Pijanego pracownika można zwolnić, nawet gdy pracował zdalnie

Okres pandemii nie zmniejszył problemów pracodawców z etatowcami pracującymi pod wpływem alkoholu. Do istniejących wcześniej, dotyczących legalności prewencyjnego badania trzeźwości pracowników, dołożył kolejne – związane ze stwierdzeniem wykonywania pracy po spożyciu alkoholu przez osoby, którym zlecono pracę zdalną.

Prawo pracownika do bycia offline – nowy przepis?

W ocenie unijnych projektodawców dotychczasowe regulacje dotyczące czasu pracy nie gwarantują pracownikom równowagi pomiędzy pracą a życiem zawodowym wraz z rozwojem nowych technologii komunikacji. Okres pandemii COVID-19 pokazał jeszcze większą skalę tego problemu.

Koronawirus w trzeciej grupie zagrożeń biologicznych – co to oznacza dla pracodawców

SARS-COV-2 został zakwalifikowany do trzeciej grupy zagrożeń w 4-stopniowej skali ryzyka (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 11 grudnia 2020 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia). Co w praktyce oznacza to dla pracodawców?

Kim dla firm będą tzw. sygnaliści – na co powinni przygotować się pracodawcy

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 października 2019 r. (2019/1937) w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii ma być implementowana do polskiego porządku prawnego dopiero w grudniu 2021 roku. Jednak już teraz pracodawcy powinni zacząć przygotowania do wdrożenia przepisów, które za rok staną się obowiązującym prawem.

Kiedy skierować pracownika na zawieszone badania okresowe – stanowisko ministerstwa

Przepisy tarczy antykryzysowej zawiesiły na czas epidemii obowiązki związane z wykonaniem pracowniczych badań okresowych. Orzeczenia lekarskie wydane w ramach profilaktycznych badań lekarskich, których ważność upłynęła po 7 marca 2020 r., zachowują ważność do upływu 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Natomiast po odwołaniu tych stanów, pracodawca i pracownik mają obowiązek niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków i wykonać je w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania danego stanu.

Czy trzeba ponowić badania okresowe wykonane w okresie epidemii – stanowisko ministerstwa

W praktyce pojawiły się wątpliwości, jak długo zachowują ważność badania okresowe, które – pomimo zawieszenia obowiązku ich wykonywania – zostały jednak przeprowadzone w tym okresie i czy nie powinny zostać powtórzone po zakończeniu epidemii. Odpowiedzi na to pytanie udzielił resort pracy.

Czy obniżenie wymiaru czasu pracy skraca urlop wychowawczy – stanowisko ministerstwa

Zmniejszenie wymiaru czasu pracy przez pracownika opiekującego się dzieckiem nieraz rodzi wątpliwości, czy skorzystanie przez pracownika z tej możliwości wpływa na wymiar przysługującego mu urlopu wychowawczego. Sprawdźmy, jakie stanowisko w tym zakresie zajmuje resort pracy.

Bez maseczek w pracy: czy to dobre rozwiązanie dla pracodawców?

Przypominamy, że od grudnia obowiązuje następująca zasada: w pomieszczeniach zakładu pracy, w których przebywa więcej niż 1 osoba, zasadniczo należy zakrywać usta i nos, ale pracodawca może odstąpić od tego obowiązku. Czy jednak odstąpienie od tego wymogu jest faktycznie bezpieczne dla pracodawcy? Sprawdźmy.