Zgodę pracownika należy uzyskać niezależnie od długości pracy nocnej

Pytanie: W mojej firmie wprowadzono drugą zmianę w godzinach od 14.15 do 22.30, z 30-minutową przerwą śniadaniową. Pora nocna trwa u nas od godziny 22.00. Czy w takiej sytuacji rodzice dzieci do lat 4 powinni wyrazić swoją zgodę na prace w porze nocnej?

 Nieustalenie limitu godzin ponadwymiarowych w umowie z niepełnoetatowcem pozbawi go prawa do dodatku

Pytanie: Zatrudniliśmy pracownika na część etatu. Zapomnieliśmy jednak wpisać w umowie limit godzin ponadwymiarowych. Jakie są konsekwencje takiego zaniedbania?

Za rezygnację z części urlopu rodzicielskiego wyrównanie nie przysługuje

Pytanie: Pracownica urodziła dziecko 21 czerwca 2013 r. i od tego dnia korzysta z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni do 7 listopada 2013 r. Składając wniosek o urlop podstawowy, pracownica zadeklarowała jednocześnie, że chce korzystać także z urlopu dodatkowego w pełnym wymiarze (6 tygodni) oraz urlopu rodzicielskiego (26 tygodni). Czy jeśli zrezygnuje z części urlopu rodzicielskiego, będzie jej przysługiwało wyrównanie zasiłku?

Udzielenie dodatkowego, płatnego urlopu to nie wykroczenie

Pytanie: Pracownik jest zatrudniony na umowę na czas określony i wykorzystał już swój urlop, a w przedsiębiorstwie pracodawcy następuje tzw. martwy sezon i nie ma dla tego pracownika żadnego zajęcia. Praktyką jest, że udzielamy wtedy dodatkowego urlopu, np. 10 dni, i płacimy za to normalne wynagrodzenie. Czy wykroczeniem jest udzielenie pracownikowi urlopu w wymiarze wyższym niż przysługuje?

Pracownik musi dostać dopłatę do wysokości 100 % podstawy wymiaru zasiłku

Pytanie: Pracownica 23 czerwca 2013 r. urodziła jedno dziecko, a 30 czerwca 2013 r. zadeklarowała, że będzie korzystała z 52 tygodni urlopu. Wiemy, że może później zrezygnować z korzystania z urlopu. Jakie będą dla nas wtedy konsekwencje?