Podjęcie pracy w innej firmie w trakcie urlopu wypoczynkowego może być ryzykowne

Pytanie: Czy będąc na urlopie wypoczynkowym w jednej firmie można pojąć pracę na cały etat u innego pracodawcy?

Odpracowywanie przez niepełnoetatowca prywatnych wyjść z pracy w soboty może oznaczać nadgodziny

Pytanie: Pracownik był zatrudniony na ½ etatu, odnotowywał godziny swojej pracy na liście obecności. W trakcie godzin swojej pracy wychodził do lekarza lub załatwiać inne sprawy, odbywało się to za ustną zgodą pracodawcy. Godziny te pracownik odpracowywał w innym terminie, głównie w soboty, co nie było odnotowane na liście obecności. Po otrzymaniu wypowiedzenia pracownik oskarża pracodawcę o niezapłacone nadgodziny, które rzekomo przepracował. Naszym zdaniem nie były to nadgodziny, lecz odpracowywanie godzin nieobecności co niebyło nigdzie w dokumentacji odnotowywane. Czy ten pracownik ma szansę wygrania procesu o nadgodziny?

Niepełnoetatowiec może odpoczywać dłużej

Pytanie: Jedna z pracownic zmieniła etat na 35 godzin tygodniowo, po 7 godzin dziennie (7/8 etatu), przysługuje jej 20 dni urlopu. Jeżeli udzielę jej urlopu w proporcji do części zatrudnienia okazuje się, że skorzysta ona z więcej niż 20 dni urlopu. Czy taka sytuacja jest dopuszczalna?

Nawet kilkugodzinna nieobecność pracownika w pracy nie wyklucza powstania nadgodzin w tym dniu

Pytanie: Pracownik ma sprawę w sądzie – czy zaznaczamy jego nieobecność jako „nieobecność usprawiedliwiona”? Jeśli pracownik po rozprawie wrócił do pracy na kilka godzin, to liczone jest to jako nadgodziny?

Wyższe wymagania dla pracowników służb bhp od 1 lipca 2013 r.

30 czerwca 2013 r. zakończył się okres przejściowy, zgodnie z którym funkcje w służbach bhp mogły pełnić osoby, nieposiadające kwalifikacji wymaganych zmienionymi przepisami. Po tej dacie pracownicy służb bhp oraz osoby spoza zakładu pełniące zadania służb bhp muszą spełniać pełne wymagania kwalifikacyjne.

Wyznaczenie przez pracodawcę dnia wolnego rekompensuje dodatkową pracę pracownika

Pytanie: Pracownica pracowała w sobotę i niedzielę. W związku z tym w następnym tygodniu dostała dzień wolny w środę i czwartek. Niestety, we wtorek zachorował jej 4-letni synek i musiała pójść na zwolnienie lekarskie w celu opieki nad dzieckiem. Czy w związku, że przebywa na zwolnieniu lekarskim dni, które miała mieć wolne, przepadają? A może zakład pracy powinien oddać je w innym terminie?

Wypłaty odprawy nie mogą domagać się pracownicy zwalniani w małych firmach. 

Pracownik powinien  otrzymać odprawę w dniu rozwiązania  stosunku pracy. Również wtedy gdy z woli stron dochodzi do skrócenia okresu  wypowiedzenia. W takiej sytuacji roszczenie  o odprawę powstaje bowiem w dacie, którą jako dzień rozwiązania stosunku pracy na mocy czynności prawnej skracającej okres wypowiedzenia, a nie w chwili , w której  ustawowo miał się kończyć jego bieg. Jeśli pracodawca spóźni się z wypłatą pracownikowi przysługiwać będą odsetki ustawowe.

Wizyta inspektora pracy  w firmie   może  wynikać ze skargi  pracownika  

Nie każda kontrola PIP musi kończyć się mandatem. Mimo stwierdzonych nieprawidłowości inspektor pracy może  bowiem odstąpić od stosowania określonych środków prawnych wobec kontrolowanego pracodawcy jeśli rozpoczyna on  działalność i nie doszło do bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pracowników lub innych osób wykonujących pracę a wykroczenie nie zostało popełnione z winy umyślnej.