Umowy zlecenia nie znikną, ale zostaną w pełni oskładkowane

Zgodnie z zapowiedziami w ramach programu Polski Ład od 1 stycznia 2022 r. wszystkie umowy zlecenia mają stać się obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że likwidacji ulegnie zbieg tytułów w przypadku wykonywania kilku umów zlecenia w tym samym czasie. Nie zostało doprecyzowane, w jaki sposób zostaną oskładkowane umowy zlecenia, jednak należy mieć na uwadze związany z tym wzrost kosztów pracy. A co z umowami o dzieło?

Nie każdy wyrok karny wiąże sąd cywilny/pracy

Postępowania toczące się przed sądem pracy często krzyżują się z procesem karnym. Jest tak najczęściej wtedy, gdy pracownik popełni przestępstwo i pracodawca niezależnie od zawiadomienia prokuratury kieruje do sądu sprawę o odszkodowanie.

Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 10 września 2020 r. (sygn. akt: III PK 43/19) 

Jakich zapisów nie można wprowadzić do umowy o podnoszenie kwalifikacji przez pracownika

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 10 września 2020 r. (sygn. akt: III PK 39/19)

Elastyczna praca dla rodziców – co przyniesie Polski Ład

W ramach Polskiego Ładu rząd zapowiedział daleko idące udogodnienia dla pracowników-rodziców co do formy miejsca i czasu świadczenia pracy. Czy pracodawcy mają się czego obawiać? Czy po wejściu w życie zmian w przepisach pracownik-rodzic będzie dyktował pracodawcy warunki wykonywania pracy? Prześledźmy proponowane rozwiązania elastycznego wykonywania pracy przez pracowników będących rodzicami.

Czy pracodawca może zastąpić likwidowane stanowisko pracy innym

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 10 września 2020 r. (sygn. akt: III PK 34/19) 

Wczasy pod gruszą i świadczenie urlopowe – kiedy będą oskładkowane (8 przykładów)

Sezon urlopowy to tradycyjnie czas wypłaty tzw. wczasów pod gruszą. Wiemy, że zasadniczo świadczenia socjalne przyznawane pracownikom z tytułu urlopu wypoczynkowego są zwolnione ze składek ZUS. Mogą jednak wystąpić sytuacje, w których składki powinny być naliczone – od części, a nawet całości otrzymanych dopłat lub świadczeń. Są też wątpliwości co do oskładkowania w przypadku np. wyjazdu na urlop służbowym samochodem. Zapoznaj się z 8 przykładami i sprawdź, na co uważać.

Sezon urlopowy: 9 problemów z czasem pracy (przykłady i grafiki)

W wakacje urlopy pracowników często dezorganizują pracę. Jak tego uniknąć? Zdarzają się przypadki, gdy trzeba zmienić rozkład czasu pracy lub przesunąć urlop. Jakie mogą być tu problemy i jak je rozwiązać? Przydatne mogą okazać się poniższe przykłady i grafiki czasu pracy. Sprawdź.

Praca zdalna częścią Polskiego Ładu – poznaj 16 rozwiązań, które mają znaleźć się w Kodeksie pracy

19 maja 2021 r. przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii projekt zmian w Kodeksie pracy dotyczący pracy zdalnej skierowany został do konsultacji społecznych i międzyresortowych. Przyjęcie projektu przez rząd zapowiedziano na III kwartał 2021 roku. Całkowite lub hybrydowe wykonywanie pracy zdalnej, zasady jej wykonywania oraz nowość jaką jest okazjonalna praca zdalna. Takie m.in. założenia wprowadza najnowszy projekt dotyczący pracy zdalnej. Nowe przepisy mają stać się jednym z elementów Polskiego Ładu.