WYDANIE ONLINE

Dwukrotna praca w danej dobie oznacza nadgodziny – ale nie w ruchomym czasie pracy
Pracownik może wnioskować o wyjście prywatne z pracy, np. na 2 godziny, i jego odpracowanie w kolejnym dniu. W takim przypadku czas odpracowywania nie będzie stanowił pracy nadliczbowej. To tylko jedna z kilku kwestii, o których musi pamiętać pracodawca rozliczający godziny nadliczbowe po zmianach z sierpnia 2013 roku.

czytaj więcej »

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych będzie utrzymany na tej samej wysokości co w 2013 roku.

czytaj więcej »

Sejm przyspieszył prace nad tzw. drugą ustawą antykryzysową. Ustawa jest już po drugim czytaniu. Posłowie wyszli na przeciw postulatom pracodawców, którzy podkreślają, że jesień to ostatni dzwonek na uchwalenie nowych regulacji. Wtedy bowiem wzrasta bezrobocie. Tymczasem opieszałość w procedowaniu projektu drugiej ustawy antykryzysowej może spowodować, że regulacja, która ma pomóc w utrzymaniu poziomu zatrudnienia, okaże się spóźniona.

czytaj więcej »

Niezależnie od tego, który dzień wskazano jako termin wypłaty wynagrodzenia, wynagrodzenie pracownika odchodzącego z pracy trzeba wypłacić już w dniu rozwiązania umowy. Nie dotyczy to jednak tych składników wynagrodzenia, które są rozliczane dopiero po zamknięciu pewnego okresu – np. premii kwartalnych.

czytaj więcej »

Pracownik może wnioskować o wyjście prywatne z pracy, np. na 2 godziny, i jego odpracowanie w kolejnym dniu. W takim przypadku czas odpracowywania nie będzie stanowił pracy nadliczbowej. To tylko jedna z kilku kwestii, o których musi pamiętać pracodawca rozliczający godziny nadliczbowe po zmianach z sierpnia 2013 roku.

czytaj więcej »

Aby stosować wydłużone do 12 miesięcy okresy rozliczeniowe albo tzw. ruchomy czas pracy, trzeba mieć zgodę związków, a w razie ich braku – przedstawiciela załogi. Tego ostatniego można wyłonić w trybie dowolnym, byle demokratycznie. Oznacza to, że wszyscy pracownicy powinni mieć zapewniony faktyczny wpływ na to, kto zostanie przedstawicielem.

czytaj więcej »

Pracodawca tylko w ściśle określonych sytuacjach może rozstać się z osobami przebywającymi na urlopie macierzyńskim. Szczególna ochrona zatrudnienia tych osób wynika z art. 177 Kodeksu pracy. Jedna z ostatnich nowelizacji Kodeksu pracy rozszerzyła tę ochronę również na osoby przebywające na dodatkowym urlopie macierzyńskim oraz na urlopie rodzicielskim. Ustawodawca nie dokonał jednak odpowiedniej nowelizacji przepisów ustawy o zwolnieniach grupowych, pozbawiając tym samym ochrony osoby przebywające na dodatkowym urlopie macierzyńskim oraz na urlopie rodzicielskim w przypadku rozwiązywania z nimi stosunków pracy z przyczyn ich niedotyczących.

czytaj więcej »

Pracodawca, który chce zainicjować sprawę przed sądem pracy, musi przede wszystkim wiedzieć do jakiego sądu złożyć pozew. Ta wiedza przydaje się także wtedy, gdy sam będzie pozwanym. Pozwala ona bowiem ocenić czy sąd, do którego trafiła sprawa, jest właściwy, i ewentualnie doprowadzić do przekazania w odpowiednim momencie sprawy odpowiedniemu sądowi, który może znajdować się bliżej jego siedziby lub miejsca zamieszkania.

czytaj więcej »

Pracownik, który planuje urlop wychowawczy i zamierza złożyć pracodawcy wniosek w tej sprawie, musi dołączyć do niego dokumenty pozwalające na ustalenie, czy z urlopu korzystał już drugi rodzic lub opiekun dziecka.

czytaj więcej »

Osoby niepełnosprawne wykonujące działalność gospodarczą, które nie opłacą składek na ubezpieczenia społeczne w terminie lub opłacą je w części, nie otrzymają zwrotu ze środków funduszu.

czytaj więcej »

Płatnicy składek będą musieli uwzględnić modyfikacje wprowadzone w dokumentacji przekazywanej do ZUS. Od 1 listopada bowiem zmianie ulegną niektóre formularze oraz kody tytułu ubezpieczenia i świadczenia/przerwy. Z dotychczasowych wzorów dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych można jednak korzystać jeszcze do końca roku.

