Zlikwidowane stanowisko można przywrócić, byle nie za szybko

Pytanie: W związku z kryzysem w marcu zlikwidowaliśmy stanowisko dozorcy. Czy można przywrócić to stanowisko i po jakim czasie? Chodzi o to, by nikt nie zarzucił nam, że likwidacja stanowiska była pozorna.

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje w razie choroby babci-opiekunki 

Pytanie: Pracownica samotnie wychowuje córkę i mieszka ze swoją matką, która w czasie jej nieobecności opiekuje się dzieckiem. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko, jeżeli matka pracownicy trafiła do szpitala?

Za nieusprawiedliwioną nieobecność – dyscyplinarka, ale nie od razu

Pytanie: Pracownik od czterech dni nie pojawia się w pracy i nie poinformował o przyczynie nieobecności. W regulaminie pracy wyraźnie jest napisane, że na dostarczenie zwolnienia lekarskiego pracownik ma 3 dni od dnia jego otrzymania. Czy te nieobecności powinnam traktować jako nieusprawiedliwione i rozwiązać umowę na podstawie art. 52 Kodeksu pracy (dyscyplinarnie)? Czy też należy czekać 7 dni przewidzianych ustawowo przez Kodeks pracy?

Urlopów i delegacji dyrektorowi ZOZ może udzielać kierownik kadr 

Pytanie: Kto podpisuje delegacje i urlopy dla dyrektora SP ZOZ? Czy ma to być pracownik np. działu kadr, wyznaczony przez podmiot kontrolujący jednostkę? A jeśli tak, to czy jest obowiązek przynajmniej informowania podmiotu kontrolującego np. o delegacjach dyrektora?

Urlop wychowawczy – dla 1 rodzica maksymalnie 35 miesięcy

We wniosku o urlop wychowawczy pracownik musi wskazać, ile tego urlopu już wykorzystano na dane dziecko, a także w ilu częściach. Musi także dołączyć oświadczenie drugiego rodzica o tym, że nie będzie korzystał w tym czasie z urlopu wychowawczego. Takie zasady obowiązują od 1 października 2013 r.

Umowa o pracę – w aktach przechowuje się oryginał

Pytanie: W ilu oryginałach powinny być wystawione umowa o pracę, informacja o warunkach pracy i np. aneksy? Czy mogę mieć w aktach kopię wymienionych dokumentów?

Skarbnik nie powinien podlegać sekretarzowi gminy

Pytanie: Regulamin organizacyjny urzędu przewiduje, że w strukturze widnieją stanowiska: sekretarza, skarbnika i zastępcy burmistrza, jako pracowników podlegających burmistrzowi. Natomiast w zakresie obowiązków skarbnika gminy jest „wykonywanie poleceń i zarządzeń burmistrza, zastępcy i sekretarza gminy”. Czy taki zapis jest prawidłowy? Z regulaminu wynika, że sekretarz odpowiedzialny jest za organizację całego urzędu.

Ryczałt za nadgodziny zwalnia z obowiązku ewidencjonowania godzin pracy

Kwota ryczałtu za nadgodziny powinna odpowiadać mniej więcej przewidywanej liczbie nadgodzin. Jeśli jednak pracownik wypracuje więcej godzin nadliczbowych, niż wynika z ryczałtu, będzie mógł domagać się wynagrodzenia z dodatkiem za powstałą nadwyżkę. Pod warunkiem jednak że uda mu się udowodnić przekroczenie, co nie zawsze jest łatwe.

Premię wypłacaną mimo krótkich nieobecności wlicza się do podstawy zasiłku

Pytanie: Pracodawca wypłaca premię kwartalną w wysokości do 5% wynagrodzenia zasadniczego. Jej przyznanie zależy od oceny przełożonego. Zapis w regulaminie mówi, że nie jest ona wypłacana, jeśli pracownik przebywał na zwolnieniu dłużej niż 7 dni roboczych. W razie krótszej choroby premia przysługuje w pełnej wysokości. Czy w takiej sytuacji trzeba wliczyć premię do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego?