Zmiana siedziby oznacza zmianę umowy

Pytanie: Spółka przeniosła lokalizację siedziby w obrębie miasta. W większości umów o pracę miejscem wykonywania pracy jest ogólnie siedziba spółki, natomiast w niektórych z nich podany jest dokładny adres. Jaką formę powiadomienia pracownika należy zastosować (pismo, wypowiedzenie zmieniające)? Czy w przypadku nieprzyjęcia wypowiedzenia zmieniającego należy wypłacić odprawy? Czy określenie miejsca wykonywania pracy w siedzibie spółki i podanie jedynie miasta bez dokładnego adresu jest zgodne z przepisami?

Zadaniowców też można zobowiązać do pozostawania w kontakcie z pracodawcą

Pytanie: Czy pracownikom w systemie zadaniowym można wskazać kilka godzin w ciągu dnia, w których muszą być dostępni przed komputerem lub pod telefonem?

Za nierozliczenie się z powierzonego mienia nie można zastosować dyscyplinarki

Pytanie: Jak zobowiązać pracownika do rozliczenia się z firmą przed odejściem? Czy można to zrobić pod groźbą zapisanej w procedurze odejścia pracownika informacji, że jeżeli nie rozliczy się z powierzonego mienia to pracodawca zmieni tryb rozwiązania umowy o pracę na zwolnienie dyscyplinarne?

TK: Normy czasu pracy sędziów zgodne z konstytucją

Obowiązujące przepisy, w których brakuje określenia maksymalnych norm czasu pracy sędziów sądów powszechnych, nie naruszają norm konstytucyjnych – uznał Trybunał Konstytucyjny w wydanym 7 maja 2013 r. orzeczeniu (sygn. akt: SK 11/11).

Ryczałt za używanie samochodu do celów służbowych zwalnia z wypłaty kilometrówki

Pytanie: Pracownik otrzymuje co miesiąc ryczałt za używanie prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych. Pracownik wyjątkowo w tym miesiącu przyniósł ewidencję przebiegu pojazdu ponieważ stwierdził, że wyjechał swoim autem dużo więcej kilometrów niż wynika to z ryczałtu. Pytanie: czy można płacić dodatkowo za przejechane kilometry jeśli jest ustalony ryczałt. Jeśli nie jak powinnam postąpić? Dodatkowa kwota (tzw. kilometrówka) podobnie jak ryczałt nie została oskładkowana.

Równoważenie odpoczynku powinno nastąpić w tym samym okresie rozliczeniowym

Mandat ze strony inspektora PIP sięgający 2.000 zł lub wyższy jeżeli sprawa trafi do sądu czy pozew pracownika o odszkodowanie – to sankcje jakie grożą pracodawcy za łamanie przepisów o równoważeniu odpoczynku dobowego i tygodniowego. 

Rekompensata za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez PIT

Odszkodowanie dla pracownika zasądzone przez sąd pracy na podstawie przepisów Kodeksu pracy za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę jest zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych. Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 22 marca 2013 r. (nr ITPB2/415-1169/12/RS).