Za ustalenie płac w sposób dyskryminujący firma może zapłacić odszkodowanie

Powszechne jest przekonanie, że szef firmy ma nieograniczoną swobodę w kształtowaniu siatki płac podległych pracowników, podobnie jak to, że w zasadzie tylko przepisy o wynagrodzeniu minimalnym wyznaczają dolną granicę pensji. Nie każdy pracodawca natomiast wie, że pracownicy traktowani pod względem płacowym gorzej niż inni mogą zarzucić firmie dyskryminację płacową. Jeśli sprawa trafi na wokandę sądową i twierdzenia pracownika się potwierdzą, trzeba będzie zapłacić odszkodowanie.

Od 5 grudnia 2020 r. pracownik może wykonywać pracę zdalną podczas izolacji

Osoby przebywające w izolacji domowej z powodu zakażenia koronawirusem mogą już pracować zdalnie i otrzymywać za pracę zdalną wynagrodzenie w pełnej wysokości. Umożliwiła im to nowelizacja tzw. specustawy o COVD-19. Sprawdź szczegóły.

Od 1 grudnia 2020 r. obowiązują kolejne ułatwienia przy zatrudnianiu cudzoziemców

Obowiązująca od początków grudnia nowelizacja przepisów o cudzoziemcach wprowadziła kolejne ułatwienia w zatrudnianiu osób przybywających do Polski z zagranicy. Sprawdź, kogo objęły najnowsze zmiany.

Kiedy pracodawca musi otrzymać od pracownika oświadczenie o kwarantannie lub izolacji – 3 przypadki

Osoby, które są ubezpieczone, a przebywają na kwarantannie lub w izolacji (także domowej), mają prawo do świadczeń chorobowych. Zasadniczo, żeby otrzymać świadczenie, nie ma potrzeby składania oświadczenia. Jednak od tej zasady są wyjątki. Sprawdź, jakie.

Deklaracja rezygnacji z oszczędzania w PPK złożona przez wszystkich zatrudnionych – czy nadal trzeba tworzyć PPK

W pierwszej połowie 2021 roku dwie ostatnie grupy pracodawców będą tworzyły PPK. W pierwszej kolejności utworzą je pracodawcy sektora publicznego – do 26 marca 2021 r. muszą zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, natomiast najmniejsze podmioty, a także wszystkie inne które nie utworzyły planu kapitałowego w 2019 roku albo 2020 roku, będą musiały utworzyć PPK do 23 kwietnia 2021 r., tj. zawrzeć umowę o zarządzanie PPK. Wielu pracodawców zadaje sobie pytanie, jak mają postępować w sytuacji, gdy wszystkie osoby zatrudnione złożą przed dniem zawarcia umowy o zarządzanie PPK deklaracje rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK – czy muszą w takiej sytuacji w ogóle utworzyć PPK?

Co będzie kontrolować PIP w nowym roku – zapoznaj się z planem kontroli PIP na 2021 rok

Kto w nowym roku może spodziewać się wizyty inspektorów PIP i jakie kwestie będą objęte kontrolą? Co sprawdzi PIP w zakresie kontroli rozwiązań przewidzianych w tarczy antykryzysowej? Jaki zakres kontroli obejmie zagadnienia związane z bhp? U których pracodawców inspekcja szczególnie przyjrzy się legalności zatrudnienia?