Szef dowie się, która część wychowawczego będzie wykorzystana

Informacja na temat wykorzystanego już urlopu wychowawczego będzie musiała znaleźć się we wniosku o udzielenie takiego wolnego na nowych zasadach. Wynika tak z z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego.

Zwolnienie doszło po rozwiązaniu umowy – trzeba zwrócić składki

Pytanie: Rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownikiem 31 sierpnia 2013 r. Wypłata wynagrodzenia za sierpień  nastąpiła w dniu 26 sierpnia. Jednak potem pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na dni 28-31 sierpnia, w wyniku czego powstała nadpłata wynagrodzenia i składek pracownika przekazanych do ZUS. Jak postąpić w takiej sytuacji?

Zasiłek chorobowy dla nowego pracodawcy nie będzie już obniżany

Przedsiębiorca, który zachoruje tuż po założeniu firmy, a który poprzednio podlegał ubezpieczeniu chorobowemu z innego tytułu, nie będzie się musiał obawiać, że podstawa zasiłku zostanie proporcjonalnie zmniejszona do faktycznie przepracowanych dni tego miesiąca.

Zakres obowiązków nie musi ograniczać pracodawcy

Pytanie: Czy pracodawca musi wręczać pracownikom pisemne zakresy obowiązków. A jeśli tak, to czy może polecać im zadania, które są nieuwzględnione w zakresie obowiązków?

Za nadgodziny dobowe zawsze płaci się razem z pensją miesięczną

Pytanie: Obowiązuje u nas 3-miesięczny okres rozliczeniowy (m.in. lipiec-wrzesień). Godziny nadliczbowe wystąpiły pod koniec lipca 2013 r. i zostały rozliczone do końca września 2013 r. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

Wartość świadczeń z ZFŚS może przekraczać wysokość odpisu

Pytanie: Czy do sumy świadczeń z ZFŚS przypadających na pracownika należy zaliczyć świadczenie z tytułu dofinansowań do wczasów dziecka, zwrot za kolonie dziecka, paczki na dziecko? Czy pracownik w roku może uzyskać sumę świadczeń wyższą niż przypadający na niego odpis? Jeżeli pracownik uzyskał świadczenie przekraczające odpis, to czy różnicę należy oskładkować?

W delegację można jechać użyczonym samochodem

Pytanie: Pracownik otrzymał polecenie udania się w delegację do innej miejscowości. Chciałby podróżować prywatnym samochodem, z tym, że stanowi on własność innej osoby. Czy może i jak wówczas wygląda kwestia rozliczeń?

Urzędnikowi państwowemu wlicza się tylko zakończone okresy zatrudnienia

Pytanie: Pracownik jest od lutego 2013 r.  zatrudniony w urzędzie państwowym. Jednak obecnie przyniósł zaświadczenie (nie świadectwo pracy), że od 2008 r. pracuje też w innym miejscu pracy. Czy w urzędzie (który jest jego podstawowym miejscu pracy) zaliczać mu okres zatrudnienia w dodatkowym miejscu pracy do dodatku stażowego (oczywiście tylko w części niepokrywającej się z obecnym zatrudnieniem)?