czytaj więcej »

Istotą mobbingu jest długotrwała przemoc psychiczna mająca na celu poniżenie pracownika i doprowadzająca najczęściej do rozwiązania stosunku pracy. Zamiennie z określeniem mobbing używane są pojęcia „prześladowanie”, „dręczenie” i „terror psychiczny”. W szerszym znaczeniu mówi się o wrogim środowisku pracy. Obowiązek przeciwdziałania temu zjawisku spoczywa na pracodawcy. Odpowiada on zarówno za czynne znęcanie się nad pracownikami, jak i za niewywiązanie się z obowiązku przeciwdziałania występowaniu zachowań mobbingowych innych osób. 

czytaj więcej »

Po zmianach z 2013 roku pracownik może domagać się zmniejszenia jego wymiaru czasu pracy aż do ukończenia przez dziecko 5 lat. Za to jeden rodzic może żądać najwyżej 35 (a nie jak dotąd – 36) miesięcy takiego obniżenia.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy umowa na czas określony na wykonywanie robót publicznych wlicza się do limitu 2 umów na czas określony? Czy umowę na czas określony można podpisać pod koniec obowiązywania poprzedniej umowy na czas określony, w trakcie przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik dostarczył nam zaświadczenie lekarskie z badań okresowych, stwierdzające niezdolność do pracy. Ponieważ nie możemy zaproponować mu innego stanowiska, zmuszeni jesteśmy wypowiedzieć umowę o pracę. Pracownika obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Z powodu niezdolności do pracy w okresie wypowiedzenia nie możemy dopuścić pracownika do pracy. Czy w takim przypadku pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia przez okres wypowiedzenia, mimo że przyczyna niemożności świadczenia pracy leży po stronie pracownika?

czytaj więcej »

Pytanie: Gminny ośrodek pomocy społecznej zatrudniał pracownika od 1 kwietnia do 31 maja 2011 r. na okres próbny, a potem na czas określony od 1 czerwca 2011 r. do 30 listopada 2011 r. Następnie po rocznej przerwie zawarł kolejną umowę na czas określony – od kwietnia 2012 do 31 grudnia 2013 r. Jeżeli pracodawca zatrudni pracownika ponownie od 1 stycznia 2014 r., czy może to być ponowne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas określony?

czytaj więcej »

Pytanie: Spółdzielnia zatrudniała w ramach umowy o pracę prezesa zarządu. W związku z ubieganiem się o emeryturę pomostową rozwiązano z nim umowę o pracę z chwilą ukończenia 55. roku życia. Jednak po rozwiązaniu umowy nadal pełni funkcję prezesa zarządu na podstawie uchwały walnego zgromadzenia. Ma z tego tytułu wypłacane wynagrodzenie w wysokości dodatku funkcyjnego. Czy od tego wynagrodzenia należy naliczyć składki ZUS?

czytaj więcej »

Pytanie: W zakładzie pracy pracownicy potwierdzają obecność w dwojaki sposób. Pierwsza grupa w miejscu pracy ma zamontowane rejestratory czasu pracy. Pracownik kadr wprowadza jedynie nieobecności pracownika, tj. urlopy, zwolnienia itd. Druga grupa potwierdza swoją obecność, wpisując godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy na liście obecności (na której wpisuje się też nieobecności). Czy prowadząc takie rozliczenie, trzeba dodatkowo prowadzić miesięczną ewidencję czasu pracy na odrębnych drukach? Czy też raporty czasu pracy i listy obecności wystarczą?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności dostarczył 1 października 2013 r. zaświadczenie od lekarza o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy, tj. 7 godz. Czy ta zmiana zmusza do przeliczenia jego urlopu wypoczynkowego? Dodam, że pracownikowi zostały 3 dni urlopu zaległego za 2012 r. – kiedy pracował 8 godz. Jaki wymiar godzinowy należy się wówczas pracownikowi, jeżeli ma prawo w sumie do 39 dni urlopu (26 dni podstawowego i 10 dni dodatkowego przysługującego niepełnosprawnym oraz 3 dni zaległego)?

czytaj więcej »

