Nie tylko radca prawny zastąpi pracodawcę przed sądem

Niezależnie od formy organizacyjnej, w jakiej dany pracodawca prowadzi działalność, przed sądem może działać samodzielnie albo – co jest zwykle bardziej użyteczne – przez pełnomocnika. Nie wszyscy pracodawcy wiedzą, że pełnomocnikiem nie musi być radca prawny lub adwokat. Co więcej, w pewnych sytuacjach mogą  domagać się ustanowienia fachowego pełnomocnika z urzędu.

Wraz z przejęciem zakładu przechodzi część środków ZFŚS

Pytanie: Spółka, która posiada oddział, postanowiła dokonać podziału. Z oddziału powstanie nowa spółka, do której część dotychczasowych pracowników przejdzie na zasadzie przejęcia. Czy w związku z tym należy przekazać część środków zgromadzonych na koncie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dla nowo powstałej spółki?

W razie braku wyraźnych regulacji zakładowych obowiązuje podstawowy system czasu pracy

Pytanie: Zgodnie z regulaminem pracy pracownicy administracyjni zatrudnieni są w jednozmianowym systemie pracy od 8.00 do 16.00, kierowcy zaś pracują wg grafiku służb transportu w zakładzie (bez wskazania konkretnych godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy). Czy na podstawie takiego zapisu dotyczącego kierowców można stwierdzić, że pracują oni w systemie przerywanym i objęci są indywidualnym rozkładem czasu pracy, a pozostali pracownicy zatrudnieni są w systemie podstawowym?