165

Zaprzestając opłacania składki na FP, trzeba złożyć dokumenty rozliczeniowe

Po osiągnięciu 55 lat (w przypadku kobiet) lub 60 lat (w odniesieniu do mężczyzn) przedsiębiorcy przysługuje zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy. W takim przypadku osoba prowadząca pozarolniczą działalność za pierwszy miesiąc, w którym rozpoczęła korzystanie ze zwolnienia, powinna złożyć w ZUS dokumenty rozliczeniowe.

SN: Nie można wykorzystywać przywilejów

Szczególnie korzystny sposób przeliczania okresów składkowych z tytułu pracy na kolei nie może być stosowany do innych celów, jak tylko ustalaniu prawa do emerytury kolejowej. W szczególności zaś nie może służyć do korzystniejszego ustalania kapitału początkowego.

164

Zlikwidowane stanowisko można przywrócić, byle nie za szybko

Pytanie: W związku z kryzysem w marcu zlikwidowaliśmy stanowisko dozorcy. Czy można przywrócić to stanowisko i po jakim czasie? Chodzi o to, by nikt nie zarzucił nam, że likwidacja stanowiska była pozorna.

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje w razie choroby babci-opiekunki 

Pytanie: Pracownica samotnie wychowuje córkę i mieszka ze swoją matką, która w czasie jej nieobecności opiekuje się dzieckiem. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko, jeżeli matka pracownicy trafiła do szpitala?

162

Szef dowie się, która część wychowawczego będzie wykorzystana

Informacja na temat wykorzystanego już urlopu wychowawczego będzie musiała znaleźć się we wniosku o udzielenie takiego wolnego na nowych zasadach. Wynika tak z z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego.

Zwolnienie doszło po rozwiązaniu umowy – trzeba zwrócić składki

Pytanie: Rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownikiem 31 sierpnia 2013 r. Wypłata wynagrodzenia za sierpień  nastąpiła w dniu 26 sierpnia. Jednak potem pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na dni 28-31 sierpnia, w wyniku czego powstała nadpłata wynagrodzenia i składek pracownika przekazanych do ZUS. Jak postąpić w takiej sytuacji?

160

Zawyżone świadczenie trzeba oskładkować

Pytanie: Nie tworzymy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zatrudniamy kilku pracowników niepełnosprawnych. W jakiej wysokości należą im się świadczenia urlopowe, by korzystały ze zwolnienia ze składek na ZUS? Czy w wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych powiększonego o 6,5%, czy w podstawowej wysokości?

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych sfinansuje nianię i dziennego opiekuna  

Od 13 lipca 2013 roku środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych można przeznaczać na dofinansowanie opieki nad dziećmi, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, z którą rodzice zawarli umowę uaktywniającą. To wynik nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3. Ponadto, na jej mocy, ubezpieczony ma prawo do zasiłku opiekuńczego także w razie choroby niani.

159

 Zgodę pracownika należy uzyskać niezależnie od długości pracy nocnej

Pytanie: W mojej firmie wprowadzono drugą zmianę w godzinach od 14.15 do 22.30, z 30-minutową przerwą śniadaniową. Pora nocna trwa u nas od godziny 22.00. Czy w takiej sytuacji rodzice dzieci do lat 4 powinni wyrazić swoją zgodę na prace w porze nocnej?

 Nieustalenie limitu godzin ponadwymiarowych w umowie z niepełnoetatowcem pozbawi go prawa do dodatku

Pytanie: Zatrudniliśmy pracownika na część etatu. Zapomnieliśmy jednak wpisać w umowie limit godzin ponadwymiarowych. Jakie są konsekwencje takiego zaniedbania?

158

Zmiana siedziby oznacza zmianę umowy

Pytanie: Spółka przeniosła lokalizację siedziby w obrębie miasta. W większości umów o pracę miejscem wykonywania pracy jest ogólnie siedziba spółki, natomiast w niektórych z nich podany jest dokładny adres. Jaką formę powiadomienia pracownika należy zastosować (pismo, wypowiedzenie zmieniające)? Czy w przypadku nieprzyjęcia wypowiedzenia zmieniającego należy wypłacić odprawy? Czy określenie miejsca wykonywania pracy w siedzibie spółki i podanie jedynie miasta bez dokładnego adresu jest zgodne z przepisami?