Pytanie: Zamierzamy zawrzeć umowę zlecenia z własnym pracownikiem na wykonanie określonego zadania, z którym wiązać się będzie konieczność odbycia podróży. Ta będzie trwała 10 godzin, w tym 8 godzin przypadać będzie w czasie pracy pracownika. Czy pracodawca może wystawić polecenie wyjazdu służbowego, tzn. delegację na dojazd do miejsca wykonywania zlecenia? Jak w takim przypadku rozliczyć czas pracy pracownika w podróży? Zaznaczam, że wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia jest wyższe niż wynagrodzenie, które wynikałoby z zapłaty za nadgodziny.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik ma umowę o na czas nieokreślony. Chcemy go przenieść na 12 miesięcy na tymczasowe stanowisko (z innym wynagrodzeniem), które po tym czasie zostanie zlikwidowane. Czy możemy sporządzić tylko jeden aneks do umowy, który zakłada zmianę stanowiska i powrót do starych warunków po tych 12 miesiącach? Czy też po tym okresie jednak wymagany będzie kolejny aneks?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica została zatrudniona w szkole na stanowisku administracyjnym. Zanim to nastąpiło, pobierała stypendium stażowe przez kilka miesięcy. W czasie jego pobierania upłynęło jej 30 lat pracy. Czy okres tego stypendium wlicza się jej do stażu niezbędnego do otrzymania nagrody jubileuszowej? Po wliczeniu tego okresu pracownica od razu po zatrudnieniu w szkole miałaby 30 lat i 4 miesiące stażu. Czy wobec tego w szkole należy jej wypłacić nagrodę za 30 lat pracy już teraz, czy też dopiero w przyszłości otrzyma nagrodę za 35 lat pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim od 14 września do 3 października 2013 r. Następne wystawione jest na okres od 6 października. Czy należy ustalić od nowa podstawę wymiaru zasiłku?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy kwota premii prowizyjnej, należna za okres, kiedy pracownik pracował, ale wypłacona w okresie jego zwolnienia lekarskiego, powinna stanowić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe?

czytaj więcej »

Pytanie: Osoba zatrudniona w ramach całego etatu przebywała na urlopie wychowawczym. Złożyła jednak wniosek o jego przerwanie i podjęcie pracy na 7/8 etatu. Czy wobec tego pracodawca (zatrudniający powyżej 20 osób), przez 36 miesięcy, nie płaci składek na Fundusz Pracy za ww. pracownicę? Czy wartość naszej korzyści w postaci niezapłaconej miesięcznej składki na FP powinniśmy przekazywać co miesiąc tej pracownicy, czy jest to tylko bonus dla firmy, którego nie należy nigdzie wpłacać?

czytaj więcej »

Pytanie: Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wspomina o tym, że prawo do świadczeń z ZFŚS mają także emeryci – byli pracownicy zakładu. Czy można wprowadzić w regulaminie funduszu zapis, który wykluczałby tę grupę osób z możliwości otrzymania świadczeń socjalnych lub przynajmniej z możliwości otrzymywania prezentów świątecznych?

czytaj więcej »

Pytanie: Paragraf 112 rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy nakazuje zapewnić pracownikom wodę lub inne napoje. Czy zamiast ich dostarczania pracodawca może wypłacać pracownikom ekwiwalent za napoje, np. za herbatę?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony przebywała 9 dni na zwolnieniu lekarskim w styczniu 2013 roku w związku z chorobą w ciąży. Następnie od 25 kwietnia do 18 maja 2013 r. miała kolejne zwolnienie lekarskie (24 dni). Od 19 maja 2013 r. przebywa na urlopie macierzyńskim, a po nim na dodatkowym urlopie macierzyńskim i następnie będzie także na rodzicielskim. Czy pracownicy przysługuje „trzynastka” za 2013 rok mimo nieprzepracowania 6 miesięcy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik wystąpił o udzielenie urlopu ojcowskiego na syna urodzonego w marcu 2013 roku. Jego żona jest zarejestrowana w KRUS i nie posiada ubezpieczenia z innego tytułu. Czy w tej sytuacji pracownikowi przysługuje prawo do urlopu ojcowskiego?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica przebywając na urlopie rodzicielskim poinformowała, że otrzymała zwolnienie lekarskie. Czy zwolnienie to przerywa urlop rodzicielski i przesuwa go na późniejszy termin?

czytaj więcej »

Pytanie: Okręgowa izba pielęgniarska wystąpiła do nas z wnioskiem o podanie następujących danych osobowych pielęgniarek zatrudnionych w szpitalu w celu aktualizacji swojego rejestru pielęgniarek: nazwisko i imię, data urodzenia, adres, prawo wykonywania zawodu. Czy takie dane możemy przekazać izbom?

czytaj więcej »