2021 r. nie obowiązuje już formularz RDU

Chodzi o uproszczony formularz o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie zadłużenia z tytułu składek na raty. Przedsiębiorcy, którzy mają problem z opłatą składek na ubezpieczenia społeczne, mogą za pośrednictwem platformy PUE ZUS składać wnioski, które obowiązywały jeszcze przed pandemią – RSO i RSR.

Jak odróżnić stosunek pracy od innych form zatrudniania

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 22 września 2020 r. (I PK 126/19).